Rýma koček Pod pojmem kočičí rýmy, syndromu nebo komplexu nakažlivých respiratorních onemocnění se zahrnuje infekce kalicivirem, herpesvirem, pří...
Rýma koček
Pod pojmem kočičí rýmy, syndromu nebo komplexu nakažlivých respiratorních onemocnění se zahrnuje infekce kalicivirem, herpesvirem, případně chlamydiózou. Toto onemocnění se vyskytuje i u koček chovaných pouze v domácnosti a je poměrně časté. Na onemocnění z tohoto komplexu kočky většinou nehynou, dochází k chronickému onemocnění a dlouhodobému přenášení infekce i zdánlivě zdravými zvířaty a tím k udržování infekce v prostředí. I po vyléčení onemocnění často zůstávají následky ve formě poškození nosní sliznice a každá sebemenší banální infekce nebo větší zatížení vyvolává výtoky z nosu. Toulavé “uplakané” kočky jsou velmi často nemocné právě tímto komplexem kočičí rýmy.
Proti tomuto onemocnění je možno vakcinovat polyvalentními vakcínami společně s panleukopenií již od 8 týdnů stáří s revakcinací po 14 dnech. V každém případě je nutná vakcinace ve stáří tří měsíců s revakcinací za 2 - 4 týdny.
Proti chlamydiím není u nás registrována monovalentní vakcína, proti caliciviru a herpesviru je společná očkovací látka.
Po roce od posledního očkování a v dalších letech do konce života se provádí jednorázová vakcinace, obvykle kompletní polyvalentní vakcínou. Vlastní vakcinace se provádí společně, tj. v jedné injekci jedním vpichem.
Leukóza koček (FeLV)
Proti leukóze je vakcinace poněkud složitější. Vakcinují se totiž pouze kočky, které neprodělaly nebo neprodělávají toto onemocnění. Vzhledem k inkubační době, která může trvat i několik let, není možno u zvířete, které nemá klinické příznaky onemocnění tvrdit, že je prosto nákazy FeLV. Proto je nutno bezprostředně před první vakcinací provést test, tj. vyšetření krve kočky komerčním testem na stanovení antigenu. Test je založen na průkazu jiné složky antigenu, než vzniká vakcinací a proto je test pozitivní pouze u koček, které jsou FeLV nakaženy.
Protože v živém organizmu není vše 100%, předpokládá se, že někteří jedinci si nevytvoří dostatečnou imunitu ( u jakékoliv vakcíny). Je vhodné u rizikových zvířat před každou vakcinací proti FeLV provést rychlý komerční test. Úzkostliví chovatelé proto vyžadují při přijímání kočky nebo kocoura ke krytí i v těch případech, že zvíře je ve vakcinační imunitě bezprostředně před akcí negativní test na FeLV.
Výrobci vakcíny doporučují vakcinaci nejdříve od devátého týdne stáří s revakcinací za 2 - 4 týdny, vždy však po stáří tři měsíce. Dospělá zvířata se mohou vakcinovat kdykoliv, první vakcinace s revakcinaci za 2 - 4 týdny, po roce již jen jednorázově.
V současné době jsou u nás registrovány dvě monovalentní a jedna polyvalentní vakcína. Očkovací látka se aplikuje podkožně a výrobci upozorňují na možnost vyvolání hypersensitivní reakce, případně lokální reakce v místě vpichu. Drobná zatvrdlina může vzniknout až po čase, dosti dlouho však přetrvává. Mimo kosmetickou vadu nemá vliv na zdravotní stav ani na účinnost vakcíny. Zvěrolékař ví, do kterých míst je vhodné vakcínu aplikovat aby případný defekt byl jen minimální nebo nebyl vůbec patrný.
Infekční peritonitis ( FIP)
Očkovat proti FIP je možno jen kočky zcela zdravé, u kterých bylo komerčním testem zjištěno, že nepřišly do styku s viry vyvolávajícími toto onemocnění. Je vhodné preventivně vakcinovat již malá ko?ata do 16 týdnů stáří s revakcinací za 3 - 4 týdny. Další revakcinace jsou jedenkrát ročně. Aplikace se provádí vkapáváním do nosu.
Jistým problémem mohou být dubiózní výsledky testu, protože kočky se setkávají i s jinými koronaviry i nepatogeními, které mohou vyvolat nejasné výsledky testu. V těch případech je zapotřebí test s odstupem času opakovat.
Dermatofytózy
Pro kočky je možno použít léčebně vakcínu proti mikrosporóze nebo trichofytóze podle zjištěného původce, každou samostatně, nelze je spolu kombinovat. Také preventivně se každá vakcína aplikuje samostatně s revakcinací, potom teprve se dává další vakcína.
Proti dermatofytům je vhodné očkovat hlavně dlouhosrsté kočky, protože v jejich srsti se téměř vždy nacházejí spory plísní, které běžně nepůsobí žádné problémy. V případě oslabení jedince stresem, jinou nemocí, březostí nebo porodem se kožní problémy projeví v plné šíři.
Obě očkovací látky jsou u nás registrovány pouze od jednoho českého výrobce.
Všechny vakcíny jsou biologické látky a podle toho se s nimi musí zacházet. Prakticky všechny vakcíny musí být skladovány v ledničce a převáženy v chladu. Je už zbytečné, aby chovatel sháněl vakcíny, protože každý zvěrolékař má možnost si každou registrovanou vakcínu objednat a řádně skladovat. Výrobci dodávají ke každé vakcinační dávce nálepku ke vlepení do očkovacího průkazu. Je na ní uveden název očkovací látky, výrobní šarže a datum expirace. Jedna vakcinační dávka je určena pro jedno zvíře bez ohledu na velikost a stáří, protože reaktibilita organizmu je stejná. Samozřejmě zvěrolékař svým podpisem a razítkem do očkovacího průkazu potvrdí, že vakcína byla správně použita, správně skladovaná i aplikovaná.