Proč? Protože redukuje rušivé zvuky v chovu amazoňanů. F. Wright publikuje v anglickém časopise zkušenosti dlouholetého předsedy sdružení (The Amazonas Society UK) D. Halla. Především popisuje chovatelské zařízení a management chovu.
D.H. chová své amazoňany v zařízení, které v současné době rozšiřuje. Pokouší se napodobit tropický deštný les, poněvadž si myslí, že zde budou nejsnáze amazoňani hnízdit. Do tohoto zařízení přichází světlo pouze seshora, jak tomu je v přírodě. Celá střecha tohoto zařízení je buď ze skla nebo z plastu, aby se prostor při slunečním záření rychle prohříval. Je zde instalováno větrací zařízení, ani v zimě se zde nevytápí (pozn. v Anglii je většinou mírná zima). Hluk a křik, který mohou amazoňani v chovu dělat, byl předmětem diskuse. D.H. zastává názor, že v chovatelském zařízení, do kterého přichází světlo výhradně odshora, jsou většinou ptáci klidnější a málo se hlasově projevují. Mají-li chovatelé s křikem ptáků problémy (např. sousedské), je to způsobeno tím, že reagují na vše, co mohou sledovat okny v okolí voliér. Nebudou-li tedy okna směřovat do stran, zmizí nadměrné hlasové projevy téměř úplně. Zde se nejedná jen o zabezpečení proti zlodějům, kteří mohou vstupovat do zařízení okny z boků, ale také jde o zajištění pohody osazenstva a pocit bezpečí. Toto vše, podle chovatele D.H., zaručuje plné obvodové zdivo.
D.H. používá k chovu amazoňanů celodrátěné klece o rozměrech 2mD x 1mŠ x 1mV. Tyto klece jsou zavěšené 1 metr nad zemí. Jejich dno je také z drátu. Hnízdní budky jsou postaveny v kleci, protože v nich amazoňani nejraději hnízdí. Tyto klece se velmi snadno čistí a tím je nebezpečí vzniku nemocí redukováno na minimum. Amazoňani jsou totiž velice citliví na především plísňová onemocnění. Vysoký standard chovatelského zařízení je pro ptáky životně důležitý. H. chová amazoňany modročelé a žlutohlavé.
Pestré a střídavé krmení je samozřejmostí. V průběhu celého roku podává ovoce, zeleninu, zrniny a jako doplněk krmení pro psy ve formě granulí. Amazoňani mají živočišné i rostlinné proteiny stále k dispozici. H. naléhavě varuje před výhradním krmením amazoňanů zrním. Často bývá diskutováno krmení amazoňanů specielně pro ně určenými granulemi. Ačkoliv je H. s úspěchem využíval, vážně pochybuje o tom, že by tento způsob krmení amazoňany uspokojoval. Přesto se domnívá, že krmení granulemi je věcí budoucnosti, neboť by se dostalo ptákům správné, vyrovnané a také výživné krmivo. Toto téma je stále předmětem diskusí chovatelů a není zde rozhodně shody.
Každý, kdo se rozhodne chovat amazoňany, by si měl opatřit mladý endoskopovaný pár od spolehlivého chovatele. Za normálních okolností zahnízdí amazoňani poprvé ve stáří od dvou do tří let. Chovatel H. tvrdí, že u něho hnízdí amazoňani modročelí ve stáří dvou let. Získaný mladý pár by měl být trvale spolu, aby se vytvořilo úzké soužití. V průběhu druhého roku by měl mít pár k dispozici hnízdní budku, jejíž umístění by se nemělo měnit. V případě, že nově sestavený chovný pár úspěšně odchoval první mladé, lze za normálních okolností očekávat, že bude v příštích 20 - 30 letech v hnízdění pokračovat. Pár amazoňanů, který připravujeme k hnízdění, by neměl dostávat příliš vydatné krmení, aby nedošlo k nežádoucímu zvýšení jeho tělesné hmotnosti. Od ledna se doporučuje zvyšovat nabídku živočišných proteinů, které zaručují potřebnou výživu zárodků ve vajíčkách. H. dává svým amazoňanům krmivo zn. “OMEGA” vyráběné pro psy a to až do úplného ukončení hnízdního cyklu.
Dospělí amazoňani začínají pelichat asi koncem srpna. Jelikož je průběh pelichání často pomalý, trvá i několik měsíců. Po ukončeném hnízdění je nutno zvýšit dávky krmiv s vyšším obsahem glycidů (uhlohydrátů), aby se zvýšila hmotnost ptáků.
Za normálních podmínek snášejí amazoňani vejce v průběhu měsíce března, ale u párů, které jsou chovány ve venkovních voliérách (znovu připomínám, že se jedná o mírné anglické podnebí), dojde ke snůšce teprve v květnu nebo dokonce v červnu. Samička snáší ob den 3 - 4 vejce. Inkubační doba trvá 27 - 28 dnů. Mladí vyletují z budky za 8 - 11 týdnů, ale tato doba je rozdílná podle druhu amazoňanů. Za normálních okolností se můžeme spolehnout, že rodiče budou mladé v budce tolerovat více týdnů, aniž by je atakovali. Uvykání odstavených mláďat trvá přibližně dva týdny.
Amazoňani zahnízdí pouze jednou v kalendářním roce. Pokud není první snůška oplozená nebo něco v průběhu hnízdění neklape, dochází někdy k druhé snůšce. Podle názoru chovatele H. je pro mláďata lepší, jsou-li odchovávána vlastními rodiči. K umělému odchovu přistupuje jen tehdy, když staří při odchovu selžou a tímto způsobem je třeba mladé zachránit.