Začnu nemocemi ptáků. To je téma, které zcela určitě ještě naše generace nevyřeší. Je to velmi složitá záležitost, protože nemocný pták nám nemůže říct co ho právě bolí a kde. My se pak musíme jen dohadovat o co se může jednat a jaký lék aplikovat. Vím, že každý chovatel se chce vyhnout úhynům svých svěřenců, ale co je to platné, přece jen občas najdeme ve voliéře uhynulého ptáka, který byl ještě před pár hodinami čilý a zdravý. To jsou pro nás opravdu ty nejhorší chvíle, které můžeme zažít. Anebo nám padne kus, který nám již nějaký čas trochu "klempíruje", ale na nic vážného to nevypadá. Nejhorší na tom je, že všechny nemoci mají stejné příznaky a my pak musíme přijít na to, o co jde. U téměř každé nemoci sedí pták nakrčený, málo žere a má průjem. Žádná nemoc nemá svůj specifický příznak, ať je to zápal plic nebo jen obyčejné nachlazení. Při tomto chování může jít i o ptáky, kteří jsou napadeni červy nebo škrkavkami. Odčervení při zápalu plic má téměř vždy tragické následky. Ale jak zjistit, co ptákům právě je? Já jim dávám při nakrčení na lžičku tetracyklin a již mnohokrát jsem se "trefil", ale stalo se mi, že to ptákům nepomohlo a potom odčervuji. Tetracyklin je podle mě vhodný při zánětech zažívacího ústrojí i při zápalu plic. Dávku si určuji podle velikosti ptáků, které léčím. Musím však přiznat, že vždy hádám, o co se může jednat. Jen málokdy to s určitostí vím přesně.
Po těchto zákrocích nasadím papouškům na určitou dobu dietu. To znamená suché zrniny, piškoty a přestanu dávat naklíčené obilí a zelené, které jinak v krmných dávkách preferuji. Dávám ho v dostatečném množství i několikrát v týdnu. Před hnízděním a v době odchovů mladých, dostávají papoušci denně vaječnou míchanici, obohacenou Supervitem nebo Vitamixem s trochou Konvitu. Když samice zasedne na snůšku, tak do vylíhnutí mladých míchanici nedávám, aby to samičku nestimulovalo k nové snůšce. Ve zvláštní misce však mají suchou míchanici stále po celý rok. Přes počáteční odpor ji přece jen trochu ozobávají. Abych jim přes zimu zajistil nějaké vitamíny, dávám v sobotu a v neděli vodu se Supervitem a v týdnu piškoty v této vodě namočené a znovu usušené. Ty ochotně berou bez problémů. Ze zrnin mají proso, žíhanou slunečnici, kardi, lesknici, senegálské proso a v zimě trochu semence. Také jsem koupil míchanou směs pro papoušky, ale nemají o ni velký zájem.
Čistou vodu měním v létě denně a ptáci se v ní s oblibou koupají. Větve na okus dávám tak, aby ptáky neomezovaly v proletu a při okusu neznečišťovaly vodu. Měním dle potřeby, asi jedenkrát za měsíc. Na dno sypu říční písek.
Budky přes zimu neuzavírám , ale papoušci se jen málokdy pokouší hnízdit dříve než je potřeba. Po skončeném hnízdění budky vyčistím a mám je připraveny na další hnízdění. Pak už jen čekám jak a s jakým úspěchem dopadne příští rok. Také jsem zkoušel dát v zimě na víko budky desku polystyrénu, aby si na ni mohli papoušci sednout a nemrzly jim nohy, ale ti ji v krátké době úplně zlikvidovali, tak jsem od toho raději upustil.