Mimořádný výskyt vzácných druhů ptáků zaznamenali členové Moravského ornitologického spolku během uplynulého víkendu na střední Moravě. Při pravidelné kontrole několika Záhlinických rybníků na Kroměřížsku zjistili několik desítek druhů ptáků. Mezi nimi i dva velmi vzácné zatoulance - labuť zpěvnou ze Skandinávie a africkou husici egyptskou.
Vzácná severská labuť se již několik dní zdržuje v hejnu 37 labutí velkých na rybníku Svárov u Záhlinic na Kroměřížsku. Je stejně velká jako naše labutě, také zcela bílá, ale se žlutě zbarveným zobákem s černou špičkou. Rozdílný je i její hlas, který připomíná troubení. Na rybnících u Záhlinic jde o její sedmý výskyt za posledních 100 let. Tento výskyt je však výjimečný tím, že jde o velmi krotkého ptáka. Pokud jí hodíte rohlík, připluje k vám až na tři metry.
Labuť zpěvná se k nám pravděpodobně zatoulala ze svých zimovišť v západní Evropě a jistě brzy odletí směrem na svá hnízdiště do severní Skandinávie nebo na západní Sibiři.
Africká husice egyptská (Alopochen aegyptiacus), někdy též nazývaná husa nilská byla v České republice zjištěna pouze jednou v roce 1979 v jižních Čechách. Na Moravě se nyní zdržuje již několik dní na rybnících u Záhlinic na Kroměřížsku. Podle zbarvení jde o dospělého samce. Husice egyptská se podobá větší kachně. Je asi 72 cm dlouhá, svrchu hnědá, zespodu šedší, s nápadnými tmavě kaštanovými skvrnami kolem očí a ve středu hrudi. Za letu jsou dobře patrné nápadné bílé křídelní krovky. Žije převážně v Africe, ale byla vysazena i na Britských ostrovech a v Holandsku, kde zdivočela. Vzhledem k tomu, že je velmi plachá, nepředpokládají ornitologové, že by uletěla z některé z našich zoo.
Ze severských druhů se na rybnících zastavili na tahu i severské kachny - ostralky štíhlé, hvízdáci eurasijští a hohol severní. Z bahňáků pak hejno jespáků bojovných, vodouši šedí, kropenatí, tmaví a jespák obecný. Objevilo se zde i několik racků bouřních a jeden racek černohlavý. Z našich druhů se již ze zimovišť vrátili vodouši rudonozí, bekasiny otavní, lžičáci pestří, čírky modré a obecné, potápky černokrké, roháči, rákosník proužkovaný, konipas luční a vlaštovky. Na hnízdech s vejci již seděli čápi bílí, labutě a kachny březňačky.
Další ornitologové zároveň kontrolovali Tovačovské rybníky, kde navíc bylo pozorováno hejno brkoslavů severních, vzácná potápka rudokrká, kaspický rybák velkozobý a první letošní rorýs obecný.
I přesto, že pro některé druhy ptáků již začala hnízdní sezóna, některé druhy budou ještě přilétat ze zimovišť, a to až do května.