Při výživě papoušků je nutno přihlížet k rozdílům, ke kterým dochází mezi předkládanými krmivy a jejich skutečným využitím v těle ptáka. Semena a zrniny ptáci olupují a konzumují pouze jejich obsah. Ztráty na krmení s ohledem na podíl slupek a plev se podle složení mohou pohybovat mezi 16% až 58%.
Z tohoto důvodu je při krmení směsmi semen skutečný příjem energie i fosforu, v porovnání k obsahu nabídnuté směsi, vyšší. V zrní jsou především obsaženy tuky, proteiny a glycidy, zatímco v plevách a slupkách, které ptáci odhazují, je obsažena především vláknina, vápník a sodík. Z toho je zřejmé, že organismus ptáka rozhodně nezíská veškeré potřebné živiny, ani vápník a sodík v potřebném množství.
Budeme-li krmit ptáky extrudovanými krmivy, nemůže k těmto mezerám docházet. V každém úlomku /drobku/ granule jsou vždy obsaženy veškeré živiny. Ještě jeden pozitivní moment zde je. Z předkládané směsi zrnin si bude pták vybírat jen to, co mu nejlépe chutná a zrna méně lákavá /i když pro jeho zdraví potřebná/ nechá bez povšimnutí ležet. Zvláště pozoruhodným aspektem je cílená dotace aminokyselin prostřednictvím extrudovaného krmiva. Další velkou předností extrudovaného krmiva je extrémě nízký předpoklad zatížení choroboplodnými zárodky. Za zmínku určitě stojí připomenout, že během procesu extrudování /velmi vysoká teplota okolo 150oC / se určité živiny stávají snáze stravitelnými /např. škrob/. Toto má velký význam zvláště pro výživu ptačích mláďat.
Mnoho chovatelů má dosud k extrudovaným krmivům nedůvěru a tvrdí, že krmení extrudovaným krmivem je jednotvárné, že ptáci potřebují ve výživě změnu. Ovšem také zapomínají, že v běžných směsích semen je obsažen jen omezený výběr komponentů, s nimiž se ptáci ve volné přírodě vůbec nesetkávají.
Myslím, že není daleká doba, kdy budou i u nás chovatelé svým ptákům dávat pravidelně extrudované granulované krmivo.
Autorka dr. S.Radicke v časopise Papageien 6/98,