Aby kůň pracoval pod sedlem podle našich představ, je důležité vybudovat mu solidní základy při práci ze země. Jako práci ze země označujeme lonžování koně, při kterém využíváme hlasových a pohybových pomůcek. Správné lonžování, a tedy i správná aplikace hlasových a pohybových pomůcek, by mělo být pro každého jezdce jednou z nejdůležitějších činností při práci s jakýmkoliv koněm. Pracovat s koněm ze země bychom měli od jeho útlého věku. Dětství hříběte je krátké. V závislosti na plemeni koně trvá 1 - 3 roky. Koně amerických plemen jsou schopni absolvovat základní výcvik ze země ve věku mezi prvním a druhým rokem. Lonžování zejména mladých koní by mělo probíhat v kruhové ohradě.
Chcete-li pracovat se svým koněm a něčemu ho naučit, je dobré používat kruhovou ohradu. Ta by měla mít průměr od 16 do 20 metrů. I když je to kruhová ohrada, obvod nemusí tvořit vždy přesnou kružnici. Bohatě postačí několikaúhelník. Kdybyste použili menší kruh, patrně byste v něm nenaučili koně správně cválat. Na větším kruhu zase hrozí riziko, že nezískáte přímý kontakt s koněm.
Povrch v kruhové ohradě je dobré mít měkčí a bez louží. Můžete jej vysypat jemným pískem či pilinami. Při práci ze země si vytvořte s vaším koněm prostředí respektu a vzájemné důvěry.
Naším úkolem je naučit koně pracovat uvolněně ve všech jeho chodech a reagovat na námi udílené pomůcky. Koně lonžujeme vždy rovnoměrně (na obě strany stejně dlouho), a to proto, aby se neprohlubovala jeho přirozená křivost. Příčina přirozené křivosti koní nebyla dosud odhalena. Má se však za to, že důvodem by mohla být poloha hříběte v prenatálním období. Důsledkem křivosti je skutečnost, že motorická síla zádi nepůsobí přímo na střed předních nohou, ale zpravidla šikmo zprava doleva. Již při počáteční práci v kruhové ohradě zjistíte, na kterou stranu se více křiví. S tou stranou, kam se křiví, obvykle lépe pracuje. V kruhové ohradě ovšem křivost neodstraníme. Tu můžeme srovnat až při práci v sedle.
Výcvik začněte opatrně, a to nejprve jedenkrát až třikrát týdně maximálně po dvaceti minutách. Vytvořte hříběti takové podmínky, aby se pro něho stal výcvik hrou a ne utrpením. Stačí, když ho naučíte vždy jeden úkon. Neklaďte na něj zbytečně vysoké nároky, mohli byste tak svému koni znechutit jakoukoli další práci.
Koníka držíme na lonži rukou blíže směru pohybu a druhou rukou, kterou máme předpaženu v pravém úhlu k jeho zádi, mu naznačujte krouživými pohyby směr. K pohánění můžeme použít také konec lonže nebo lonžovací bič. Lonž je stále volná, napínáme ji pouze když chceme, aby kůň dal hlavu dovnitř kruhu nebo pokud chceme zmenšit kruh.
V první fázi aktivně využívejte pohybových pomůcek. Jde o různé pohyby a náznaky tělem, kterými dáváte koni najevo, zda má jít dopředu, zrychlit či zastavit.
Nejprve je třeba koně vytlačit ze středu a rozpohybovat ho. To uděláte tak, že mu volnou rukou či koncem lonže naznačujete směr pohybu dopředu. Nejprve s ním začněte opisovat velmi malý kroužek, postupně ho zvětšujte. Následně začněte používat s pohybovými pomůckami i hlasové. Naším cílem je, aby hříbě reagovalo na hlas, pohyb tělem, zvednutou ruku tak, abyste mohli stát v kruhu na jednom místě a pouze se otáčeli dokola s pohybem koně. Správně koncentrovaný kůň pozorně sleduje cvičitele, vnitřní ucho má nasměrováno k němu. Je důležité udávat mu směr zřetelně tělem a pohledem. Podle toho jde dopředu.
Chcete-li, aby šel kůň dopředu, stůjte uprostřed kruhu blíže k jeho zádi a dívejte se směrem, kterým chcete, aby šel. Připojte hlasovou pomůcku (například mlaskněte, nebo řekněte “krok” atd.). Pokud jej chcete zpomalit či zastavit, úkrokem se předsuňte směrem k jeho hlavě. Lonž přemístěte do ruky, kterou jste koně prve pobízeli, volnou ruku nyní předpažte. Opět aktivně využívejte hlasových pomůcek (například “pššt” pro zpomalení, “hou” pro zastavení). Důležité je rovněž posazení hlasu. Například hluboký hlas používáme pro uklidnění či zpomalení koně, vysoký a hlasitý pro pobídku nebo zrespektování.
Málokterý kůň však dokáže ihned reagovat na pomůcky, pro něj do té doby neznámé, zvláště pak hlasové. Poměrně dobře ale dokáže reagovat na pohybové pomůcky. Když chcete koně zastavit nebo zpomalit a on nereaguje na vaše pomůcky, otočte se k němu zády. Kůň začne zpomalovat, až zastaví. Vyčkejte, až se k vám začne blížit. Pokud stojí na místě a nejde k vám, naznačte mu směr pohybu - pomalu smotávejte lonž. Jestliže kůň přijde až k vám, věří vám.
Po ukončení výcvikové hodiny se otočte ke koni zády, počkejte, až příjde k vám a odměňte ho třeba pohlazením. Při práci s hříbětem nepoužívejte žádných razantních donucovacích prostředků (např. biče). Naučte se i vy brát práci s hříbětem jako hru a buďte trpěliví.
Při práci se starším koněm, který již prošel základním výcvikem, žádejte okamžitou reakci na vaše požadavky (např. změnu chodů). Můžete použít i biče, který slouží jako vaše prodloužená ruka. Ruku s bičem nasměrujte k zádi koně a naznačte mu směr pohybu. Postupně se snažte tuto pomůcku odbourat. Buďte přísní i sami k sobě a naučte se správně využívat hlasových a pohybových pomůcek.
(převzato z časopisu Český reiner)