Mnoho lidí si klade právě takovou otázku. Vždyť si přece musejí poradit i bez člověka, tak nač si tím přidělávat práci? -- Postaví si hnízdo někde...
Mnoho lidí si klade právě takovou otázku. Vždyť si přece musejí poradit i bez člověka, tak nač si tím přidělávat práci? -- Postaví si hnízdo někde na větvi a hotovo. Sám bych byl moc rád, kdyby bylo vše právě tak jednoduché, ale bohužel není. Jako každý, kdo se jenom trochu zajímá o dění v přírodě, ví, že mnohým ptákům nestačí jenom postavit si z několika větviček či stébel slámy úhledný košíček na větvi, ale musí si k tomuto účelu nají vhodnou dutinu, nejčastěji ve stromě, často však i ve zdech. Především v okolí měst, ale dnes už i vesnic je stále větší nedostatek vzrostlých stromů, nemluvě o tom, že mají být ještě vykotlané či doupné. Našim drobným opeřeným spoluobyvatelům tak mnohdy nezbývá, než se z tohoto neutěšeného prostředí stáhnout někam, kde bude “zeleněji”. Myslím, že je to škoda, protože pomineme-li ne zcela bezvýznamnou estetickou stránku věci (krajina bez zvířat a zvláště ptáků je jako bez života), mohou nám být ptáci v lecčems k užitku.
Máte zahradu a nemáte v ní ani jedinou ptačí budku? Pak se jistě při její údržbě potýkáte s velkým množstvím hmyzích škůdců. Není jednodušší cesta jak se jich zbavit, než přizvat si na pomoc odborníky v jejich lovu - hmyzožravé ptáky. Tito drobní, převážně dutinově hnízdící pěvci jsou schopni se vypořádat s až neuvěřitelným množstvím hmyzu. Tak například obyčejná sýkorka dokáže za jeden rok spořádat až 75 kg všech možných larev, housenek, mušek a broučků, kteří jinak nerušeně spásají vámi opečovávané rostlinky. Mimoto vám pomohou od stromových škůdců i v zimě. V okolí budky, kde často nocují, posbírají 50 - 70 % obalečů jabloňových a před červivostí tak zachrání v příštím roce až 90 % plodů. Ostatní ptáci pak již od jara sbírají slimáky, drátovce, komáry, mšice a další škůdce. Do každé zahrady můžeme přilákat několik zdatných pomocníků, a to nejen díky budkám, které s oblibou obsazují sýkory koňadry, modřinky, rehci domácí i zahradní, brhlíci i neméně užiteční polní vrabci. Volně na stromech a v keřích rádi zahnízdí i pěnkavy, zvonci a zvonohlíci, stehlíci, pěnice černohlavá, pokřovní i hnědokřídlá. Podmínkou jejich zahnízdění je přítomnost hustých keřů nebo vyšších stromů. Tak co, nestálo by za to zkusit zahradničit ekologicky?
Pokud žijete ve městě a na zahradě za domem nic nepěstujete, snad vás přece jen potěší, když každé ráno oknem zahlédnete, jak do vámi instalované budky zalétává nějaký ten hnízdící opeřenec. Máte-li na zahradě navíc dostatečně vzrostlé keře, stává se vaše zahrada pro ptáky skutečnou oázou v jinak nehostinné zástavbě. Vybudováním ptačího napajedla s koupadlem se navíc stane vaše zahrada ideálním místem pro pozorování ptáků. Stále více ptačích druhů si zvyká na podmínky v našich městech, a tak se zde pravidelně setkáváme s druhy jako je sýkora koňadra, sýkora modřinka, červenka obecná, pěnkava obecná, rehek domácí, kos černý, drozd zpěvný, brhlík lesní, a o něco vzácněji také s pěnicemi černohlavými, budníčky menšími, sedmihlásky hajními, lejsky šedými, rehky zahradními, šoupálky dlouhoprstými a dalšími. Nemusí se však jednat pouze o pěvce. Na svou zahradu můžete přilákat také žlunu zelenou, strakapouda velkého či hrdličku zahradní. Instalací vhodné budky umožníte také zahnízdění poštolek obecných nebo, pokud bydlíte na okraji zástavby, některé z našich sov.
Rozhodli jste se, že na své zahradě vyvěsíte nějakou tu budku? Teď je právě ta nejvhodnější doba, protože si na ni ptáci přes zimu zvyknou a je pak pravděpodobnější, že tam příští rok zahnízdí. Je však nutné rozmyslet si, pro který druh ptáka má být, protože různé druhy vyžadují různé typy budek. Rovněž je třeba dbát na to, aby byly vámi vyráběné či koupené budky správných rozměrů a aby byly vyvěšovány správným způsobem. Nevíte-li však, jak má ptačí budka vypadat, jak ji pověsit na strom nebo jak pečovat o ptačí napajedlo a čím přikrmovat ptáky v zimě, pak si stačí napsat o podrobný ilustrovaný návod na adresu: MOS - společnost pro ochranu ptactva, P.O. box 65, 750 00 Přerov 1 (http://www.iweb.cz/mos, mos@iweb.cz). Rádi vám poradíme a zdarma zašleme příslušný návod. Nezapomeňte však přiložit ofrankovanou obálku s vaší adresou. Navštívit můžete rovněž naše přerovské Ekocentrum MOS (ul. Čapky Drahlovského), kde si budete moci sami vybrat příslušné materiály či pomůcky, s čímž vám ochotně pomohou naši pracovníci.