Není pro jezdce lepšího požitku z jízdy než když cítí, že kůň pod jeho vedením pracuje klidně, uvolněně, respektuje jezdce a bez výhrad reaguje na všechny udílené pomůcky. K tomu, abyste měli skutečně dobrý pocit při práci s koněm, je důležité vybrat koně odpovídajícího vašim jezdeckým znalostem a zkušenostem. Když vyberete špatně, může se každá výcviková hodina strávená s vaším koněm stát pro oba velmi stresující a nepříjemnou záležitostí.
Již v minulé části jsme hovořili o tom, že na začátku byste měli vědět, k jakému účelu si koně pořizujete.
To samé platí v situaci, kdy se rozhodujete, zda si pořídíte mladého či starého koně. U koní, kteří mají před sebou sportovní kariéru, není příliš důležité, zda je to úplný mladíček nebo jestli již má něco za sebou. U sportovních koní se předpokládá, že na něm (ve většině případů) bude jezdit jezdec-profesionál se zkušenostmi. Jinou kategorií koní jsou ti, které si pořizujeme sami pro sebe.
Každý z nás jistě touží pořídit si mladého, energického koně, který by pod naším vedením skvěle pracoval zvláště tehdy, když bychom se mohli pochlubit tím, že jsme si ho sami přijezdili. Málokdo si však uvědomuje, že mladý kůň je velmi citlivý, potřebuje laskavé zacházení a ohleduplný přístup jezdce, který má již zkušenosti s prací s mladým koněm. Jistě, každý takový jezdec jednou poprvé pracoval s mladým koněm. Většina jezdců a trenérů však před tím již měla bohaté jezdecké zkušenosti. Pakliže k nim patříte i vy - vyberte si to nejlepší hříbě, které si můžete dovolit a snažte se mu poskytnout ty nejlepší podmínky k jeho fyzickému a psychickému vývoji. Odměnou za to vám budou chvíle strávené ve společnosti vašeho nového “člena rodiny” a jeho výsledky v budoucnu.
Těm ostatním doporučuji upustit prozatím od tohoto záměru a pořídit si staršího, zkušeného koně - učitele, se kterým se můžete naučit jezdeckému umění. Je velmi důležité, abyste sami kriticky posoudili své vlastní zkušenosti. Říká se, že aby byl jezdec dobrý, potřebuje strávit v sedle alespoň jeden tisíc hodin, což může v přepočtu na počet let činit deset i více - a to zní hrozně. Faktem však zůstává, abyste dokázali poměrně slušně zvládnout koně, potřebujete minimálně sto až sto padesát hodin strávit v sedle. Se spolehlivým starším, dobře přiježděným koněm se můžete velmi rychle zdokonalovat. Zde však pozor, starý kůň však nemusí být vždy zárukou kvalitní přiježděnosti!! Inzertní noviny a časopisy jsou plné inzerátů nabízejících staré koně s dobrým původem, zaručeně přiježděných. V řadě případů jde ale o koně pochybně přiježděné, problémové.
Při nákupu staršího koně doporučuji mít s sebou jezdce či trenéra, který dokáže posoudit jeho schopnosti a kvalitu přiježděnosti. Je dobré si koně vyzkoušet pod sedlem. Tak nejlépe ohodnotíte jeho kvality. Když nepočítáte, že na něm budete jezdit hned, můžete si ho nechat u některého trenéra “napravit”. Je to ale dlouhodobější a finančně náročnější záležitostí. Výsledky obvykle bývají skvělé a jezdec (majitel) takto napraveného koně bývá velmi spokojený.
Jestliže přece byste rádi měli mladého koně - kupte si ho. Nenechávejte ale nic náhodě. Spojte se s dobrým trenérem a zařiďte si u něj základní výcvik pro vašeho koně. Jakmile ho váš koník absolvuje (obvykle trvá několik týdnů až měsíců), můžete s ním začít pracovat. V ideálním případě je vhodné pracovat pod dohledem vašeho trenéra, který koriguje všechny nedostatky. Mezi tím si samozřejmě kupte několik desítek hodin výuky u vašeho trenéra. Čím více jezdeckých zkušeností v tomto období získáte, tím lépe budete schopni řešit určité komunikační problémy, kterých na začátku bude o něco více. Ve spolupráci s vašim trenérem se vám podaří jistě vše hladce vyřešit.
V řadě sportovních jezdeckých (westernových) organizací bývá za mladého koně považován kůň do pěti let věku. Kůň starší šesti let je označován za koně seniora, tedy starého koně. Otázkou však zůstává, jestli šestiletý kůň je skutečně dost starý pro jezdce - začátečníka, který začíná teprve sbírat své zkušenosti. Není snadné říci, jak starý kůň je vhodný pro začátečníka. Mnohdy desetiletý kůň bývá tak plný energie a živý jako kůň junior. Zásadní rozdíl mezi mladým a starým koněm je především v jeho zkušenostech.
Mladý kůň se teprve učí přijímat pomůcky a respektovat jezdce. To u něj může vyvolávat nervozitu, nelibost či psychickou labilitu. Zatím se nedokáže dlouhodobě soustředit na práci, velmi citlivě vnímá okolí a podle toho i reaguje. Často pozorujeme, že se mladý koník plaší, uskakuje, utíká domů atd. Jen citlivá práce zkušeného jezdce z vyděšeného mladého koníčka udělá sebejistého, lehce ovladatelného koně, na kterého se můžete spolehnout. Všechno si však žádá svůj čas.
Kůň senior má však všechno toto již za sebou. Při práci se soustředí na svůj výkon a má z něj potěšení. Začínajícího jezdce vnímá ohleduplně a dokáže mu odpustit i chybné vedení. Kvalitně přiježděný kůň dokáže korigovat chyby svého jezdce, kterých na začátku není málo.
Ideální kombinace tedy je mladý kůň a zkušený jezdec (či jezdec s více zkušenostmi) nebo starý kůň a nezkušený jezdec (či jezdec s méně zkušenostmi). Jen na vás je však to konečné rozhodnutí.
Přejeme vám, abyste si opravdu dobře vybrali.