Zimní měsíce jsou tady a s nimi i tradiční ochranářská činnost - zimní přikrmování ptactva na krmítkách, neboť zima je dobou, kdy naše ptactvo strád...
Zimní měsíce jsou tady a s nimi i tradiční ochranářská činnost - zimní přikrmování ptactva na krmítkách, neboť zima je dobou, kdy naše ptactvo strádá zimou a nedostatkem potravy. Pro ptáky je zvláště nepříznivá vysoká sněhová pokrývka a ledová námraza na větvích stromů. Přes sníh a led se nedostanou k potravě a jsou nuceni žít z tukových zásob nebo hledají pomoc u lidí na krmítkách.
I zde však na ně může číhat řada nebezpečí. Především je nutné umísťovat přikrmovací zařízení - krmítka tak, aby je zde nemohly chytat všude přítomné kočky . Dále musíme dbát na kvalitu a vhodnost předkládaného krmiva. Nejvhodnějším krmivem jsou semena slunečnice a hovězí lůj. Z kuchyně je možné použít pouze strouhanku z bílého pečiva. Vždy však dbáme, aby bylo krmivo kvalitní, suché bez plísně. V žádném případě se nesmí ptákům podávat zbytky z kuchyně, chléb, uzeniny apod . Ptáci by mohli uhynout. Do krmítka nesmí pršet a je nutné ho pravidelně čistit.
Při dobré péči můžeme na krmítkách pozorovat řadu ptačích druhů, nejčastěji je navštěvují sýkory koňadry a modřinky, dále šedozelení zvonci, hnědí vrabci domácí a drobnější vrabci polní s rezavou čepičkou a černou skvrnou na líci, ve městech pak i hrdličky zahradní. Dále všem známí kosi černí, vzácněji i pěnkavy, hýli, dlasci nebo kvíčaly. V blízkosti parků, velkých zahrad a lesů může navštívit krmítko i strakapoud, brhlík lesní, šoupálci, králíčci, mlynaříci, střízlík a červenka. Z krkavcovitých druhů se může objevit straka nebo sojka. Někteří ptáci, jako například pěnkava na klasické krmítko většinou nepřiletí, ale bude hledat potravu pouze pod ním na zemi. Nezapomeňme jim proto utrousit trochu i na zem. V případě, že se rozhodnete přikrmovat na nezamrzajících vodních plochách kachny nebo labutě, pak nejvhodnější je suché bílé pečivo, chléb, vařené brambory, obilniny či kousky zeleniny. Přikrmování ptáků v zimním období je prvním krokem k ochraně ptactva a celé naší přírody. Více se však můžete dozvědět z mnohých přírodovědných knih, časopisů nebo přímo v Ekocentru Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech ve Švermově ulici. Kontaktní telefon v případě potřeby je 0181/722686 nebo 0603 239922.