Ptilinopus magnificus - Purpurbrust-Fruchttaube Popis: 1,0 - 0,1 šedá hlava, šedé líce, hřbet zelený, břicho a prsa rudohnědá, ocas zelenomodrý. Dé...
Ptilinopus magnificus - Purpurbrust-Fruchttaube
Popis: 1,0 - 0,1 šedá hlava, šedé líce, hřbet zelený, břicho a prsa rudohnědá, ocas zelenomodrý. Délka 40 cm.
Rozšíření: Nová Guinea. Vyskytuje se v tropických i subtropických deštných pralesích, také v monzunových a galeriových lesích, od rovin do pahorkatin 1400 m n. m. Za potravu slouží fíky, jablka, plody vavřínu, plody palmy Arcaceae.
Chov: Holuby rudoprsé je nutno chránit před chladnem. Již při poklesu teploty na 5 - 7 °C jsou neteční a následně přestanou přijímat potravu. Také v příliš horkém prostředí jsou neklidní a vysedávají ztrnule a flegmaticky po dlouhou dobu na větvi. Vůči jiným ptačím druhům, se kterými tito holubi společně obývají voliéru, se chovají pasivně. Ve větších prostorách lze chovat i několik párů holubů rudoprsých společně. (pozn. S tímto názorem však někteří odborníci nesouhlasí).
Volání se skládá z tichého “vampu”, hlubokého “valok-a-vu” a melodického “bukaru bu”. Voliéra má být dobře osázená stromy a keři a v horní části vybavená dostatečným počtem vodorovných, jako palec silných, větví.
K hnízdění je vhodný plochý košík o průměru 20 cm, umístěný na klidném místě v horní části voliéry. Jako stavivo slouží slabé snítky a také výhonky popínavých rostlin. Snůška obnáší pouze jedno vejce, které je značně velké. Doba inkubace je 21 dnů. Mladí holoubci opouštějí hnízdo již ve stáří 14 - 15 dnů. Jejich vývoj je tedy velice rychlý.
Krmení je nutno podávat na vyšším stolečku. Skládá se ze všech dosažitelných druhů bobulí, dále z jablek, hrušek, rajských jablíček a hroznového vína, vše nakrájené na malé kousky s maximální hranou jeden cm. Dále se mohou dávat na drobno nakrájené listy salátu, ve vodě máčené granule pro psy a ovesné vločky. Střídavě také pomeranč, vařenou mrkev, vařené brambory i vařenou rýži. Vše se může poprášit mineráliemi. Jelikož mají tito holubi vysoké nároky na bílkoviny a glycidy, je vhodné dávat uvařená a nakrájená vejce, tvaroh a jogurt. Někteří chovatelé dávají svým holubům také na kostky nakrájené rybí maso, kousky banánů poprášené strouhankou nebo jemným bílkovinným krmivem.
Známý autor A. Rutgers doporučuje dávat holubům rudoprsým datle, fíky, sladké plody všeho druhu, v medu namočenou housku. Ze semen doporučuji lesknici a proso. Na jídelníčku nechybí vařená rýže, vařené brambory, na tvrdo vařené vejce ap. Spotřeba krmiva je značná a také příprava není jednoduchá.
S ohledem ke konzistenci trusu, snadno se kazící a rychle plesnivějící zbytky krmiv, vyžaduje udržování voliér v čistotě zvýšenou pozornost.
Použitá literatura:
Fischer, W. (2001): Die Purpurbrust-Fruchttaube
Die Voliere, Schaper, Alfeld
Karásek, J. (1935-1941): Cizokrajní ptáci chovaní v klecích KPEP, Praha
Rutgers, A. (1970): Handbuch für Zucht und Haltung fremdländischer Vögel
Neumann Voerlag, Radebeul