Každý chovatel velice dobře zná ten nepříjemný pocit, když některý z jeho svěřenců již na první pohled není ve své kůži. Většinou ho okamžitě napadne, že jej musí "odčervit" a podá mu příslušný preparát. Někdy se do diagnózy strefí a pacientovi pomůže. Ovšem je nemálo případů, kdy se jedná o závažnější zdravotní problém, stav se nelepší, potřebuje vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Potřebuje někoho, kdo určí správnou diagnózu. Potřebuje někoho, kdo by naordinoval správné testy a dokázal vyhodnotit jejich výsledky. Potřebuje někoho, kdo by udělal odběr krve, výtěr z kloaky, volete či zobákové dutiny. Potřebuje někoho, kdo by udělal rentgen a dokázal jej správně přečíst. Potřebuje někoho, kdo by určil způsob léčby, předepsal správné léky a jejich dávkování. To vše je v případě exotických ptáků velmi složité a ne každý lékař si na jejich léčbu troufne. Specialistů je v tomto oboru málo a navíc o mnohých chovatelé ani nevědí.
V praxi se pak stává, že někteří veterinární lékaři rovnou přiznávají, že toho zkušený chovatel může vědět víc než oni. Některým se do léčení v podstatě ani nechce, zejména jedná-li se o dalšího jedince. Mluvil jsem s několika upřímnými lékaři, kteří samozřejmě ochotně ošetřují lehčí případy a poskytují první pomoc, aby nedošlo k prodlení, ale pokud by mohli, rádi by poté doporučili nějakého specialistu. A právě to je problém. Většina z nich zná jednoho či dva odborníky, ale ti jsou pro mnohé chovatele často přece jen trochu z ruky. Neznají-li specialisty na exotické ptáky kolegové lékaři, jak se o nich má dozvědět chovatel. Ne nepodstatná je současně i ekonomická stránka celé věci. Potřebuje-li ošetření kupříkladu papoušek, jehož cena se pohybuje v řádech několika málo desítek či stovek korun (andulka, alexandr, rosela...) a měl-li by jeho majitel cestoval třeba z Písku do Brna (200 km), umím si živě představit, jak to asi dopadne. Protože se ovšem nemá možnost dozvědět, kde je nejbližší specialista, má na výběr jen dvě možnosti: buď se pokusí něco podniknout společně s lékařem, kterému se do léčení ani moc nechce, anebo vynaloží částku přesahující hodnotu nemocného papouška, aby se jej pokusil zachránit. Úmyslně říkám pokusil, neboť výsledek je vždy nejistý. Do této chvíle jsem záměrně hovořil o chovatelích a nikoli držitelích. Pravdou je, že ti jsou v mnoha případech ochotni pro své miláčky podniknout daleko víc než mnohý chovatel. Až příliš často je však papoušek jen trpěným členem domácnosti (původně nevhodný dárek a podobně), pro kterého se nikdo moc namáhat nebude.
Tenhle problém mi už leží na srdci delší dobu. Postupně mi bylo stále jasnější, že by vše vyřešil seznam lékařů, kteří se exotickými ptáky více zabývají nebo se na ně dokonce specializují. Oslovil jsem několik veterinárních léakřů a zeptal se jich, zda by s uvedením svého jména na takovém seznamu souhlasili. Velkým zadostiučiněním pro mne bylo, že nejenže ochotně souhlasili, že zároveň i přislíbili pomoc a spolupráci při jeho sestavování.
Obracím se na nejširší chovatelskou veřejnost i na všechny veterinární lékaře a odborníky zabývající se problematikou nemocí a léčby exotického ptactva s výzvou k vytvoření registru:
Lékaři exotického ptactva 2002 (L. E. P. 2002)
Prosím všechny chovatele a držitele exotického ptactva, aby ve společném zájmu nás všech a především v zájmu našich papoušků, astrildovité drobotě, holubů, hrabavých či dravců přiložili ruku k dílu a pomohli vytvořit seznam lékařů exotického ptactva. Díky němu by mohl snadno každý chovatel zjistit, kde najít nejbližšího lékaře specialistu. Seznam by měl být zveřejněn na internetových stránkách Komory veterinárních lékařů a dále dle dohody například v Časopise komory veterinárních lékařů či k dispozici v ZO ČSCH. Takto se stane snadno dostupný veřejnosti jednak přímo na internetu a jednak prostřednictvím místních veterinárních lékařů a chovatelských spolků. Organizátoři garantují, že seznam nebude předán nikam ke komerčním účelům a že má sloužit čistě ku prospěchu zdraví ptáků.
Prosím všechny chovatele i držitele exotických ptáků, máte-li ve svém okolí šikovného a pro naši odbornost nadšeného veterinárního lékaře, dejte nám tip nebo kontaktní spojení na odborníky ze všech koutů republiky, případně se s těmito lékaři sami spojte a zjistěte, zda mají zájem o uvedení svého jména v registru specializovaných lékařů. Obracím se rovněž přímo na jednotlivé lékaře, kterým není lhostejný osud chovaných ptáků. Zapojte se, prosím, a pomozte dobré věci!
Pevně věřím a doufám, že se do celé akce zapojí co nejširší chovatelská i lékařská veřejnost!
Garanty za Komoru veterinárních lékařů jsou:
MVDr. J. Šrůt 0603/477 482
MVDr. O. Huml 0602/211 309
MVDr. V. Tukač 0604/802 055