Je to morče, jehož název byl dán domestikovanému druhu rodu Cavia. Náleží do čeledi Caviidae, řádu Rodentia, podřádu Hystricomorpha. Je takto blíže příbuzné s kapybarou, činčilou, nutrií a s dikobrazem, než s hlodavci veverkovitými a myšovitými.
Morče žilo před velmi dlouhou dobou v Jižní Americe. Chovali je Indiáni jako domácí zvíře. Do Evropy bylo přivezeno v 16. století a během dalších čtyř století bylo chováno pro zábavu ve většině evropských zemí i v Severní Americe, tam se také chovalo na maso, podobně jako králík.
Morče vykazuje tři typy srsti. Normální, která je často známa jako anglická srst. Má krátké, přímé, poněkud hrubé chlupy, které jsou normálně položeny podél těla směrem dozadu, na končetinách směrem dolů a při dobrém zdravotním stavu májí silný lesk. Typ habešský je jiným typem krátké srsti, hrubé chlupy jsou uspořádány po celém těle v nepravidelné víry, takzvané rosety. Třetí typ má dlouhou angorskou srst. Ocas morčata nemají. Morčata jsou zvířata velmi odolná a nevyžadují velkou péči. Mohou být chována i ve venkovních kotcích, s budkou plnou sena a to po celý rok. Jako podestýlka je vhodná sláma či seno, pokud chováme v bytě stačí hobliny. Na krmení seno, oves, ječmen, pšenice tvrdá i naklíčená, syrové brambory, krmná řepa, jetel, vojtěška, tvrdý chléb a rohlík, různé granule pro králíky.
V zoo obchodech jsou k dostání různé výborné krmné směsi. Napájíme vodou s vitamínem C . Pohlavní zralost je ve stáří 60 až 80 dnů a výjimečně i dříve. Březost trvá průměrně 63 až 66 dnů. Počet mláďat ve vrhu je 1 až 6 morčat. Chováme buď v párech nebo v chovných skupinách s jedním samcem a 3 až 6 samicemi. Ve velkém kotci lze chovat i více samic s jedním samcem. Mláďata se rodí plně vyvinutá, brzy sama žerou, ale matka je přesto 21 dnů krmí mateřským mlékem. Morčata jsou většinou nekousavá a snadno se ochočí. Je třeba je často čistit, neboť nesnáší vlhkost a průvan. Ochočená morčata nám působí velkou radost pro svou vitalitu a čilost. Chovat je mohou i malé děti, získávají tak vztah k živým tvorům a přírodě. Všem, kdo je ještě nechovají, je vřele doporučuji.