Rád bych naše čtenáře upozornil na dvě rostliny, které nejsou ve výživě ptáků běžně používané.
Obsahuje mnoho účinných látek, které jsou dokonale prozkoumané. Z nich pro chovatele je zajímavý alantoin, který obsahuje 7x vyšší podíl bílkovin než známý sójový bob. Dále obsahuje škrob inulin, aminokyseliny cholin, metionin a vitamín B 12.
Kostival roste především na rumištích a je velice nenáročný. Je hustě porostlý chloupky a proto ho před použitím necháme ve svazcích zavadnout, protože potom chloupky nepíchají. Nejvhodnější způsob použití kostivalu je, že ho usušíme, rozmělníme na moučku, kterou v zimních měsících přidáváme do míchanice.
Byl do Evropy z Ameriky dovezen dříve než brambory. Rozmnožuje se hlízami, které jsou 100 % mrazuvzdorné. Sázejí se do hloubky 5 - 10 cm, do sponu 63 x 30 cm. Pěstuje se v různých druzích, od nízkých až do výšky 2 m. Topinambur je možno sázet do voliér, kde vytváří vhodný kryt.
Obsah účinných látek je tak vysoký, že se topinamburu říká “živá lékárna”. Listy lze usušit, rozdrtit a získanou moučku přidávat do míchanice. Větším druhům papoušků dáváme hlízy rozříznuté na menší kostky, napíchneme je na hřebík, jak to děláme s jablky nebo mrkví. Syrové je můžeme také strouhat do míchanic. Jakmile si ptáci na hlízy zvyknou, dobře je konzumují, protože příjemně chutnají.
V humánní medicíně lze topinambur použít při onemocnění jater, žaludku, kůže, žluče, střev aj.