Chtěl bych zde uvést své zkušenosti s přípravkem Baytril při léčení velkých ještěrů. Před nedávnem se mi podařilo získat 2,1 Tupinambis nigropunctatus, přičemž samice jevila již při přebírání známky horšího výživného stavu. Oba samci přijímali pravidelně (zpočátku každý den, později obden) dospělé myši, syrová slepičí vejce i hovězí a kuřecí maso doplněné vitamíno-minerální směsí. Samice však nejevila o potravu zájem a jedinou myš, kterou přijala, za pár hodin vyvrhla silně zapáchající. Nucené krmení po desetidenní hladovce dopadlo stejně.
Usuzoval jsem na infekci bakteriemi rodu Pseudomonas, a s ohledem k určitému časovému presu mezi vánočními svátky a s přihlédnutím ke stavu samice, jsem se rozhodl bez zbytečných odkladů pro použití Baytrilu 2,5 %. Po konzultaci s veterinárním lékařem, jsem tedy započal s léčbou 5 mg každých 24 hodin injekčně pod kůži na hřbetě, respektive po stranách hřbetu a na úrovni předních nohou. Samice v té době vážila 55 dkg.
Celá léčebná kůra probíhala 7 dní, přičemž zpočátku samice nejevila nejmenší známky odporu, ale den ode dne se injekcím stále více bránila. Ke konci léčby už nebyla takřka zvládnutelná. Mimo aplikaci se však její aktivita omezovala na občasnou změnu polohy v blízkosti vyhřívací žárovky terária.
Kromě uvedené medikamentózní léčby, bylo obden prováděno ozařování horským sluncem po dobu 5 min. z 1 metru. Samozřejmě, že samice byla držena odděleně od samců v jiné karanténní nádrži. Po celou dobu neprojevila zájem o potravu, ale ve zvýšené míře pila. Dva dny před skončením injekcí, byla násilně nakrmena lehce osrstěným, slepým myšetem, které strávila. Dva dny po skončení injekcí, sama ulovila živé myše otvírající oči. Od té chvíle již každodenně přijímala jakoukoliv živočišnou potravu v živé i neživé podobě. Výrazně upřednostňovala pobíhající myši a vcelku se zdála daleko žravější, než její soukmenovci, kteří v té době byli již pěkně zakulacení a ve skvělé kondici. Samice je brzy dohonila, řeklo by se "dožrala".
Chtěl bych touto cestou poděkovat redakci Fauny, protože jen díky článku o Baytrilu (uvedeným především v souvislosti s exotickými ptáky) jsem přišel na jeho použití. Zároveň jsem, i s ohledem k informacím ve Fauně, stanovil bez problémů vhodné dávkování. Můj dík patří i MVDr. J. Marešovi za pomoc v praktických otázkách souvisejících s léčbou.