Frankolín Erckelův patří mezi africké frankolíny střední velikosti. Kohoutek i slepička jsou stejně zbarvení a v mládí je lze těžko rozeznat. Dospělý kohout má na každé noze dvě krátké, ale špičaté ostruhy. Slepička ostruhy nemá a je o dost menší než kohoutek. Rozdíl ve velikosti se zvětšuje druhým rokem.
Frankolíni snáší zajetí velmi dobře, jsou odolní vůči zimě. Je třeba je chránit pouze proti sněhu a dešti. V našich klimatických podmínkách snášejí slabší mrazy, ale před silnějšími je nutno ptáky chránit ve vnitřním prostoru. Frankolíni nemají vyhraněné období snůšky. Mohou snášet na jaře i pozdě na podzim. Slepička snese prvním rokem jen několik vajec nebo i žádná. Plnou snůšku má až od druhého roku. Na rozdíl od většiny ostatních kurovitých ptáků, kteří roztrousí vajíčka v zajetí po voliéře nebo vyhrabou dolík na poslední chvíli, slepička frankolína již 10-15 dní před začátkem snůšky připravuje hnízdo. Vajíčka jsou hnědorůžová, kulatějšího tvaru. Inkubační doba je 23 dní, kuřata jsou odolná, ale nedoporučuje se jim dávat navlhčená krmiva. Vhodné jsou směsi pro mláďata bažantů nebo směsi pro kuřata slepic. Od druhého týdne by měli malí frankolíni dostávat dostatečné množství řezaného zeleného krmiva - čekanka, kopřiva, smetanka. I pro dospělé ptáky, podobně jako pro bažanty, je důležité zajistit dostatek zeleného krmiva, v období snůšky je třeba zvýšit množství živočišných bílkovin v potravě.
Slepička může vysedět a sama úspěšně odchovat kuřata. Když se kuřata začínají opeřovat, mají krátké nohy a podlouhlý tvar těla, který je velice odlišný od zavalité postavy dospělého ptáka. Slepičky dokončí růst brzy, kohouti rostou do dvou let. Základní barva frankolínů je hnědošedá, takže postrádají pestré zbarvení.
Mezi frankolíny se vyskytují často starší nepříjemně agresívní kohoutci, kteří mohou neopatrným chovatelům způsobit silným stiskem zobáku a čtyřmi špičatými ostruhy sice jen drobná, ale značně bolestivá zranění.
Frankolín Erckelův vytváří dva poddruhy ve východní části Afriky. Jeden obývá Eritreu a severovýchodní část etiopské náhorní plošiny, druhý Súdán, poblíž Rudého moře. Některé druhy afrických frankolínů mají celou hlavu pokrytou peřím, jiné mají část kolem očí a krk pod zobákem bez peří. Druhy s celou hlavou pokrytou peřím se řadí do rodu Francolinus, druhy s lysinami do rodu Pternistis. Asijští frankolíni jsou o něco menší než orebice, kohoutci mají místo ostruh tupé hrbolky, stejně jako orebice.