Přinášejme přírodu domů Ve Fauně č. 2/99 je článek od R. Víta "Naše rostliny" a na toto téma bych chtěl navázat. Druhy, které byly uvede...
Ve Fauně č. 2/99 je článek od R. Víta "Naše rostliny" a na toto téma bych chtěl navázat. Druhy, které byly uvedené, již ve svém chovu používám. Naše příroda je na zelené krmení opravdu bohatá. Doplním ještě několik dalších druhů.
1. Čekanka obecná (Cichorium intybus)
Roste podél cest a příkopů, na mezích a na loukách. Kvete modře. Celá rostlina je prostoupená mléčnicemi s bílou šťávou, které podporuje v těle výměnu látkovou. Dále obsahuje pektin, organická barviva, hořčiny, třísloviny. Papoušci ji konzumují bezezbytku.
2. Třezalka skvrnitá (Hypericum maculatum)
Roste na loukách, ve vlhčích světlých lesích, často na velkých plochách. Pomáhá při léčení zažívacího ústrojí, čistí krev a ledviny. Obsahuje třísloviny.
3. Heřmánek terčovitý (Matricaria matricarioides)
Je to jednoletá bylina, bohatě větvená, vysoká 5 až 40 cm. Roste na rumištích a na cestách. Působí proti cizopasným červům. Ptáci ji zkonzumují téměř celou.
4. Borovice lesní (Pinus sylvestris)
Mladé výhonky obsahují éterický olej, kyseliny, desítky nejrůznějších látek a většinu vitamínů. (Pozn. usušené jehličí obsahuje vápník, železo, mangan, zinek, měď, karotén, vitamíny skupiny B, vitamín K a provitamín D). Kůru a jehličí rozštípou rosely, agapornisové i papoušíčkové úplně. Mají rádi i semena ze šišek.
5. Bez hroznatý (Sambucus racemosa)
Plody jsou červené kulaté peckovičky. Obsahují vitamíny C a B1. Dužina má značný obsah karoténu a olej. Roste ve stinných lesích.
6. Papoušci rádi berou květy akátu s velikou chutí. Mají vysoký obsah nektaru. S výjimkou květů je celý strom jedovatý.
7. Všechny druhy papoušků oštipují kůru, listí i pupeny z čerstvých větviček různých dřevin, které obsahují vlákninu, třísloviny a další cenné látky. Látky obsažené v květech třešní mají vliv na plodnost. Léčivé účinky mají kůra a listí z břízy. Dáme-li do voliéry bidla z černého bezu, ptáci je budou oštipovat a tím získají látky s účinky proti červivosti. Neodmítnou ani větve pokryté mechem a lišejníky (ty obsahují mangan).
Co říci na závěr: Ptáci, kteří se naučí přijímat co nejpestřejší nabídku krmiv, budou v dobré koncici a naprosto zdraví. Správná výživa s dostatkem bílkovin je základem úspěšného odchovu mláďat.
Přeji všem šťastný rok.