Tímto termínem se označuje vodnatelnost dutiny břišní, únik tekutiny do břicha. Každé zvětšení objemu břicha nemusí znamenat vodnatelnost, břicho se zvětšuje při tloušťce, březosti, přeplnění močového měchýře, rozšíření žaludku, zvětšení orgánů dutiny břišní- jater, sleziny, ledvin, také při nádorovém bujení.
Tekutina ve zvětšeném břiše může být následkem onemocnění cirkulačního, zažívacího nebo močového aparátu, nebo také v důsledku poruch krevních, lymfatických nebo imunitních.
Příznaky se projevují většinou plíživě, jako celková slabost, spavost, postupné zvětšování břicha, dušnost, nechutenství a zvracení při součastném zvyšování hmotnosti, případně i sténání při ulehnutí.
Diagnózu je možno stanovit na základě vyšetření pohmatem, rentgenovým nebo ultrazvukovým vyšetřením. Vyšetřením vzorku tekutiny z dutiny břišní je možno upřesnit příčinu vzniku onemocnění. Při podezření na exudativní formu infekční peritonitidy je nutný také krevní test.
Často kočka nemá dlouho závažné příznaky změny zdravotního stavu, majitel si spíše s odstupem času všimne, že kočka “tloustne” a přitom má “hřbet jako pilku”. Ani v těchto chronických případech není vše ztraceno a i když mnohdy nelze zajistit kočce dlouhý život, lze zmírnit potíže. Samozřejmě včasná léčba má větší naději na úspěch.