Bezmála deset roků jsem nalézal každý druhý měsíc ve své schránce zpravodaj klubu brojlerových králíků. Přestože tento aktivní klub nenašel pochopení u svazových funkcionářů, určitě patří mezi kluby, které se za svou činnost nemusí stydět. Mezi členy samotnými, kterých bývalo okolo čtyř set, je spousta úspěšných chovatelů králíků a nakonec i posuzovatelů.
V září r. 1992 se spojilo několik nadšenců ze Zlatých Hor v Jeseníkách, kde realizovali klecovou sestavu vlastní výroby pro intenzivní chov králíků. Již v lednu r. 93 uspořádal klub 1 seminář o chovu brojlerových králíků ve Zlatých Horách. Díky inzerci v časopisu Fauna se členská základna rozrostla o padesát členů. V září byla podepsána dohoda o spolupráci s firmou Tonak. Odborné semináře na vysoké úrovni, kde mimo jiné přednášeli i Doc. Ing. Karel Mach, CSc, z České zemědělské univerzity, Ing Josef Laus z ÚKZÚZ v Brně, MVDr Jaroslav Ondráček z Biosty Blučina a spousta dalších. Postupně jsou vytvářena sběrná místa, ze kterých jsou odesílány králičí kožky do Tonaku.
Přiznám se, že jsem zpravodaj přečetl podrobně, přestože sám brojlerové králíky nechovám. V jednotlivých číslech se objevovaly informace o nových technologiích, krmivech, lécích a nakonec i nemocech. Klubový zpravodaj informoval o nové nemoci -enterokolitidě, a dřív, než se svazový veterinář probudil a o této záhadné nemoci informoval členy svazu, měl jsem již názory a zkušenosti chovatelů a veterinářů ze zahraničí, jm. ze SRN, Francie a Itálie. Také objektivní testy různých “plemen” hybridů byly velmi zajímavé. Podařilo se i testovat výrobce krmných směsí a hlavně seznámit své členy s výsledky. Vždyť všichni chovatelé králíků dobře vědí, že právě špatné složení granulí, špatné uskladnění nebo směsi s prošlou zárukou způsobují v chovech obrovské škody.
Hlavní zásluhu na vydávání zpravodaje má především přítel Kuba, který věnoval mnoho úsilí, aby měl zpravodaj takovou úroveň. Poděkování si zaslouží i pan František Zubalík za dobrou spolupráci. Právě tiskárna jmenovaného vycházela klubu vstříc. Pro ty, kteří mají možnost listovat na internetu, uvádím http://web.telecom.cz/kchbk nebo http://kchbk.aktualne.cz
Věřím, že i zde chovatelé najdou užitečné informace. Snad se i v příštím roce podaří zpravodaj vydávat i klasickou listovou formou, přestože zatím jsou prognózy nepříznivé.