Předně je nutné si uvědomit, že rozhodčí v kynologii se rozdělují na rozhodčí exteriéru a výkonu (výcviku-práce). Samozřejmě, že rozhodčím pro výk...
Předně je nutné si uvědomit, že rozhodčí v kynologii se rozdělují na rozhodčí exteriéru a výkonu (výcviku-práce). Samozřejmě, že rozhodčím pro výkon psů se nemůže stát každý, kdo si momentálně vzpomene. Ani neexistují žádné studentské školy, které by se na vyškolení rozhodčích v kynologii zaměřovaly. Rozhodčím z výkonu se může stát pouze pejskař tělem i duší, pro kterého je kynologie velkým koníčkem.
Nepostradatelné jsou znalosti a přehled v širokém okruhu kynologie (anatomie a zdravověda psa, chov a exteriér pracovních plemen, zkušební řády, metodika posuzování, teorie výcviku …), ale samozřejmě i odpovídající charakterové vlastnosti.
Aby se mohl pejskař - psovod stát uchazečem na post rozhodčího, musí se léta aktivně zabývat výcvikem psů, skládat s nimi zkoušky, podílet se na organizování výcviku v kynologické organizaci (na cvičáku) … tedy dlouholetá praxe ve výcviku psů různých plemen je nepostradatelná. Nestačí pouze cvičit psy dvěma kamarádkám či vycvičit svého jorkšírského teriéra. Dokonce nestačí ani vycvičit vlastního
Německého ovčáka a splnit s ním několik zkoušek z výkonu… Je toho zkrátka velmi mnoho.
Podívejme se tedy na různá ustanovení, rozdělení rozhodčích, podmínky “jak se stát rozhodčím” u Českého kynologického svazu (ČKS).
Rozhodčí pro výkon jsou rozděleni podle kvalifikace do dvou tříd:
ROZHODČÍ II.třídy
adept na rozhodčího výkonu II.třídy musí splňovat tyto podmínky:
• věk 21 - 50 let
• získanou II.výkonnostní třídu “Vzorný výcvikář”
• doporučení Základní kynologické organizace (ZKO) ve které je členem, přičemž zde musí zastávat minimálně jeden rok práci instruktora pro výcvik
• schválení Krajskou kynologickou organizací ČKS
• úspěšné splnění náročných ústních teoretických (zkoušený si otázky vylosuje), písemných a praktických (přímé posuzování výkonu) zkoušek a předepsaných hospitací
Rozhodčí II.třídy posuzují soutěže (mimo postupových a kvalifikačních) a závody bez zápisu zkoušky podle všech platných zkušebních řádů sportovní kynologie. Jsou každoročně proškolováni, delegováni na zmiňované závody a po splnění dalších podmínek se mohou stát rozhodčím výkonu I.třídy.
ROZHODČÍ I.třídy (tzv.svazoví)
adept na rozhodčího I.třídy musí splňovat tyto podmínky:
• působení po dobu min. 3 let v aktivní činnosti rozhodčího II.třídy
• posoudit min. 15 akcí nebo jejich částí (vede si výkaz o své činnosti)
• doporučení ZKO ve které je členem
• vyjádření včetně doporučení krajského výboru ČKS
• úspěšné splnění náročných teoretických, písemných a praktických zkoušek a předepsaných hospitací
Rozhodčí I.třídy mohou posuzovat všechny zkoušky a soutěže podle všech platných zkušebních řádů sportovní kynologie. Jsou každoročně proškolováni, delegováni na různé závody a zkoušky, včetně akcí v zahraničí.
Písemné žádosti na předepsaném formuláři k účasti na zkouškách rozhodčích II.třídy prostřednictvím ZKO shromažďuje Krajská kynologická organizace a po dohodě s výcvikovou komisí realizuje.
Přece jen ještě jedno upozornění: stát se rozhodčím vyžaduje mimo výše uvedeného dále velkou disciplínu, odříkání, odhodlání, hodně času, “volné” soboty a neděle, ale také nějakou tu korunu, neboť vše (např.cestovné) si uchazeč o titul “rozhodčí” musí sám zaplatit.