(Loriculus galgulus) Ve Fauně č. 19 loňského roku bylo popsáno úspěšné hnízdění těchto drobných papoušků. Údaje o hnízdění se však nepodařilo přesn...
(Loriculus galgulus)
Ve Fauně č. 19 loňského roku bylo popsáno úspěšné hnízdění těchto drobných papoušků. Údaje o hnízdění se však nepodařilo přesně zaznamenat. Nyní se můžete seznámit s přesnými údaji o průběhu hnízdění, dvě mláďata byla odchována uměle.
Tento papoušek není všeobecně známý.
Popis: Samec je zelený, na temeni velká modrá skvrna, na předních zádech zlatožlutá skvrna, na konci zad široký zlatožlutý pruh. Hrdlo, kostřec a vrchní krovky ocasní šarlatově červené, ocas a křídla zelená, oko hnědé, zobák a ozobí černé, nohy žlutohnědé. Samice též zelená, bez červené skvrny na hrdle a modré na temeni. Zlatožlutý pruh na zádech chybí. Délka 12,5 - 13,5 cm.
Rozšíření: Malajský poloostrov jižně od 10° s. š., Singapur, Anambaské ostrovy, Borneo, soustroví Riau, Bangka, Belitung, Sumatra, Nias, Siberut, Sipora a Enggano.
Hnízdění: Celkem bylo odchováno ve VčZOO 10 mláďat. Hnízdění probíhala v dubnu, červenci a srpnu. Byla odchována 2 x 3 a 2 x 2 mláďata. Úmrtnost mláďat je nulová. Všechna žijí. Při toku samec intenzivně zpívá a čepýří peří na hrdle a hlavě. Samičku krmí odkapáváním vydávené potravy. Toto odkapávání bylo pozorováno i při toku v nepřítomnosti samičky. Před započetím snůšky se zúčastňoval samec výběru budky. Ptáci byli chováni na Ptačím pavilonu volně s dalšími 30 druhy ptáků. Bylo zde proto větší množství budek různých rozměrů, většinou přírodních dutin. Lorikulové jich prohlédli 8, ale vždy nakonec hnízdili v některé z bambusových budek rozměrů: výška 35, vnitřní průměr 10, vletový otvor 3,7 - 4 cm. Místa hnízdění však byla různá. Obsazení budky určovala samice. Samec do budky lezl ojediněle. Při prohlížení se zdržoval poblíž a plnil strážní službu. Samičku upozorňoval na každé nebezpečí. V budkách byly hobliny, které samice nevyhazovala, ale nosila do budky ještě lístky zastrkané v opeření. Sledované hnízdění probíhalo v srpnu 2000. Od 5. 8. se samice zdržovala v budce trvale na dvou vejcích. Během inkubace snesla ještě třetí. První mládě se vylíhlo 24. 8. po 19 dnech inkubace. Samec se inkubace neúčastnil. Rovněž krmení mláďat v budce samcem nebylo pozorováno, i když ho nelze vyloučit. Literatura uvádí, že krmní po 14 dnech i samec.
Samec byl viděn často u budky, ale stále jen strážil krmící samičku. To prováděl důsledně. Podstatně tím ztížil odchyt samičky v době vylétávání mláďat. Vždy jsme je oddělovali do klece se samicí, kde je během 14-18 dní bez problémů dokrmila. Mláďata budila pozornost predačně se chovajících ptáků a nechtěli jsme riskovat ztrátu.
V budce byla 3 mláďata a první vylétlo 23. 9. po 30 dnech. Všechna byla přemístěna do klece se samicí. Samec zůstal na hale. V roce 2001 se 3 mláďata vylíhla 1. - 4. 7., jedno uhynulo. 9. 7. byla samice pozorována špatně létající a mláďata nebyla nakrmena. Odpoledne byla uměle nakrmena Nutribirdem 21 a vrácena do budky. Ráno 10. 7. byla opět nenakrmená a byla umístěna do inkubátoru při teplotě 30 - 31 °C. Začala být krmena Nutribirdem 21 míchaným v poměru 1 : 5 s převařenou vodou. Voda při úpravě směsi nesmí být horká, aby se nezničily důležité enzymy. Teplota při krmení 38 °C. Krmeni byli po 3 hodinách od 7 hodin ráno do 19 hodin večer. Od 12. 7. byla směs míchaná s vodou v poměru 1 : 4. Na jedno nakrmení dostávali 0,6 - 1,1 ml - každý kus. Byli krmeni inzulinovou stříkačkou z levé strany zobáčku bez sondy. Po několika nakrmeních začala mláďata silně žebrat a byla vitální. 14. 7. je u obou mláďat patrné obrůstání krků na křídlech, voleti a zádech. Teplota snížena na 29 - 30 °C - spotřeba 0,8 - 1,4 ml. 17. 7. byla přemístěna z hadříku na hobliny, protože se jednomu rozjížděly nohy. Spotřeba Nutribirdu od 31. 7. postupně stoupala až na 3 - 3,5 ml na jedno mládě a jedno krmení. Od 3. 8. bylo do směsi přidáváno ovoce. Teplota byla snižována postupně až na 26 °C. V této době už měla zelená křídla a rychle opeřovala. V ocase mají červená pírka od 30. 7. Od 3. 8. začínají vylézat z krabičky a mimo žebrání se někdy i přikrčují a zastrašují. V době výletu jsou přibližně 1 měsíc staří. V tomto stáří se podobně chovají uměle odchovaní vousáci senegalští a majny Rothschildovy. Doba krmení je pravidelně po 3 hodinách. Do krmiva se přidává špetka Biocalu plus. 6. 8. jsou lorikulové přemístěni do klece. Zde občas oštipují nabízené ovoce, které je vyměňováno 3x denně. Nutribird dostávají vždy po 3. hodinách. 9. 8. začínají dostávat do misky lori Nektar. Nadále jsou krmena po 3 hod. 15. 8. samostatně přijímají ovoce i Nektar. Nutribird 21 dostávají pouze 2x - ráno a odpoledne. 19. 8. je ukončeno umělé krmení. Mláďata jsou opeřená a samostatná.
• 2 mláďata lorikulů korunkatých stáří 23 a 21 dnů, umělý odchov ve VČ ZOO Safari Dvůr Králové n.
Celkově lze říci, že odchov byl bez komplikací i přes malou velikost odebraných mláďat. Zasloužila se o to svojí nezlomnou vitalitou a chutí do života. Množství potravy bylo poměrně vysoké. Volátka, kromě rána, neměla úplně vytrávená. Množství potravy se podle toho řídilo. Nikdy se neobjevilo zatvrdnutí nebo jiná komplikace. Mláďata intenzivně žebrala i když měla plná volátka. Víc než 3,5 ml stejně nevyžebrala. Přechod k samostatnému příjmu potravy byl celkem plynulý a také bez komplikací. Po přemístění do klece dostávali nepravidelně jitrocel, paličky černého jetele atd. O toto krmení jevili zájem.
Dnes jsou umístěni s ostatními odchovanými lorikuly a neprojevují žádnou náklonnost ke svým adoptivním rodičům. Samička byla po několika dnech nalezena uhynulá. Všechna mláďata po osamostatnění jsou krmena krájeným ovocem (jablka, mrkev, banán, meloun, hrozny, granátová jablka atd.), lori nektarem, granulkami Beokkovells, směsí zrní Diet, občas trochu hmyzu (moučné červy). Základem je ovoce + Nektar. Na ovoce 3x týdně Vitamix Ex. Zatím není ani žádné ze starších vybarveno jako samec, i když dvě intenzivně zpívají.
Nektar a ovoce je měněno 2x denně.