Mezi drobné ptáčky, které jsem donedávna choval a rád na ně vzpomínám, patří šedí zvonohlíci. K jejich chovu se určitě brzy vrátím. (Nyní mám zvonohlíky reichenovy, ale jejich zpěv se nedá se zpěvem šedého zvonohlíka srovnávat). Vždy ráno po rozsvícení zářivek mě vítali samečci svým krásným zpěvem. K nim se přidali i mosambikové. V krátkosti popíši hnízdění zvonohlíků šedých u třech párů, včetně krmení, jelikož průběh hnízdění nebývá vždy stejný.
První pár jsem zakoupil jako dvouletý a umístil do klece 140 x 80 x 60 cm. Do rohu u horního bidélka jsem upevnil drátěný kanáří košíček. K šedozelenému prosu jsem začal přidávat i větší procento lesknice, trochu moháru, senegalu, denně menší naklíčený klas červeného senegalu, vaječnou míchanici, salátové semínko.
První hnízdění začalo v červenci - ptáci se začali krmit, sameček často zpíval, samička nosila do košíčku jemné seno a krátké nastříhané kousky sisálu, občas i peříčko. V tu dobu se sameček škubal na břiše. Samička snesla 4 vajíčka a pevně nasedla. Vůbec jí nevadila ani přítomnost v těsné blízkosti hnízda. Vylíhla se 3 mláďata. Nyní jsem podával vaječnou míchanici (vajíčko s mrkví, strouhankou, s trochou sojové hrubé mouky a špetkou Roboranu), naklíčený klas červeného senegalu, později několikrát denně laty trav - lipnice a ovsíku. Velice rádi měli i nedozralé proso v klasech, ptačinec žabinec a semena pampelišky v malé misce. Po celou dobu odchovu krmila mladé jen samička. Asi desátý den po vylétnutí jsem odstranil košíček, aby staří hned podruhé nezahnízdili. Mláďata jsem odstavil raději až 26. den po vylétnutí. Přesto třetí mládě bylo drobnější a zanedlouho uhynulo. Druhý pár hnízdil v kleci 130 x 80 x 60 cm vybavené kromě bidélek i větvemi janovce metlatého, borovice a břízy. Do rohů jsem upevnil různé košíčky (drátěný, pletený ze slámy, bavlnek a nití a polovinu kokos. ořechu).
Tento pár zahnízdil již brzy na jaře v pleteném košíčku ze slámy a bavlnek. Vylíhlá mláďata samička zahřívala, ale nekrmila je a samce neustále odháněla. Proto jsem ho odchytil. V tu chvíli nastal zlom a samička začala mladé krmit. Vaječnou míchanici konzumovala jen úplně čerstvou, a proto jsem ji musel několikrát denně měnit. První týden zahřívala mladé celý den. Potom už jen v noci. Dvacátý den stáří vylétli zvonohlíčci z hnízda. Hned jsem je okroužkoval uzavřenými kroužky č. I (vnitřní průměr 2,5 mm). Kroužkování těchto zvonohlíků až po vylétnutí je dosti pracné a mladým chovatelům ho nedoporučuji - snadno může dojít k poranění mláděte. Samička, starající se sama o mláďata, se nenechala rušit ani třemi zpívajícími samci umístěnými v téže místnosti. Někteří chovatelé používají i jednoho samce na zapáření více samiček. Někdy bývá samec dost agresivní, jindy samice. Třetí pár zvonohlíků šedých (to již bylo v následující sezóně) také začal hnízdit velice nadějně, ale odchovu jsem se dočkal až o rok později. Vždy jsem našel totiž mláďata těsně po vylíhnutí na zemi. Teprve při třetím hnízdění jsem nachytal samce s mládětem v zobáku. Samička už potřebovala odpočinek a tak jsem pár rozdělil. V následující sezóně jsem samečka z klece odchytil vždy těsně před líhnutím mláďat. Samička mladé sama odchovala dvakrát za sebou. Potíže někdy bývají s určováním pohlaví. Samečci (někteří) začínají zpívat poměrně pozdě a to jak dovezení, tak i odchovaní.
V současné době jsem trochu upravil krmení zvonohlíků (nyní reichenových). Do míchanice již nepřidávám Roboran ani sojovou mouku, ale dostávají 1x týdně Supervit D ve vodě. Do klasické míchanice přidávám suchou míchanici WITTE MOLEN. Zvonohlíci z dovozu dostávají občas i rozmrazené kukly lučních mravenců nebo několik moučných červů. Všichni mají rádi nedozrálé klásky (šištičky) lesknice upevněné na pletivu a směs Prestige pro drobné exoty, která obsahuje i menší množství nigeru.