Králíci jsou bohužel rok od roku choulostivější. Je třeba přesně dodržovat krmné dávky a jejich složení. Stačí malá dietní chyba, králík se nafoukne...
Králíci jsou bohužel rok od roku choulostivější. Je třeba přesně dodržovat krmné dávky a jejich složení. Stačí malá dietní chyba, králík se nafoukne nebo dostane průjem, změní se jeho střevní pH a pomnoží se kokcídie. Kokcidiózu zná určitě každý chovatel a zkouší všechny možné přípravky. Já doporučuji antikokcidika střídat, neboť všichni parazité (ale i viry a bakterie) si časem vytváří rezistenci na určitý lék. Protože tyto léky zničí i kulturní střevní mikroflóru, dochází po léčbě ke snížení konverze živin a tedy i k nižším přírůstkům. Je vhodné ihned po léčbě podávat probiotika nebo mikroorganismy, které osadí střevní sliznici, takže otpimální vstřebávání a trávení živin nastane za několik dnů.
Velice často se na podzim setkávám s otravou giganty. Kedlubny i giganty jsou velice nevhodné. Obsahují látku, která rozkládá krev a králík uhyne na krvavý zánět tenkého střeva a na poškození vnitřních orgánů v důsledku krvácení. Pitevně je tento nález trochu podobný moru, ale pro zkušeného veterináře snadno odlišitelný.
Podobně nebezpečný je chrást z květáků.
Stále mezi chovateli přetrvává názor, že králík, který má vlhkou stravu, nesmí dostat vodu. Ale všechna zvířata v přírodě mají k vodě volný přístup a mohou si sama regulovat svůj vodní metabolismus. Tak jako my lidé se napijeme po polévce nebo salátu, potřebuje si králík doplňovat vodu podle individuálních nároků. Pokud mu vodu nedáte, bude konzumovat nadměrné množství jablek, řepy nebo jiné vlhké stravy, kterou mu dáte. Na rozdíl od vody větší množství jablek nebo řepy může způsobit střevní potíže.
Mor králíků se vyskytuje celoročně. Jde o virové onemocnění přenosné i větrem, takže není důvod si myslet, že v zimě své králíky uchráníme. Nižší výskyt moru v zimě je dán jen tím, že počet králíků je o 70 % nižší než v teplém období. Podle nové vyhlášky je třeba chovné králíky očkovat vždy po půl roce.
Ještě existuje jedno málo známé, ale časté onemocnění králíků. Opět se projevuje průjmem, hubnutím a celkem rychlým úhynem. Je způsobeno hemolytickými kmeny E. coli. Tyto bakterie se pomnoží ve střevě při překrmování příliš bílkovinnou stravou. Je to například vojtěškové seno a ječmen, v horším případě i granule. Pokud krmíte granulemi, úplně stačí na dodání vlákniny ječná nebo ovesná sláma, travní seno. Pokud máte vojtěškové nebo jetelové seno, dokrmujte spíše ovsem, rohlíky. Méně je někdy více. Na toto onemocnění uhynou největší a nejžravější králíci, neboť přijmou velké množství vysoce bílkovinné stravy.