V německém časopise AZN 11/2000 byl uveřejněn obsáhlý článek pod titulem “Statt Menadionsschäden Gesundheit durch Vitamin K” - Místo škod způsobenýc...
V německém časopise AZN 11/2000 byl uveřejněn obsáhlý článek pod titulem “Statt Menadionsschäden Gesundheit durch Vitamin K” - Místo škod způsobených menadionem= zdraví s vitamínem K 1 - autoři M. von Lüttwitz a H. Schulz. Téma je určitě zajímavé a poučné. Pro orientaci našich čtenářů vyberu skutečně jen několik základních dat.
Cituji: Pod pojmem vitamín K rozumíme obvykle dvě přírodní vitamínové formy “vitamín K1 a vitamín K2”, jakož i v přírodě se nevyskytující a proto neznámý menadion s chybným a zavádějícím označením jako vitamín K3. Menadion není žádný vitamín, nýbrž substance, která má vliv na srážlivost krve. Zatímco od vitamínů K známe četné okruhy působnosti, u menadionu pouze jeho vliv na srážlivost krve. Proto se také ve výživě zvířat používá. Je známo, že menadion má mnoho škodlivých vlivů. Je známo, že vitamín K1 ani jediný! Jen připomenu, že vynikajícím způsobem podporuje tvorbu kůže a peří, pomáhá při regeneraci při případném poškození. Působí pozitivně na imunitní systém, pomáhá při regeneraci poškozených jater. Výrazně redukuje plísňová onemocnění plic (aspergilózu). Aplikace se provádí prostřednictvím pitné vody (AZN 8/2000).
Již v roce 1959 konstatoval vědec ISLER ve své práci o menadionu, že v určitých případech dochází k nebezpečným vedlejším reakcícm. V uvedené době se skutečně ještě vycházelo z neškodnosti menadionu. Rychle byla poznána enormní nebezpečí menadionu a v mezinárodním měřítku došlo začátkem 60. let k přechodu na vitamin K1. Jeden z výrobců menadionu připomíná dnes v neposlední řadě, že při jeho aplikaci v humánní oblasti došlo k trvalým a závažným zdravotním poruchám. Spolupracovníci firmy BASF hovoří dokonce o úmrtích! Ve výživě zvířat byl a bude menadion, jak autor uvádí, i nadále a vesele, bez omezení dávek, podáván. Výrobci krmiv, kteří stále ještě menadion nasazují, z nevysvětlitelných důvodů dosud nepožádali o souhlas k používání přírodního vitamínu K1 jako doplňku do krmných směsí (pozn.: Příčinou může být vyšší cena vitamínu K1 oproti menadionu).
Teprve v r. 1998 podali autoři článku žádost na příslušné ministerstvo o povolení k používání vitamínku K1 jako doplňku výživy místo menadionu. V roce 1999 vydalo ministerstvo souhlas a od března 99 má tedy výrobce možnost vitamín K1 ve svých výrobcích používat.
Poznámka: Bylo by zajímavé, kdyby na tento velice stručný výtah z uvedeného článku zareagoval některý z našich odborníků.