Víte, jak poskytnout první pomoc svému psovi? Dnes začneme skutečně z gruntu a připomeneme si nejprve úvodem známou skutečnost platnou v m...
Dnes začneme skutečně z gruntu a připomeneme si nejprve úvodem známou skutečnost platnou v medicíně humánní i veterinární: neposkytnutí včasné první pomoci může pro pacienta mnohdy znamenat totéž co rozsudek smrti. Samozřejmě to platí pro lidi i psy bez rozdílu. Čím je případ akutnější, tím má být také přicházející pomoc rychlejší, a pokud možno co nejodbornější. Ukazuje se, že i v případě domácích zvířat je rychlost zákroku klíčová.
Představte si, že vašeho psa srazilo auto, má vnější krvácející rány, viditelně zlomené nohy, je v šoku a má pravděpodobně i vnitřní zranění. Věděli byste, co udělat jako první? Na všechny majitele psů, ať již je mají doma jako mazlíčky celé rodiny nebo jsou profesionálními chovateli, myslel při psaní své příručky "Pomoc! Jak poskytnout první pomoc svému psovi" americký veterinář MVDr. Michelle Bamberger (PRAGMA, Praha 1998, 1. vyd., 140 str.). Kniha je vlastně záznamem autorových přednášek určených pro majitele domácích zvířat a jejich ošetřovatele, zahrnujících snadno pochopitelnou a veškerou péči nutnou v akutních případech.
Pokud se týká vlastního textu, nedoporučoval bych jen namátkovou četbu, ale naopak začít systematicky s úvodními dvěma kapitolami, které se zabývají všeobecným přístupem ke všem naléhavým situacím. Kapitola 1 popisuje základní postupy při záchraně života (třídění a první ošetření, zabezpečení a převoz, resuscitace, utonutí, dušení, šok a silné krvácení), zatímco ve druhé pasáži se seznámíme s prohlídkou (rychlou kontrolou hlavních tělesných funkcí) a první pomocí ve zvláštních případech, které mohou rovněž nastat. V obsáhlejší kapitole třetí jsou podrobně probrány typické naléhavé případy a způsob, jak se s nimi vypořádat (alergie, problémy při porodu, pokousání a uštknutí, nadýmání, popálení, kóma, diabetický záchvat, elektrický šok, otrava, uvíznutí, teplotní extrémy, zneprůchodnění močových cest, zvracení a průjem). V kapitole 4 najdeme postupy pro správné ošetření ran, zlomenin, vymknutí, výronů a natažení svalů včetně názorných ilustrací, jak obvazovat jednotlivé části těla. Na závěr (kap. 5) máme šanci si představit různé naléhavé situace a sami se rozhodnout (správnost řešení najdeme v dodatku), jak je řešit. Nechybí ani poučení, jak nebezpečným situacím předcházet, jak aplikovat a dávkovat léky i výčet pomůcek první pomoci, které bychom měli mít doma vždy k dispozici.
Závěrem si s patřičným akcentem připomeňme, že je vždy nutno vyhledat skutečně odbornou pomoc veterinárního lékaře, protože je známo, že sebelepší amatér není schopen úplně nahradit profesionála.