Často se vyskytují případy, že pár papoušků nedostatečně krmí svá mláďata nebo je škube. Nezbývá chovateli, než přikročit k ručnímu krmení, které je u zdravých mláďat bezproblémové, pokud jsou dodržována základní pravidla. Uvedu zde, píše chovatel A. Brockner v časopise Papageien 5/97, pouze nejdůležitější tématické okruhy a poradím, ja se i nezkušený chovatel může tohoto úkolu zhostit.
Prvním úkolem je umístění mláďat. Ve větších chovných zařízeních patří ke standardnímu vybavení inkubátor. Dnes nabízí trh mnoho různých typů, od těch nejjednodušších, které i přes velmi skromné vybavení jsou pro tento účel vyhovující a navíc, jsou cenově dostupné, až po přístroje vybavené nejdokonalejší technikou. Při koupi požadujeme, aby bylo možno v inkubátoru regulovat teplotu termostatem, aby byl k dispozci kontrolní teploměr a aby bylo možno inkubátor dostatečně větrat.
Čerstvě vylíhlá mláďata potřebují teplotu cca 35 stupňů C. S přibývajícím věkem, když se již začíná objevovat obrysové peří, se teplota postupně snižuje až na pokojovou teplotu. Při teplotě 37 st. C a vyšší se mláďata necítí právě nejlépe, leží netečně na dně inkubátoru, stále volají a vytrvale se škrábou. Relativní vlhkost v inkubátoru by neměla klesnout pod 50 %, jinak vzniká nebezpečí, že dojde k dehydrataci organismu mláďat.
V inkubátoru ukládáme mláďata do vhodných misek, které musí být dostatečně velké a mají odpovídat velikosti mláďat. K vyložení misek se nejlépe hodí papírové ubrousky (pozn. doporučují se též papírové dětské plenky), protože mají vysokou schopnost nasávání. Bez velkých obtíží se dají vyměňovat. Rozhodně se nedoporučuje dávat do misek hobliny, jaké se běžně používají na vyplnění hnízdních budek.
V dřívějších letech si musel každý chovatel, který chtěl své papoušky uměle odchovávat, krmnou kaši připravovat sám. Obvykle se základní směs skládala z vloček obilních, ze sedmi druhů obilních zrnin, mletých slunečnicových semen, vařeného vejce a ovocné kaše. Díky pozitivnímu vývoji v oblasti umělého (ručního) odchovu mláďat máme v současné době širokou nabídku hotových směsí, které obsahují všechny složky důležité pro zdravý vývoj mláďat. Do této směsi můžeme ještě navíc přidávat různé druhy ovocných kaší. Je zcela prokázáno, že mladí papoušci daleko lépe rostou při krmení hotovými směsmi, než když je krmíme míchanicí vlastní výroby. Hotové krmení se rozmíchá v horké vodě až vznikne krémová hutnost. Po důkladném rozmíchání je nutno snížit teplotu na cca 37 stupňů C. V případě, že má kaše teplotu nižší, mláďata ji berou neochotně, případně ji zcela odmítají.
Ke krmení používáme injekční stříkačku, případně s nasazenou sondou a kaši stříkáme opatrně přímo do volete. Jakkoliv se tento způsob zdá krutý, při troše cviku je nejrychlejší a snadno proveditelný. Tímto způsobem jsou krmena mláďata většiny papoušků v zařízeních, kde je nutno denně zajišťovat výživu stovek jedinců. Jsou chovatelé, kterým se tento způsob zdá málo vhodný, protože jim připomíná vykrmování hus.
Při krmení je nutno postupovat pozorně, pečlivě a vše dělat v hygienických podmínkách. Při jejich nedodržování je velké nebezpečí vzniku bakteriálních onemocnění a zápalů. Při používání stříkačky může snáze dojít k popálení volete.
Jiný způsob krmení je pomocí čajové lžičky nebo polévkové lžíce, jejichž okraje je nutno ohnout vzůru ("dovnitř"). Tento způsob drobné úpravy umožní vzít na lžičku více kaše a přesněji ji vsunout mláděti do zobáčku. Další důležitou výhodou je, že pták musí podávanou potravu polykat. Při krmení máme jistotu, že v případech, kdy je kaše příliš horká, mládě ji nevezme. Ze zkušeností vyplývá, že mládě odchované pomocí lžičky, nebo injekční stříkačkou bez sondy, bude dříve samostatně přijímat potravu než mládě krmené s použitím sondy.
V posledních letech byly vyzkoušeny různé metody při krmení mladých a došlo se k závěru, že tou nejlepší metodou je krmení stříkačkou přímo do zobáku. Tak se nám podaří dát kaši cíleně, aniž by došlo k plýtvání rozstřikováním. Mládě je nuceno samostatně kaši pokykat. Když mládě krmíme, posadíme si je na vhodnou podložku (např. ručník), aby se jí mohlo držet a nesjíždělo.
Počet denních dávek krmení se řídí podle stáří ptáků. Právě vylíhlá mláďata jsou krmena v rozmezí dvou hodin s přestávkou od 24 do 6 hodin, aby se umožnilo dokonalé vyprázdnění volete. Dříve převládal názor, že vole má být prázdné před každým krmením. Nyní se přešlo k tomu, že se má vole zcela vyprázdnit jen jednou za den. Pokud se tak nestane, je nebezpečí, že může dojít ve voleti ke kysání zbytku potravy.
Mladí papoušci přijmou denně - až do úplného opeření - tolik potravy, kolik činí 8-10 % jejich vlastní hmotnosti. Za účelem kontroly přírůstku na váze se vřele doporučuje každodenní vážení.
Převedení uměle krmených mláďat na samostatný příjem potravy obvykle žádné problémy nečiní. Samozřejmě se mohou vyskytnout mezi mláďaty jedinci, kteří začnou sami přijímat potravu dříve, jiní později. Když jsou mláďata úplně opeřená, přidáváme jim malé kousky ovoce a krmíme je pouze 2-3krát za den. V krátké době vezmou mláďata samostatně potravu častěji a pak se ruční krmení stane zbytečným. Spotřebu musíme ale nadále sledovat, abychom v případě nutnosti včas ještě přikrmili (třeba i jednorázově).
Pokud chovatel při umělém krmení respektuje přesně všechny zásady, vše probíhá hladce. Musí být pamatováno na hygienu, neboť jsou mláďata citlivá na různé infekce. Injekční stříkačka nebo lžičky musí být po každém krmení dokonale očištěny.
Pokud dochází k opožděnému vyprazdňování volete, mohou se vyskytnout zažívací potíže. Ovšem příčin může být více a proto se musí mláďata pozorně sledovat. Neprodleně musí být zkontrolována teplota v inkubátoru a případně vhodně upravena. Při nízké teplotě mláďata hůře tráví. V případech, že teplota souhlasí, se doporučuje podat mláďatům k pití čaj z kmínu, který podpoří
trávení. Když přesto nedojde k nápravě, je třeba vhodným a nenásilným způsobem vole vyprázdnit, aby zde zbytky potravy nezačaly kvasit. V takovém případě se doporučuje poradit se se zkušeným chovatelem.
Vyprazdňování střev a nadýmání může mít vážné příčiny. Doporučují se masáže břišní krajiny a podávání fenyklového čaje. Tím lze dostat situaci pod kontrolu. V zásadě lze ale říci, že se při umělém odchovu papoušků vyskytují potíže jen zřídka.