Právě začíná líhňařská sezóna Od měsíce února je tu začínající sezóna líhnutí čistokrevné drůbeže. Všem, zejména mladým chovatelům, bych c...
Od měsíce února je tu začínající sezóna líhnutí čistokrevné drůbeže. Všem, zejména mladým chovatelům, bych chtěl doporučit, aby si drůbež vychovali sami. Takto vychovaná drůbež se vám odvděčí tím, že nebude lekavá jako nosní hybridi šlechtěni pro vysokou snůšku, ale naopak, nechá se chytnout a není plachá.
Dalším potěšením chovu čistokrevné drůbeže je pohled na hejno stejnobarevných čistokrevných slepic s kohoutem.
Pro ty, kteří ještě nemají zkušenosti s chovem kuřat, bych chtěl věnovat několik rad.
1.
Kuřata kupujte výhradně z registrovaných líhní ČSCH a soukromých líhní, které vám poskytnou kvalitní materiál. Veškerá kuřata pocházejí z kontrolovaných chovů, takže nehrozí riziko nemoci. Nabídky líhní najdete v každém chovatelském časopise.
2.
Nebojte se objednávat kuřata poštou. Všechny líhně zasílají kuřata v nevratném obalu, kam se vejde 40-50 kuřat. Kuřata přepravu snášejí velmi dobře, nestává se, že by během přepravy kuřata uhynula. Pošta takovéto zásilky (živé) doporučuje obvykle do druhého dne. Všechny líhně odesílají kuřata dle objednávek, zpravidla každé pondělí.
3.
Při objednávání kuřat si rozmyslete jaké plemeno čistokrevné drůbeže vám vyhovuje. Lehké plemena (Leghornky, Vlašky a Minorky) jsou sice výborné nosnice, ale jsou létavé. Běžně se objednává střednětěžká nosná drůbež (Amroksy, Sasexky, Plymutky, Hempšírky a Velsumky), které mají průměrnou snášku 180 ks vajec za rok. Z méně chovaných plemen některé líhně nabízejí Faverolky, Češky, Australky, Orávky atd., tato plemena jsou také výborné nosnice, ale chovatelské veřejnosti neznámé a málo rozšířené.
4.
Pro chovatele, kteří mají pro chov drůbeže malý prostor, doporučuji chov zdrobnělé nebo zakrslé drůbeže, která má nízkou spotřebu krmiva, ale prioritou je vysoká snůška.
5.
Několikadenním kuřátkům je nutno zajistit světlo, teplo a sucho. Velmi důležitá je teplota. Kuřata dáváme do předem vyhřáté odchovny. Několikadenním kuřatům musíme zajistit teplotu odchovny 24-25 st. C, pod zdrojem tepla musí být 33 st. C. Každý týden snižujeme teplotu o 2-3 st. C. Správnou poznáme, jsou-li kuřata rozmístěna po celé odchovně, tzn. že kuřatům není zima. Pokud se kuřata k sobě tisknou, je jim zima a musíme teplotu zvýšit.
6.
Nesmím zapomenout, že všechny líhně zasílají nesexovaná kuřata. Proto je nutno počítat s tím, že polovina kuřat jsou kohouti. Středně těžká plemena můžeme chovat pro kuchyňské účely.
Krmení kuřat
Největší pozornost musíme věnovat právě krmení kuřat. Nejideálnější je krmení kompletními směsmi, které jsou svým složením přizpůsobeny věku drůbeže.
0-6 týdnů směs K 1 orientační spotřeba směsi na jedno kuře činí 1,5-2 kg. Cena za 100 kg 760 Kč.
7-10 týdnů směs K 2 or. spotř. 1,5-2 kg, cena 100 kg 670 Kč
11-20 týdnů směs KZK or. spotř. 5-6 kg, cena 100 kg 620 Kč
od 21 týdne směs N or. spotř. 130-150 g/den, cena 100 Kč 650 Kč
Ceny krmných směsí se mohou lišit. Cena spotřebovaného krmiva pro jednu kuřici představuje částku cca 52-56 Kč.
Při krmení směsi kuřata rostou a dospívají rychleji než při tradičním krmení.
Nosnice na snůšku se již směsí krmit nemusí, ale je nutno krmnou dávku doplňovat o minerály a vitamíny.
Všem kuřatům můžeme krmnou dávku spestřit jemně nasekanými kopřivami. Pastva na travnatém výběhu drůbeži jedině prospěje a víceméně je pro chov drůbeže podmínkou. Důležité je také pravidelné napájení drůbeže čerstvou odstátou vodou.
Pokud jste se rozhodli pro chov a odchov čistokrevné drůbeže, tak vám přeji mnoho úspěchů a pro aktivní chovatele doporučuji členství v základní organizaci ČSCH, popř. členství v chovatelském klubu.
Kontaktní adresa na ústřední výbor svazu chovatelů: Maškova 3, Praha 8-Kobylisy, 182 53, tel.: 02/68 83 437 ing. Stejskalová Eliška.