Vážení přátelé a chovatelé. Chovem exotického ptactva se aktivně zaobírám od roku 1960. Vím, není to příliš dlouho, ale i za tuto dobu jsem s mnohými z Vás mluvil a něco málo i viděl. Rád bych se zapojil do řady těch, kteří se vyjadřují k problému výživy exotických ptáků.
Jsem také jedním, který začal před asi třemi lety krmit granulemi NutriBird. Z počátku je ptáci odmítali, ale rozhodl jsem se, že granulemi krmit budu poté, co mi uhynula 20letá samice ara ararauna. Byla krmena tehdy i dnes doporučovanou stravou-semeny, ovocem, ořechy a vitamíny. To vše ale nestačilo a samice uhynula (pitva byla provedena v Jihlavě na veterině), protože měla snad všechny orgány kromě plic zničené a pitva ukázala, že její úhyn zapříčinil nedostatek vitamínů.
Na základě této události jsem se rozhodl pro krmení granulemi, protože jak chcete v domácích podmínkách stanovit optimální vyváženou krmnou denní nebo týdenní dávku? Kdo z nás nebo kdo z odborníků ví, čím se papoušci v pralese doopravdy živí? Copak tam rostla nebo roste slunečnice, oves, kukuřice, proso a další semena, která jim denně předkládáme? Ostatně ještě před několika lety byla hlavně slunečnice, semenec a ořechy pro svoji velkou tučnost docela pranýřována a tak trochu zatracována.
Patrně se ptáci budou ve své vlasti živit hlavně ovocem, semeny v různém stadiu vývoje, výhonky, pupeny a mnohým dalším. Proto si myslím, že když skupina odborníků sestaví optimální krmné dávky podle posledních zkušeností chovatelů a přírodovědců, tak to snad nebude zase tak zlé. Vždyť ararauny chovám od roku 1977 a po asi desetiletém chovu jsem sestavil dva chovné páry, které s malou obměnou samice mám dosud. Za tu dobu jsem měl snůšky různě oplozené a také líhnutí bylo různé. Ještě před několika lety byl odchov mláďat velice problematický, ne-li zcela nemožný. Je ale zajímavé, že nikdo nepochybuje o dokrmovacích směsích pro mláďata, kde nejsou problémy s dokrmováním již od prvního dne. Mnohdy zachráníme mláďata, která by jinak uhynula. Ale jakmile začnou papoušči sami žrát, najednou do této doby velice dobrá a pomalu nepostradatelná strava se stává zcela nevhodnou až zavrženíhodnou. Zkuste se zamyslet, která zvířata se dnes nekrmí granulovanou potravou.
Osobně si myslím, že pravda bude opět někde uprostřed. Jak ale papoušky nebo ostatní exotické ptáky přesvědčit, aby žrali skoro všechno, co jim v dobré víře dáme do krmítek? Své papoušky krmím hlavně granulemi NutriBird, vaječnou míchanicí se směsí bylin a mořských korýšů, směsí kandovaného ovoce pro ovocežravé ptáky. Před snůškou přidávám vitamínový přípravek Ferti-Vit. Během celého roku jednou týdně přidávám do měkkého krmení vitamínový přípravek Omni-Vit. Denně podávám zelené krmení a ovoce všeho možného druhu (dnes už je to velice snadné, ale před 24 lety to nebyla snadná záležitost). Ještě než můj malý příspěvek dokončím, musím nevěřícím oznámit, že letos jsem ze dvou snůšek arů měl z pěti snesených vajec čtyři oplozená a v druhé všechna tři vajíčka oplozená. Většinou jsem v posledních 17 letech jen málokdy měl všechna vajíčka oplozená a pět vajíček v jedné snůšce jsem neměl nikdy. Nechci všechny klady z minulých třech let přisuzovat jenom krmení granulemi, vaječných a ovocných směsí, ale jednoznačně je neodsuzuji jako mnozí chovatelé. Vždyť, kdo z nás má patent na rozum?