Jak známo, dělíme vitamíny na rozpustné ve vodě a v tucích. K těm druhým patří vitamín A. Vitamíny rozpustné v tucích se mohou v organismu ukládat a potom dochází k předávkování (hypervitaminoza). V případě vitamínu rozpustných ve vodě toto nebezpečí nehrozí, protože případné přebytky jsou z organizmu vylučovány. Každý vitamín má v těle zajišťovat určité postupy a má vztah k důležitým substancím (např. k mineráliím, stopovým prvkům aj.).
V chovu ptáků je vitamín A důležitý pro ochranu pokožky a pro trvalé vybavení sliznic orgánů. Při nedostatku vitamínu A dochází ke zrohovatění kožních buněk, čímž např. není možné využití glycidů (uhlohydrátů), bílkovin, tuků a minerálií. Nedostatek vitamínu A snižuje tvorbu protilátek, které jsou nepostradatelné pro ochranu proti nemocem. Vitamín A působí pozitivně na pohlavní orgány, trávicí trakt, oči a slinné žlázy. Vitamín A dále podporuje transportní funkce v těle, podílí se na dodávání energie a je nepostradatelný pro růst. Podstatný vliv má dále vitamín A na růst kostí, na embryonální vývoj ve vejci, především ve vztahu k výměně plynů, kterou pozitivně ovlivňuje. Při nedostatku vitamínu A dochází k poruchám rozmnožování, k poruchám embryonálního vývoje, výkonové schopnosti, růstu, pohybového aparátu a při zažívání.
Vitamín A - nebo jeho předstupeň karotén, přijímá ptačí organismus prostřednictvím střeva. Krví se vitamín A v těle přenáší a v játrech se ukládá. Aby se mohl vitamín A v těle zcela využít, je nutno dodržovat četné postupy. Jako příklad si uvedeme vztah vitamínu A k zinku. Jen při dostatečných dávkách zinku je zaručen optimální obsah vitamínu A v krvi, v zažívacím traktu i jeho uvolnění z jater. Vitamín A je především obsažen v rybích jaterních olejích, v živočišných tucích, v předstupních různých zelených rostlin (např. špenátu, petržele, salátu, kapusty), zrnin, mrkve, pšeničních klíčků. Velice vhodné je míchat na jemno nastrouhanou mrkev s pšeničnými klíčky.
Jako zdroj vitamínu A byl používán - někde se používá dodnes - rybí tuk. Názory chovatelů na jeho používání se různí. Podstatné je, že se rybí tuk na vzduchu působením kyslíku rychle rozkládá a dochází k tvorbě nenasycených mastných kyselin. Rybí tuk je nutno ukládat v tmavých lahvích, na tmavém místě a v chladu.
Kdo z chovatelů nechce podstoupit riziko s používáním rybího tuku, může samozřejmě použít synteticky vyrobený vodorozpustný přípravek vitamín A (např. Kombisol A). Ten je také nutno uchovávat na chladném a temném místě. Respektování dávek stanovených výrobcem je samozřejmostí. Nezapomínejme, že vitamín A je jen jedním ze stavebních kamenů mezi mnoha vitamíny a s nimi - především s vitamínem E a jinými látkami - má střídavou účinnost. Není tedy vůbec nic platné zajistit ptákům optimální zásobení vitamínem A, jsou-li ostatní důležité látky podhodnocené. Velice důležitá je proto vyváženost krmení zrninami, odchovným krmivem, gritem, mineráliemi a vitamíny.