Kdo má rád svá zvířata, uvažuje o tom, jak je ochránit před infekčními chorobami. Prevence je jednodušší a levnější než léčba. Pro kočky existuje a u nás je registrováno celé spektrum vakcín ( očkovacích látek), které vyvolávají imunitu proti nejčastějším infekčním chorobám.
Jednotlivé vakcíny se liší výrobcem, nosičem a způsobem inaktivace virových kmenů, dobou a místem aplikace a také obalem. Všechny vakcíny u nás oficiálně používané odpovídají kvalitou a účinností, protože před uvedením na trh musely projít kontrolou v Ústavu kontroly léčiv a biopreparátů. Žádná z u nás běžně používaných vakcín nemá závažnější vedlejší účinky.
I když jsou vakcíny vyráběny prakticky ze stejného výchozího materiálu, mohou mít od různých výrobců drobné odchylky ve smyslu plus i mínus. Proto se doporučuje nevakcinovat kočku celý život vakcínou jednoho výrobce, ale občas je vystřídat. V rámci jednoho vakcinačního cyklu je však vhodnější použít všechny komponenty jednoho výrobce. Po každé vakcinaci by měla mít kočka 10 - 14 dní klid od výstav, krytí, přesunů a jiných stresů, aby se mohla dostatečně vytvořit imunitní odpověď.
Většina vakcín je určena pro podkožní aplikaci, každý zvěrolékař má své zvyklosti pro aplikační místo na těle. Z důvodů, aby se nenarušila účinnost vakcíny, se místo vpichu nedesinfikuje.
U koček nejdéle používanou je vakcína proti vzteklině (lysa, rabies). U nás není pro kočky obecně očkování povinné jako u psů. Problémem je totiž identifikace zvláště volně a polovolně chovaných koček, které mohou být rezervoárem vztekliny nebo alespoň podezřelé z jejího šíření.
Kočky, které jsou přepravovány do zahraničí nebo na společné akce (výstavy), musí být povinně proti vzteklině vakcinovány. Po vakcinaci se do 14 dnů vytvoří solidní imunita a podle očkovací látky přetrvává 1 - 3 roky.
Kotě si dokáže vytvořit dokonalou imunitu od stáří tří měsíců. Většina výrobců vakcín doporučuje provést očkování až po tomto stáří. Ve zvláštních případech-nutné přesuny s rizikem infekce, zhoršená nákazová situace, přesun do zahraničí, lze některé vakcíny použít již od 7 nebo i 4 týdnů stáří kotěte. Ve všech případech se musí provést přeočkování po dovršení stáří 12 týdnů (3 měsíce), aby se vytvořila imunita přetrvávající odpovídající dobu.
Návnadovou vakcínu (perorální) používanou v terénu pro lišky se nedoporučuje pro jiné masožravce používat, protože není pro ně určena a nemusí u nich vytvořit dokonalou imunitu.
Vakcína může být pouze monovalentní - pouze proti vzteklině, nebo kombinovaná s dalšími vakcínami - polyvalentní. Při první vakcinaci kotěte nebo u dlouhodobě oslabených zvířat se doporučuje použití monovalentních vakcín a vzteklinu vakcinovat ve vakcinačním cyklu až jako poslední.
Při jakékoliv vakcinaci nesmí zvíře vykazovat klinické příznaky onemocnění a mělo by být prosto zevních i vnitřních parazitů. Koťata, která jsou ve stáří tří měsíců vystavovaná nebo přesouvaná do zahraničí, musí být proti vzteklině vakcinovaná, toleruje se nedodržení požadované doby jeden měsíc od vakcinace. S ohledem na oslabení kotěte přesunem by ale doba od vakcinace neměla být kratší než 10 dní.
Vakcinace proti vzteklině se provádí pravidelně po celý život kočky.
Je vhodné, aby proti tomuto onemocnění byly vakcinovány pokud možno všechny kočky. U výstavních a chovných koček je to běžná praxe, proto se u nich toto onemocnění v současné době prakticky nevyskytuje. U volně žijících koček je toto onemocnění časté, silní jedinci ho přežijí, slabší uhynou. Kočky i zdánlivě zdravé pocházející z místa výskytu panleukopenie mohou být zdrojem nákazy pro kočky bez protilátek a to nejen při přímém kontaktu. Virus může pasivně přenést i člověk na své doma sice uzavřené, ale neimunní kočky.
U nás jsou registrovány dvě monovalentní a deset polyvalentních vakcín v různých kombinacích. Všechny tyto vakcíny se aplikují podkožně. Vzhledem k citlivosti vakcíny nedoporučují výrobci povrchovou desinfekci v místě vpichu. Při použití jednorázových jehel a stříkaček opravdu nehrozí infekce místa vpichu.
Vakcinovaná kočka předává koťatům protilátky, jejich hladina se postupně snižuje a ve třech měsících prakticky vymizí. Proto se musí koťata vakcinovat vždy po dovršení stáří 12 týdnů=tři měsíce. Některé vakcíny jsou vytvořeny tak, že nedochází k interakci s mateřskými protilátkami a proto mohou být aplikovány i dříve. Je to vhodné nebo i nutné u koťat, které před třetím měsícem odcházejí k novému majiteli nebo tam, kde nelze u matky předpokládat předání dostatečné imunity koťatům. Proto je také důležité, aby kočka před nakrytím byla v plné imunitě.
Nejdříve se mohou u nás registrované vakcíny používat od stáří 6 týdnů (monovalentní), polyvalentní od 8, resp. 9 týdnů. Revakcinace je doporučována po 14 dnech až do dosažení stáří 12 týdnů, případně ještě ve 14 týdnech nebo půl roce.