Belgický chovatelský časopis „De Vogelwereld" přinesl v září 1998 zprávu o úspěšném odchovu kardinála purpurového u belgického chovatele R. Janssena. Možná, že bude zajímat také naše chovatele.
Rád bych předeslal, že jsem v dosažitelné odborné literatuře nezjistil platné české jméno pro druh Cardinalis phoeniceus. Německý název je Purpurkardinal a proto jsem použil pojmenování kardinál purpurový. Patří, jak uvedeno, do rodu Cardinalis, jako nám dobře známý a u nás odchovávaný kardinál červený (Cardinalis cardinalis / L.). Pro orientaci snad bude tato informace postačující.
Vlastí kardinála purpurového je sever Kolumbie a sever Venezuely, kde obývá pusté, vyprahlé pobřežní zóny. Je velice plachý, zdržuje se v trnitých křovinách v párech. Zpěvem připomíná kardinála červeného. Hlavní dobou hnízdění je květen až červen.
Chovatel Janssen si koupil v lednu 1997 u holandského obchodníka pět kardinálĺ purpurových. Byli to dva samci a tři samice. Po pětitýdenním uvykání je společně umístil do zcela zastřešené venkovní voliéry o rozměrech 2,5 x 2,5 x 3 m. Bylo zde připraveno dostatek hnízdních budek i podložek pro postavení hnízd. Jeden ze samcĺ nebyl již při koupi letu schopný, ale jinak se zdál být v pořádku. Začátkem května začala jedna ze samiček se stavbou miskovitého hnízda asi 150 cm nad zemí. Jako staviva použila kokosová vlákna a jemné kořínky. Bylo zřejmé, že si za partnera vybrala právě letu neschopného samečka. Ve dnech 10. a 12. května byla snesena vejce, která zahřívala sama samička. Později Janssen zklamaně zjistil, že nejsou oplozená. O další hnízdění již kardinálové neměli zájem a tak chovateli nezbylo nic jiného, než doufat v úspěch v roce 1998.
Před hnízdním obdobím byli kardinálové přemístěni do větší voliéry (8 x 2 x 2 m), která byla hustě osázená vegetací. V dubnu si samička postavila hnízdo, do kterého snesla tři světle modrá vejce s jemnými hnědými proužky. Tato snĺška opět nebyla oplozena. V květnu 1998 zahnízdili kardinálové podruhé. Byla snesena dvě vejce. Po dvanácti dnech vysezování se 21.5. vylíhlo jedno mládě. Zárodek v druhém vejci odumřel. Mládě bylo dobře krmeno a po 12 dnech již hnízdo opustilo. Rodiče je ještě delší čas krmili.
Kvalitní směs semen pro papoušky, do které bylo přidáváno 20 % semen divokých rostlin, naklíčené semeno čekanky, paprikový lusk a mrkev. ivočišné krmení: larvy plesnivce obilního a potemníka moučného (mouční červi). Trvale byly k dispozici skořápky z vajec, grit a minerálie.
Podle sdělení byli kardinálové purpuroví na trhu v Německu koncem 60. a začátkem 70. let. O případných odchovech z této doby i z doby pozdější zprávy chybějí.