Tito holubi patří do skupiny bubláků, vyšlechtěných v Německu. Jeho bublání patří k nejhodnotnějším, řekl bych, že zvukově k nejlepším bublákům. Nemá žádné pernaté ozdoby, proto se asi u nás tak málo chová.
Je to pěkný holub. Tělo má středně velké, šikmě držené, hlava střední s vysokým vyklenutým čelem, oči perlové. Je výborným polařem. Vyniká dobrou plodností a starostlivostí o svá mláďata, je velmi krotký pokud se k němu dobře chováme. Proto bych jej doporučil použít k odchovu některých náročnějších plemen. Několikrát jsem to vyzkoušel. Podsadil jsem holuby hýly. Holuby jsem si obstaral v roce 1993. Když jsem prohlížel ve Fauně prodej holubů, zaujal mne jeden inzerát, kde chovatel z Katovic u Strakonic nabízel altenburské bubláky černé a černé tygry. Na výstavách jsem viděl žluté plavé, ale černé a tygry ne. Proto jsem se rozhodl, že si dva páry koupím. Napsal jsem a čekal, bylo to asi v listopadu. Dlouho žádná odpověď, až asi v lednu jsem dostal balík na dobírku a v něm dva páry. Jeden pár černých, ale byli spíše popelaví, druhý pár tygrů, kteří byli spíš straky než tygři. Na přiloženém lístku bylo, že jsou nepříbuzní, což se mi vyplatilo, protože do dnešního dne jsem nesehnal chovatele, který je chová, kromě těch, co je mají ode mne. Chovatel, od kterého pocházeli, se mi už neozval, i když jsem mu asi dvakrát psal. Za těch 8 let se mi podařilo různým pářením dostat celkem pěkné tygry a černé. Když se mi podařilo sehnat od př. Mory modré pruhové, tak jsem dostal i kapraté. Pak už mi nezbývalo nic, než pro oživení krve dát do popelavých žluté plavé a to bylo překvapení, když se objevil v hnízdě jeden černý a červený.
V druhém hnízdění byli dokonce dva červení. Všechno křížení jsem si poznamenal a tak se mi podařilo odchovat: černé, černé tygry, červené, modré pruhové a žluté kapraté. Má je už dost chovatelů, možná že také přispějí k chovu těchto holubů. Byl jsem zvědav, jak budou na výstavách hodnoceni, protože mi jeden posuzovatel, který je z našeho kraje a chová české bubláky, řekl, že s nimi díru do světa neudělám. Jaké však bylo překvapení na výstavách a zvláště na loňské okresní ve Vsetíně, když z 10 holubů od 91 do 95 + ČČ čtyři holubi, dva černí tygři a červení dostali po 95 bodech. Chtěl jsem chov již vzdát, ale že tak dobře dopadli, nechal jsem si je nadále. O ty téměř nejlepší jsem málem přišel, jelikož jsem měl na stropě voliéry dosti řídké pletivo a kočka jim protáhla hlavy a prokousla hrdla. Byl to šok, když jsem ráno přišel krmit a asi 15 ks leželo na podlaze. Toto plemeno a nejen to, ale všechny altenburské bubláky mohu každému doporučit, zvláště mladým chovatelům, přestože nemají žádné pernaté ozdoby. Svým hlasitým a krásným bubláním si získají srdce mnoha chovatelů. Už jsem chtěl chovatelství zanechat kvůli zdravotnímu stavu, ale vnuk mě přesvědčil a tak jsem se s ním do toho pustil znovu. Nechováme jenom bubláky, ale i hýly bronzové černokřídlé, norimberské skřivany kapraté a bílé (mlynáře) modeny a podařilo se nám sehnat od př. Cyrina málo chované plemeno "Damasceny", za které mu moc děkujeme. Kromě toho chováme: ZWstř, zlaté, Araukany a k tomu ještě fenku Knírače malého černostř. Nakonec prosíme chovatele, kteří chovají alt. bubláky mimo žl. plavých, ať se ozvou pro další spolupráci a osvěžení krve!
Chovu zdar!