Asi před dvěma lety jsem poprvé na vlastní oči v jednom pražském zverimexu uviděla bezsrsté NU-NU myšky. Do těchto zvířátek jsem se okamžitě zamilovala a umanula jsem si, že si je jednou jistě pořídím. Miluji zvířata odmala, ale od doby, co jsem si v únoru 1997 přivezla domů svého peruánského naháčka Aaronka, mě to silně táhne ke všemu “holému”.
Zcela náhodou /nebo že by intuice?/ jsem 21.10.2001 v našem okresním městě zašla do zverimexu, kde tyhle myšky měli!! Neváhala jsem ani chvíli a už jsem si domů odvážela párek, který jsem doma pojmenovala na Bedřicha a Boženku. Předtím jsem o NU-NU myškách nic moc nevěděla, snad jen to, že se špatně rozmnožují, že samice špatně zabřezávají a odchov mláďat je velmi problematický. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po 14-i dnech zaznamenala, že Božence podezřele roste bříško.
Moje radost byla obrovská a netrpělivě jsem čekala, co z toho bude. 8. listopadu 2001 Boženka porodila 11 myšat, ze kterých postupně přežila jen 4 /2 samičky a 2 samečci/. Boženka se projevila jako skvělá máma, od mladých odcházela pouze za účelem krmení, jinak byla nepřetržitě u nich. I já jsem mohla s mláďaty manipulovat, NU-NU myšky nejsou naprosto agresivní, dokonce ani v době odchovu mladých. Samečka jsem těsně před porodem raději oddělila, ať má budoucí matka klid, ale když měla myšata týden, vrátila jsem ho zpátky do ubikace k rodince, kde okamžitě začal pečovat nejen o samici, ale i o mláďatá. V této době zřejmě došlo k dalšímu páření, protože Boženka 21.12.2001 porodila svůj druhý vrh-12 mladých, a všechna odchovala! Z tohoto vrhu bylo 7 samečků a 4 samičky. Pohlaví se u mláďat pozná zřetelně až po shození srsti. Teď se jistě mnozí z vás diví...NU-NU myšky jsou zcela bez srsti a samozřejmě holá se rodí i mláďata. Ta se ale kolem 7. dne začínají postupně osrsťovat, až vypadají jako lední medvídci. Tuto srst začnou myšata ztrácet kolem 16.-17. dne a to postupně od hlavičky, což je velmi legrační. V konečné fázi jim zůstává už jen jakási sukýnka /to jim říkám tahitské tanečnice/, až shodí i ji a z chlupatých miminek jsou najednou opravdické NU-NU myšky.
Chov a odchov těchto myšek je velmi zajímavý, jde o atraktivní a přitom zcela nenáročná zvířátka. Myšky postrádají typický myší zápach a nikdy nejsou kousavé!! Jsou velmi živé a zvídavé. Já je/kromě březích samic/často pouštím volně po bytě spolu s naháčem a 2 čivavami a myšky se nikdy nesnaží utéct, ani se nijak bránit.
Co se týče stravy, já krmím kompl. krmivem pro hlodavce, přidávám suché pečivo a chléb/nepostradatelné!!/, ořechy, sušené rozinky, švestky, banán, mango a další ovoce, tvrdý sýr, vařený žloutek a hlavně-piškoty. Ty myšky zbožňují nadevše. Březím a kojícím samicím podávám i moučné červy nebo kousek špeku, či vařené kuřecí maso. Neosvědčilo se mi podávání čerstvého ovoce ani zeleniny, jelikož se v ubikaci okamžitě rozmnožily octomilky, kterých jsem se pracně zbavovala. Mláďata začínají sama žrát kolem 15. dne věku, ale pořád sají i mateřské mléko. Zcela samostatná jsou ve věku 3 týdnů a pohlavně dospělá v 10. týdnu.
Jako ubikaci nedoporučuji klece. Myšky hodně rozhrabávají podestýlku, která by byla všude, takže podle mě je vhodnější terárium. Velikost volíme podle počtu myšek. Já je chovám ve 2 teráriích o rozm. 60-45-30 /délka, hloubka, výška/a 60-30-30. Větší terárium se dá rozdělit skleněnou přepážkou pro případ, že by rodilo více samic najednou. Jako podestýlku podle mě nejsou pro NU-NU myšky vhodné piliny ani hobliny. Pro bezsrsté myšky jsou hobliny příliš ostré a tvrdé a často jsem na myškách nacházela škrábance. Navíc se v hoblinách myškám špatně běhá /přerostlé drápky se do hoblin zachytávají a zhoršují pohyb/. Já používám jedině jemnou kukuřičnou drť/dá se koupit v obchodě pro chovatele/, která hezky voní, dobře se udržuje a navíc ji myšky rády baští. Jelikož jsou tyto myšky velmi čistotné/močí do jednoho rohu terária/, stačí pouze občas vyměnit drť z tohoto rohu a dosypat čistou. Bobky vybírám několikrát denně umělohmotnou lžící, takže ubikace je pořád čistá. Jako úkryty doporučuji dřevěné i umělohmotné domečky a také myšky rády odpočívají ve vydlabaném kokosu. Rozhodně mohu doporučit kolotoč a i když si ho moji chovanci zpočátku vůbec nevšímali, dnes si do něj chodí pravidelně zaběhat, někdy je jich tam i víc pohromadě. Ubikaci jsem rovněž vybavila větvičkami břízy,kterou myšky milují a slouží jim nejenom k hlodání, ale i jako prolézačka.
Ještě bych chtěla upozornit případné zájemce na fakt, že do jedné ubikace rozhodně není vhodné umisťovat víc, jak jednoho samce. Samečci bývají vůči stejnému pohlaví velmi často agresivní a nezřídka dochází k soubojům, kdy slabší sameček bývá nejenom těžce zraněn, ale často i zabit. Samičky jsou velmi snášenlivé, ani jednou jsem nezaznamenala útok či agresi vůči jiné samici. Naopak, samice pečují i o cizí mláďata.
Rozhodně nejsem odborníkem na chov NU-NU myšek, jsou to pouze moje zkušenosti a postřehy z krátkého života s nimi. Doufám, že si tyto myšky získají co nejvíce obdivovatelů a příznivců a že se tato zvířátka stanou vyhledávanými domácími mazlíčky.
V neposlední řadě bych chtěla poděkovat p. Gábině Noskové z Prahy za její užitečné rady v mých začátcích. Velmi ráda se o své zkušenosti podělím s případnými zájemci. Při písemných dotazech přikládejte, prosím, ofrankovanou obálku s vaší adresou. Telefonicky na jakékoliv dotazy odpovím kdykoliv (Marcela Cibulová, náměstí TGM 90, 751 31 Lipník nad Bečvou, tel. : 0641/774507, mob. : 0777/811011)