Tito holoubci jsou dnes poměrně často nabízeni dovozci exotických ptáků z odchytu, nicméně jejich odchovy jsou nabízeny v časopise Fauna jen ojediněle. Ani v běžné literatuře není příliš informací o chovu a odchovu těchto holoubků. Proto bych rád touto cestou napsal pár řádků o našich odchovech.
Přesto, že chováme již mnoho let drobné exoty, ocitl se shodou okolností (díky synovi) u mne i pár holoubků kapských. Samička byla z odchovu, sameček byl zakoupen z odchytu. Pár byl celé léto ve venkovní voliéře, samička občas snesla vajíčko, například do misky s krmivem, na zem i do hnízda, ale na snůšku nikdy nezasedla. Na podzim jsem ptáky umístil do sklepní místnosti, do klece 70 x 40 x 40 cm a k mému údivu si holoubci začali nosit klásky od senegalského prosa do jednoho kouta klece. Ihned jsem jim dal bedničku k hnízdění velkou asi 15 x 15 cm a 4 cm vysokou, umístěnou asi ve výšce 20 cm nad zemí, kam holoubci postavili hnízdo a ihned zasedli na vejce. Po 14 dnech se vylíhlo jedno mládě, které velmi špatně rostlo a asi po deseti dnech uhynulo. Pravděpodobnou příčinou úhynu byla příliš nízká teplota (cca 12-15 st. C). Proto jsem holoubky přemístil do klece až pod strop místnosti, kudy procházejí trubky od ústředního topení a kde se teplota pohybuje okolo 20-25 st. C. Ptáci ihned znovu zasedli a odchovali dvě mláďata. V době, kdy píši tyto řádky, již jsou vylétlá další dvě mláďata a holoubci sedí na třetí snůšce. Tolik k vlastnímu chovu.
Musím však dodat ještě několik základních údajů a zajímavostí. Doba sezení je 14 dní, mladí vyletují z hnízda za dalších 13-14 dní, zcela samostatní jsou za dalších 14 dní. V té době již staří často opět snášejí vejce či sedí na snůšce.
Různé druhy prosa, řepka, lesknice, vydrolené senegalské proso, mák, sušená vaječná míchanice (průmyslově vyráběná), klíčená pšenice, řepka, proso, domácí vaječná míchanice obohacená o kukuřičný šrot, ječný šrot, garnáty, mravenčí kukly, sušené mléko, pivovarské kvasnice a další dostupné komponenty. Kvalitními krmivy (především živočišného původu) je třeba krmit ještě dlouhou dobu po odstavení mladých, neboť jejich vývoj probíhá poměrně dlouhou dobu po odstavení. Nesmí chybět doplňky - především písek, směs minerálních látek a vitamínové směsi. Holoubci často pijí, proto je nutná častá výměna vody. Překvapující je i podstatně menší spotřeba krmiva, než například u holoubků diamanových.
Překvapilo mě, že holoubci v kleci tak zkrotli, že se klidně nechají hladit. Samičku i samečka (z odchytu) musím na hnízdě nadzvedávat, pokud chci zkontroloval hnízdo. Pokud sameček není na hnízdě, ihned přilétne a rozčileně zvedá křídla a klove, aby mě odehnal. Pokud jej několikrát pohladím, uklidní se.
Mladí holoubci jsou velmi milí a krotcí a nechají se hladit. Tím si velmi získali především mého dvanáctiletého syna. Přesto, že v kleci celkem prospívají a v létě opět budou ve venkovní voliéře, rozhodně by zřejmě nejvhodnějším ubytováním byla pokojová voliéra. Přestože holoubci jsou zcela klidní a neútočí na spoluobyvatele (drobné exoty), holoubka přítomnost dalších ptáků poněkud rozptyluje, takže se tím snižuje jeho pozornost k vlastní rodině. Proto je lepší v době odchovu raději ponechat holoubky samotné.
Holoubci kapští jsou velmi milí ptáci s výrazným pohlavním dimorfismem. Sestavení páru tedy není problém. Pokud jim dopřejeme dostatečné teplo v době hnízdění, poradí si s nimi i chovatel - začátečník. Proto je mohu všem vřele doporučit.