Podle mého názoru a mých vlastních zkušeností doporučuji hnízda kontrolovat, a to i častěji. Jednak při vstupu do voliéry většina exotů hnízda opustí a kontrola nám nečiní žádné potíže.
U papoušků mám na každé budce na přední straně kontrolní otvor. Při otevření tohoto otvoru není samice nikterak rušena. Často se stává, že se na hnízdě samice postaví a nebo se přitlačí ke stěně budky, takže kontrola snůšky nebo mláďat je snadná. Ve výjimečných případech ji však musíme na hnízdě i rukou nadzvednout, pak u ní dochází ke zvýšeným stresovým stavům. Pouze v tomto případě ji pak vystavujeme určitému riziku, zda i nadále bude její hnízdění úspěšně pokračovat.
Často se nám může i stát, že snůška vajíček je v hnízdě nadpočetná a samice je všechny neobsedne. V takovém případě některá vejce přendáme do jiného hnízda. Po další prohlídce můžeme případně zjistit, že některá vajíčka jsou neoplozená. Je lépe je z hnízda odstranit (maximálně ponecháme v hnízdě jen jedno čisté vejce), zejména se tím urychlí další hnízdění a samice se zbytečně nevyčerpává v případě, že je celá snůška neoplozená.
Ještě větší obtíže nastávají v nekontrolovaném hnízdě, uhyne-li tam mládě. Je-li větší, nastává hnilobou mrtvolky v prostoru hnízdění značný zápach a velice často samice taková hnízda opustí.
Ptáci si na pravidelné kontroly zvyknou a nijak je to nebude rozrušovat. Ovšem pozor! Zavěšené budky nikdy nesmíme sundávat a manipulovat s nimi. Samozřejmě, že toto upozornění se netýká andulek, korel, rozel a jiných běžně hnízdnících ptáků. Máme-li v chovu však vzácnější druhy a zahnízdí-li nám, kontrolu u nich provádějte jen kontrolním otvorem. Podle těchto několika řádků jste měli možnost se přesvědčit, že je dobré hnízdo kontrolovat.