V nezvyklém termínu, způsobeném vydáním vzorníku pro posuzování králíků, se uskutečnilo tentokrát dvoudenní školení posuzovatelů králíků dne 17.–18....
V nezvyklém termínu, způsobeném vydáním vzorníku pro posuzování králíků, se uskutečnilo tentokrát dvoudenní školení posuzovatelů králíků dne 17.–18. 10 v Čáslavi.
Právě termín, kdy ještě „dojíždějí“ poslední výstavy, dělal mnoha posuzovatelům problémy a tak některé organizace přesunuly ocenění na pátek. Snad poprvé zněl jasný verdikt-pokud se školení nezúčastníš, nebudeš posuzovat.
Proč tomu tak je, bylo všem zúčastněným jasné. Nový vzorník pro posuzování králíků se zcela odlišuje od vzorníků minulých a dosud platného. Ať se to chovatelům líbí či nikoliv, bylo nutné vydáním vzorníku nového přiblížit se standardům běžným ve vyspělých chovatelských zemích. Přes chyby a nesrovnalosti lze vydání vzorníku označit za krok vpřed. Také provedení kroužkovou vazbou asi chovatele uspokojí.
Proto se celý sobotní program věnoval právě novinkám v posuzování a autor vzorníku jasně a snad i srozumitelně vysvětloval stranu po straně, rozdíly oproti vzorníku minulému a záměr autora. Jen ve stručnosti: Minulý vzorník byl ve stobodové stupnici rozložen do šesti pozic a prakticky až na rozdíly v pozici páté byl pro všechna plemena podobný. Dnešní vzorník obsahuje sedm pozic a tak se bude posuzovat péče a zdraví v pozici sedmé pěti body. Pro chovatele to prakticky znamená, že se budou muset více věnovat přípravě zvířat na výstavu. Na straně druhé čas ukáže, zda nepůjde o pozici vyrovnávací, kdy posuzovatel buď využije či nikoliv bodové srážky a tak „vyrovná“ vysoké či nízké ocenění, tak jak to vidíme na mnoha výstavách v zahraničí.
Dalším mezníkem bude jistě rozdílná hmotnost mnoha plemen v určité kategorii plemen, kdy tradiční hmotnost například plemen malých od 2,50 kg do 3,25 kg (vyjma králíka MaB a R) bude nahrazena mnohdy různou hmotností jednotlivých plemen, a tak posuzovatel bude nucen hlídat i hmotnost jednotlivých plemen. Další novinkou bude srst oceněná pouze 15ti body oproti nynějším dvaceti. Další novinkou je pozice třetí (typ) u plemen bílých, kde se ve třetí pozici bude posuzovat tělo, hlava a uši bude navíc posuzována v pozici páté. U králíka burgunského budou posuzovatelé uvádět délku uší do oceňovacího lístku, podobně jak je tomu nyní u českého albína. Další povinností, a to jistě uvítají pořadatelé výstav, bude uvádět do protokolu kompletní údaje o posuzovaném králíku, tedy klec, pohlaví, tetování i ocenění. Dále bylo navrženo a předpokládám, že bude i ÚOK chovatelů králíků schváleno, že peníze vybírané do „vzdělávacího“ fondu od organizací pořádajících výstavy zůstanou posuzovatelům s tím, že si budou platit náklady na školení posuzovatelů sami. Čímž odpadne odesílání peněz (neznámo kam) a následné placení nákladů na školení ze „svazových“ peněz.
Posuzovatelé byli seznámeni s přípravou výstavy v Lysé n. L. poněkud zmateným výkladem př. Holečka a naopak jasným výkladem a záměrem pořadatele příští výstavy mláďat králíků v Sedlčanech př. Sirotka. Vyslechli jsme také informace o letošní výstavě mláďat králíků v Litovli. Zajímavé bylo vyslechnout i náklady na jednotlivé posuzovatele z pohledu odbornosti, kdy nejdražší jsou posuzovatelé drůbeže (o polovinu více než králíkáři). O tomto jsem se přesvědčil sám při naší místní výstavě v Suchohrdlích u Miroslavi, kdy náklady na posouzení drůbeže několikanásobně převýšily jiné odbornosti.
Nedělní program byl věnován praktickému posuzování některých plemen a z toho vyplývajících nejasností ve výkladu stávajícího vzorníku. Byly také prezentovány cíle, směr šlechtění a výlukové vady, které se v minulosti na výstavách neobjevovaly a také názorné posouzení králíka bílého (hermelína) podle nového vzorníku jasně ukázalo rozdíly posouzení oproti posuzování současnému. A tak nezbývá než dodat: posuzovat podle nového vzorníku začneme od 1. 1. 2004 a tak věřím, že informace letmo získané na tomto školení budou uplatňovány v praxi, protože seznámit se s novým vzorníkem dokonale by zabralo několik školení. Proto věřím, že posuzovatelé prostudují doma jednotlivé změny a následně je budou aplikovat v praxi.
Jen lituji, že někteří posuzovatelé nevyužili možnosti získat alespoň základní informace a přijeli až druhý den či odjeli předčasně ze školení. Druhou skupinu tvořili kolegové, kteří převážnou část času věnovali „školení v restauraci“. Byli to právě ti kolegové, kteří by informace získané přednáškou potřebovali nejvíce. I zde by se měly podniknout rázné kroky ze strany pořadatele školení a také posuzovatel by měl mít i určitou osobní odpovědnost. Možná by k tomuto vedla i licence nebo asociace soudců, o které hovořil kolega Jahoda, žel jeho dobře míněná slova nepadla na úrodnou půdu a odpovědi jsme se nedočkali.
A tak přeji všem chovatelům, posuzovatelům i pořadatelům výstav aby nový systém bodování pomohl k přiblížení se Evropě. A nakonec ještě poznámka. Formát oceňovacího lístku se nemění a tudíž visačky nebudou pořadatelé muset vyrábět či kupovat nové.