Ve svém chovu jsem měl již papouška černookého, papoušky senegalské a papoušky žlutotemenné. Dovolil bych si o těchto třech druzích napsat své zkušenosti. Velké úskalí je rozeznání pohlaví, které jsem spíše vypozoroval z chování ptáků a jistotu jsem získal až při hnízdění. Ptáky kupuji raději mladé (tmavooké) a čekám až dospějí. Má to výhodu, že nemám problémy s náklonností a spárováním. Také se snáze ochočí a přivyknou prostředí. Harmonizující a krotký pár těchto papoušků, považuji při chovu za velice důležitý. U ptáků z odchytů bývá ochočení někdy problém. Já jsem ochočil z odchytu pouze samičky a samce jsem musel kvůli neklidu vyměnit za jiné z našich odchovů.
Často se také stane, že si zvyknou pouze na jednoho člověka, ostatních lidí se bojí. Toto všechno má velký vliv při hnízdění. Zajímavostí také je, že ptáci z odchytů jsou u mě mnohem aktivnější a agresivnější, než ptáci z odchovů. Chování všech tří druhů bylo v mém chovu podobné a lišilo se snad jen hlasovými projevy. Tito ptáci rádi šplhají a často předvádějí různé akrobatické kousky. Někdy dají šplhání dokonce přednost před letem. Jsou poměrně klidní a křičí jen, když je něco vzruší. To však mohou být i maličkosti, například hlasy či štěkot psa.
Ptáky krmím směsí slunečnice, kukuřice, ovsa a prosných klasů. K tomu dávám denně zeleninu a ovoce. S vaječným krmením je potřeba krmit opatrně, protože může vyvolat i nežádoucí jevy, například předčasný tok, škubání peří či opuštění mláďat.
Papoušci rodu POICEPHALUS se dají mezi sebou bez větších problémů křížit. Nedají se však chovat společně ani s menšími ptáky, které by zabili. Své území si brání a mezistěny u voliér považují za nutnost.
Budky používám rozměrů 25 x 25, výška 50 cm. Vletový otvor 8 cm. V nižších budkách či větším vletovém otvoru ptáci spí, ale nehnízdí. Po shlédnutí filmů z přírody, kde si ptáci upravovali dutiny vykusováním, dělám budky a zvláště dno ze silných prken a nechám ptáky, ať si budku přes sezónu okusují podle libosti. Od započetí snášení je zapotřebí zvýšit vlhkost vzduchu. Tomu napomáhám vhodnými rostlinami a postřiky vodou. Inkubační doba je přesně 26 dnů. Ptáci jsou v té době značně nepříjemní, lekaví a agresivní a budku si nenechají zkontrolovat. Mládě je pokryté šedým chmýřím a po 6 týdnech již vykukuje z budky. Přestože se papoušci v mém chovu začali pářit a hnízdit již ve dvou letech, musím před brzkým hnízděním varovat, neboť mě stálo spoustu starostí a výdajů na léčbu samičky, která měla několik dalších let problémy se snášením.
Papoušky žlutotemenné chovám v pokoji v metrové kleci, a přesto mi pravidelně hnízdí. Uznávám však, že lepších výsledků lze dosáhnout v zahradních voliérách.