Zejména se mě líbí jeho postřeh, že zdrojem nákazy bývají chovatelé, kteří nenechají králíky preventivně naočkovat. Chtěla bych tento článek z hlediska své profese nepatrně rozvést. V současné době nemusí mor (haemoragická nákaza) či myxomatoza probíhat v dramatické formě.
Často přechází v chronickou a postižení jedinci jsou zdrojem nákazy pro méně odolné. U myxomatozy se nesetkáváme dokonce již s typickými boulemi na hlavě a v okolí genitálií, ale jsou to spíše formy připomínající nakažlivou rýmu. V oblastech, kde je nákazová situace nepříznivá, by měli být králíci ve 4 týdnech očkováni proti myxomatoze vakcinou Myxoren a za 6 týdnů opět očkováni proti myxomatoze. To tedy mají 10 týdnů a tak spojíme očkování proti myxomatoze s morem, vakcinou Pestorin-Mormyx. Správně chovatel upozorňuje, že je třeba vakcinovat 2x do roka, zejména u myxomatozy. Další nebezpečnou nákazou,, proti ktreré lze vakcinovat je pasteurelloza králíků, způsobená mikrobem Pasteurella multocida a z parazitárních nákaz vám všem známá kokcidioza a v poslední době stále častěji zjišťovaná giardioza. Giardioza se léčí jinak než kokcidioza, ale tyto problémy vám vysvětlí a léčbu doporučí, každý soukromý vet. lékař.
Je třeba si uvědomit, že cena králičího masa vzhledem k jeho vynikajícím dietetickým kvalitám neustále vzrůstá a vyplatí se vakcinovat, než nechat celý chov vyhynout či ohrožovat další chovatele. Důležité jsou i hygienické podmínky, oslabení organismu kokcidiemi, giardiemi, kvalita krmení, aby vakcina opravdu "držela", tj. nastoupila plnohodnotná imunita. Např. kojící ramlice (ze všech savců její mléko obsahuje nejvíc bílkovin a tuků) a proto musí mít v krmné dávce více bílkovin, než při výkrmu či březosti, jinak se její organismus vysiluje a i když je vakcinovaná, není schopna v plné míře králíčkům protilátky předávat. Mnoho chovatelů se vychloubá: Nevakcinoval jsem a nic mě neuhynulo. Může však existovat tzv. postinfekční imunita (u jedinců, kteří překonali onemocnění - rozmnožují se další králíci), tato imunita postupně klesá a za 15-18 měsíců v nevakcinovaných chovech choroba prudce vzplane a dojde k úhynu všech a ohrožení dalších králíků v jiných chovech. Mnoho chovatelů, jak píše pan Kudělka, a i sama jsem to mnohokrát slyšela, kritizuje očkovací látky, že jsou neúčinné.
Mohu vás ubezpečit, že výrobní podmínky všech vakcin jsou takové, že žádná šarže se "nepustí" bez předchozí zkoušky na neškodnost a účinnost. Na rozvoj imunity má vliv i to, jak se zvířetem při očkování zacházíme. Vytahování za uši, neomalené přehazování z jednoho kotce do druhého působí stres a nemusí dojít pak k plnému nástupu protilátek. Králíka uchopíme za hřbet a při očkování ho v klidu držíme na rukou, či položíme na stolek. Nastává období přechodu ze zimního krmení na jarní a pak letní (pokud nekrmíte granulemi), mění se vylučování trávících enzymů i motorika střev a je zde další faktor, který činí králíka vnímavějším k nákazám, či má sníženou schopnost vyvinout dostatečnou hladinu protilátek. Správně píše pan Kudělka - pozor na vektory! Tedy komáry a mouchy. Chránit králíkárny hustými sítěmi a stavět je tak, aby na ně dlouho nesvítilo sluníčko a vektoři na králičárnách dlouho nevysedávali. Rovněž jako autor jmenovaného článku doporučuji všem chovatelům organizované členství v ČSCH, neboť tyto organizace pořádají pravidelné bezplatné přednášky o nemocech, krmení a p. zkušenými chovateli či vet. lékaři.