Ve dnech 27.-28. 2. 1999 proběhla výstava králíků, holubů a drůbeže, kterou pořádala základní organizace ČSCH Kojetín ve svém chovatelském areálu.Ve dnech 27.-28. 2. 1999 proběhla výstava králíků, holubů a drůbeže, kterou pořádala základní organizace ČSCH Kojetín ve svém chovatelském areálu.
Vystaveno bylo 280 ks králíků, 67 holubů a čtyři voliéry drůbeže. Návštěvníkům byl k dispozici prodejní koutek s chovatelskými potřebami a stánek s občerstvením. Z pozice pořadatelů bylo vše zajištěno perfektně, jednotliví garanti ochotně poskytovali informace chovatelům a zajišťovali prodej zvířat.
Tato výstava však byla také ukázkou lhostejnosti a nezodpovědnosti chovatelů k samotnému vystavování - bylo zde možno shlédnout 18 (!) neklasifikovaných králíků a to z následujících důvodů: 3 ks zlomené pírko (Sž a Čv), u 7 kusů velmi nízká hmotnost (Vss a Nč), 1 kus nedovolená úprava hlavy (Nb) a 7x špatné tetování (Al, Ca a Nč).
A právě tento výsledek mne přinutil napsat tyto řádky, protože mnozí chovatelé si neuvědomují, že zvířata na výstavě jsou vizitkou jejich chovu. Myslím si, že každý chovatel by měl dát na výstavu jen to nejlepší. Chápu, že zvíře může dosáhnout menšího bodového ohodnocení, ale nedovedu už pochopit chovatele, který dá na výstavu zvíře chovu neschopné. Vždyť každé plemeno králíka má daný standard, kde je uveden vzhled zvířete, váha apod. Připadá mi, že dnes je zcela normální, když má králík oproti standardu v šesti měsících rozdíl ve váze (hmotnosti) 0,5 až 1 kilogram. Nízká hmotnost je téměř u 60 % vystavovaných králíků (a to se netýká pouze výstavy v Kojetíně).
Proto chci apelovat na Vás - chovatele - snažte se dodržovat stanovenou hmotnost u králíků. Vždyť přece zvíře, které má nižší hmotnost se k dalšímu chovu již nehodí. (Např. samička, která nemá danou hmotnost a je použita k rozmnožování, nemůže mít kvalitní potomky). Mnozí z vás teď podotknou, že když máme kvalitního samce, tak se tato vada u samice ztratí, ale opak je pravdou! Pokud totiž neměla samička dostatek energie k růstu, pak nemá ani energii k tomu, aby vůbec porodila a odchovala mláďata! Věnujme proto patřičnou pozornost hmotnosti našich zvířat, je to - dle mého názoru - jedna z nejdůležitějších kategorií při posuzování.
Další vady, jako je výše uvedená nedovolená úprava srsti nebo zlomené pírko, nehodlám vůbec komentovat, protože toto hovoří samo za sebe. Takto "postižené" zvíře přece soudný chovatel nevystaví. Velkým kamenem úrazu je také tetování. K této problematice by možná stačilo ze strany okresních výborů ČSCH zajistit školení či přednášky tetovatelům. Protože mnozí chovatelé si zvířata tetují sami, následují shora uvedené problémy, kdy je zvíře neklasifikováno s dodatkem "po opravě tetování - chovu schopný(á)".
Závěrem bych chtěl říci, že je skutečně potřeba před výstavou věnovat čas přípravě zvířat. U králíků jde zejména o vyčištění pohlavních koutků, zastřižení drápů (pokud je to nutné), vykartáčování srsti, vyčištění uší a kontrolu čitelnosti tetování. Vždyť vystavené zvíře je naší vizitkou a zvíře, které je na výstavu řádně připraveno, zaručuje krásnou podívanou.
Další část svého příspěvku bych chtěl věnovat pořadatelům výstav.
Chovatelských výstav jsem viděl již mnoho a ať už to byly výstavy místní, okresní nebo dokonce evropské - většinou byly všechny ze strany pořadatelů zajištěny, troufám si říci, perfektně. K samotnému provozu výstav bych však měl přece jen dvě základní výtky:
1) Organismus králíka spotřebuje denně nejméně 0,5 až 1 litr vody. Ve většině případů není na výstavách zajištěno dostatečné napájení. Pokud se do výstavních klecí během poledne "opře" ještě slunce, spotřeba vody samozřejmě vzrůstá. Toto by si měli pořadatelé výstav uvědomit a na všechny dny (většina výstav je dvoudenních) by měli zajistit odpovídající napájení. Tento problém se objevil i na Evropské výstavě v Brně, kde bylo bez vody mnoho králíků. Vím, že při takovém počtu vystavovaných kusů - jako tomu bylo na EV v Brně - je soustavný přísun vody těžko uhlídatelný, ale od toho tam přeci byli jednotliví garanti. Zvíře by přece výstavou nemělo trpět více než je nutné.
2) Zcela zarážející mi přišlo chování výstavního výboru na jedné "dosti velké" okresní výstavě, kde jsem ve výstavní hale mezi ostatními vystavovanými kusy objevil králíka (Nb), který byl "neklasifikován pro podezření z rýmy". V prvé řadě by mne zajímalo co se v tomto případě myslí "podezření z rýmy" - myslím si, že zvíře buď zdravé je anebo není. Takže termín "podezření" mi při výstavě připadá přinejmenším zvláštní. Dále mne potom zarazilo, že pořadatelé výše zmíněné zvíře neodstranili z výstavního prostoru a nechali jej po celou dobu mezi ostatními vystavovanými kusy. Vím, že toto je chyba především chovatele, který dá na výstavu zvíře nemocné (bohužel jak je vidět i tací jsou mezi námi), ale na výstavním výboru potom je, aby nemocné zvíře izoloval.
Obdobný případ jsme zažili i na již zmíněné EV v Brně - tam se jednalo o nutrii, která se nám zdála "ne zcelka v pořádku" - měla malátné pohyby, doslova se potácela ve výstavní kleci, křivila čenich, prskala a slintala - a to vše mezi ostatními zvířaty (o návštěvnících nemluvě). Po upozornění garantů této sekce se nám dostalo odpovědi, že bychom se chovali stejně, kdybychom byli týden zavřeni v kleci. Že je zvíře stresované, ale v pořádku. Nevím - nejsem veterinář, ale obyčejný český chovatel, myslím si však, že pokud zvíře jeví známky nějaké nemoci (nebo laicky řečeno prostě není v pořádku), mělo by být izolováno od ostatních, zatím zdravých jedinců.
Nechci jen kritizovat naše výstavnictví. Vážím si všech, kteří se chovatelství věnují, všech, kteří dělají něco pro organizaci výstav v naší republice - všem těm patří můj upřímný obdiv a dík. Vím, že "uhlídat" bezchybný chod jen jediné výstavy není vůbec jednoduchou záležitostí.
Na druhé straně však vím, že je mezi námi i mnoho nezodpovědných "rádoby chovatelů". A proto si uvědomme, že i přesto, že jsme velmi malý stát s velmi malou "chovatelskou základnou", máme velmi kvalitní chovný materiál - ve všech směrech. Tak proč si tuto reputaci kazit zbytečnými chybnými kroky?