Stejně jako mnoho dalších chovatelů ušlechtilých koček i já se setkala s problémem úmrtnosti v prvních dnech života u kočičích novorozenců. Ačkoli jsem koťatům věnovala maximální pozornost, stávalo se pravidlem, že většinou zemřelo zvíře v typu nejlepší, a to v průběhu necelých 3 dnů života. Zcela nedávno se mi dostal do rukou přeložený článek p. Pipy Maria v. Graumbusch o stanovení krevních skupin u koček, který snad mnohé vysvětluje. Alespoň já se rozhodla, že se podle něho budu v budoucnu řídit, snad pomůže také ostatním. Článek byl publikován v „Die Edelkatze" 2/97.
Krevní skupiny u koček i lidí jsou determinovány antigeny, které jsou na povrchu červených krvinek. Tato schopnost tvorby antigenu je dána geneticky. U koček rozlišujeme tři krevní skupiny, které byly pojmenovány podobně jako u lidí - A,B a AB. Krevní skupina 0 nebyla zatím u koček prokázána. Podstata stanovení krevních skupin je založena na přítomnosti bílkovin (antigenů) v krevním séru jedince. Např. jedinec krevní skupiny A má v séru antigeny B, jedinec krevní skupiny B má v séru antigeny A. Jedinec krevní skupiny AB má v séru antigeny AB. Přitom název antigeny není tak úplně správný. Jedná se o látky bílkovinné povahy, které fungují jako protilátka. U koček je tomu tak, že kočky krevní skupiny B mají silně účinné protilátky v krevním séru proti červeným krvinkám koček krevní skupiny A. Kočky krevní skupiny A mají naproti tomu jen velmi slabé protilátky proti krevní skupině B. Setkají-li se například antilátky z krve skupiny B s povrchovou vrstvou červených krvinek krevní skupiny A, vede to ke zničení červených krvinek u kočky s krevní skupinou A. Obsáhlá analýza rodokmenu prokázala, že krevní skupiny u koček jsou dědičně determinovány. Podle výsledku posledního bádání je krevní skupina A dominantní nad krevní skupinou B, což znamená, že kočka krevní skupiny A má genotyp AA, AB a kočka krevní skupiny B má pouze genotyp BB. Nejčastější krevní skupinou u koček je krevní skupina A, řidšeji skupina B a spojením obou krevní skupina AB.
Při sledování mnoha tisíc koček žijících ve Spojených státech i v Evropě byly zjištěny rozdíly v četnosti výskytu jednotlivých krevních skupin jak u jednotlivých plemen, tak i regionalní. U domacích koček převažuje skupina A, u siamských a přibuzných plemen (burmy, ocicat, orientalní krátkosrsté) nebyly zaznamenány žádné kočky s krevní skupinou B.
U plemen maine-coon a norská lesní je podíl zastoupení krevní skupiny B pod 5%. U plemen habešská, somálská, perská a colour-point se výskyt pohybuje od 5 - 25%, zatím co u britských krátkosrstých, exotických krátkosrstých a devon rexu je procentualní zastoupení 25 - 50% celkové populace.
Otázka, proč se objeví krevní skupina B, není ještě zcela zodpovězena, ale patrně se jedná o mutaci původního genu. Význam objevu krevních skupin u koček je patrný zejména ve dvou oblastech. Tou první je krevní transfúze a druhou je nesnášenlivost krevních skupin u narozených koťat. Při přenosu krve skupiny A na příjemce skupiny typu B dojde k těžké imunitní reakci organizmu. A v případě imunitní reakce u narozených koťat je to velký problém pro chovatele, neboť u takto postižených koťat dojde k hemolytickému onemocnění. Červené krvinky plodu pronikají placentou do krevního oběhu matky a navozují zde tvorbu Anti-Rh protilátky, ta může placentou pronikat do plodu a zde reagovat s Rh antigenem. Podobně funguje i střet matčiny krve s krví kočičího embrya a střet protilátek obsažených v kolostru s organizmem kočičího novorozence.
Přínos objevu krevních skupin u koček spočívá v tom, že je možné vysvětlit případy umrtí novorozenců, kdy došlo ke zničení červených krvinek nově narozených koťat. Díky novým poznatkům je možné takovým spojením rodičů napříště zabránit.
Toto onemocnění postihuje zejména novorozence s krevní skupinou A, kteří se narodili z páření kočky krevní skupiny B s kocourem typu krevní skupiny A. Zejména u koček, u nichž přítomnost krevní skupiny typu B je vyšší jak 10%, není tento jev zanedbatelný. Postižení kočičí novorozenci se narodí zdraví a dostanou v první potravi od matky (kolostrum) matčiny antigeny, které způsobí zničení jejich červených krvinek. Všechny dosud zaznamenané případy postihly novorozence s krevní skupinou A - neboť, jak již bylo řečeno, kočky s krevní skupinou B mají velice silné protilátky proti krevní skupině A. Teoreticky může dojít i k případu, že koťata mají krevní skupinu B - křížení mezi kočkou A a kocourem B, ale protilátky A jsou vůči skupině B nepříliš účinné. V rozmezí několika hodin až dnů dojde k projevu onemocnění se zcela nespecifickými příznaky : vymizení sacího reflexu, apatie anebo naopak neklid, hnědavé zbarvení moči, chudokrevnost a posléze smrt. Koncem prvního týdne onemocnění může dojít k odumření špičky ocasu. Zajímavé je, že v rizikovém vrhu nemusí onemocnět všechna koťata s krevní skupinou A. Příčinu tohoto jevu zatím nedokážeme uspokojivě vysvětlit, mohou však souviset s biochemickou podstatou tvorby červeného barviva a následně červených krvinek či antigenu.
Preventivně bychom měli nechat vyšetřit chovná zvířata. Cíleným křížením lze potom tyto případy omezit. V americké odborné literatuře doporučují nepářit zvířata, která mají v populaci méně jak 5% jedinců krevní skupiny B (např. maine-cooni) se zvířaty krevní skupiny B, aby se zamezilo případnému postižení celé populace. Co tedy dělat, máme-li rizikový vrh? Nejprve stanovit u nově narozených koťat krevní skupinu, abychom identifikovali koťata s krevní skupinou A, a tato koťata v prvních dvou dnech života převést na náhradní stravu. Koťata musí byt krmena uměle, ale riziko onemocnění se tím naprosto minimalizuje, protože koťata jsou po této době vůči antigenům matky imunní.
Je možné řešit tuto situaci i dočasným přiložením koťat nahradní matce krevní skupiny A. Špatné je to ale v případě, když není v blízkosti žádný veterinární lékař, který by mohl stanovit krevní skupinu novorozenců (stanovení krevní skupiny se provádí z krve vytékající z pupeční šňůry). Pak je nutné, aby chovatel provedl test.
Čistou vatičkou masírujte každou hodinu bříško novorozence, aby odešla moč. U koťat by moč měla být bezbarvá.
Je-li zbarvená nahnědle, je namístě okamžitě postižená koťata od matky odloučit a vyhledat veterinárního lékaře, který v případě potřeby provede výměnu krve.
Kolostrum obsahuje antilátky ve velice silné koncentraci. Tyto protilátky zničí červené krvinky typu A. Odumřelé krvinky se potom objeví v moči a zbarví ji do hněda.
Odumření špičky ocasu je dáno imunologickou reakci (antigenní protilátková reakce). Špička ocasu je konečným místem krevního oběhu. Dojde-li k imunitní reakci, špička ocasu není prokrvována a odumírá. K odumření špičky ocasu může dojít a nemusí. Krevní skupina B není žádným nedostatkem, zvláště znaky jako modré nebo hnědé oči jsou pro další chov velmi cenné. S trochou opatrnosti a chovatelským záměrem se vyvarujeme rizikovým spojením. Obecně lze říci, že kočky krevní skupiny B páříme pouze s kocoury stejné krevní skupiny. Ke stanovení krevní skupiny u koček je třeba, aby veterinární lékař odebral 1-2 ml krve (u novorozenců 0,4 ml) a poslal ji do specializované laboratoře. Tam je krev podrobena velice citlivému testu, který je založen na sledování množství červených krvinek.
Co říci na závěr? U článku je přiložená adresa přislušného veterinárního pracoviště, má však jedinou chybu - je v Rakousku.