Opeření má různá poslání - ochranu proti nepřízni počasí, udržování tělesné teploty, hledání partnera a v neposlední řadě létání.
Zásadně je nutno rozlišovat příčiny poruch opeření: neinfekčního původu (podmíněné geneticky, krmivem, hormony, prostředím, umístěním) a infekčního původu (bakteriální, plíšňové, virové, parazitární).
Každý chovatel, ať chce nebo nechce, se s poruchami opeření u svých chovanců setkává. Ve většině případů není vůbec lehké odhadnout nebo určit příčinu a podle zjištění vybrat prostředek nebo lék, který by tento nedostatek odstranil.
Zde se jedná většinou o mechanické příčiny - příliš úzké klece, jejich vybavení nebo přeplnění ptáky. Při chovu jednotlivých papoušků (miláčků) dochází k poruchám opeření z dlouhé chvíle, osamělosti, chybí partner, nedostatek prostoru k létání a pohybu vůbec, příliš suché prostředí a také nevhodná skladba krmení.
Chybné opeření způsobené nevhodným složením krmení, kdy v nabídce chybí jedna nebo více živin, nebo je jejich množství nedostatečné (např. nedostatek vitamínu A při jednostranném krmení zrninami, především těmi druhy, které mají vysoký obsah tuku (slunečnicové zrno, semenec) s následným poškozením jater. Kde hledat kořeny těchto nedostatků? Uvedu několik příkladů.
Aminokyseliny
Určité aminokyseliny je třeba do krmení přidávat, protože jsou podstatné (esenciální). Nedostatek methioninu a lyzinu se může vyskytnout u jedinců, kteří si z nabízené míchanice vybírají převážně slunečnicová zrna. Důsledkem je opotřebování peří i se změnami jejich barev.
Vitamíny
Jak již bylo uvedeno, při výhradním krmení zrninami se pravidelně vyskytuje chronický nedostatek vitamínu A s následným vypadáváním peří a zvýšeným tvrdnutím kůže.
Nedostatek vitamínů B vyvolává nadměrný výskyt střevních parazitů, což způsobuje uvolnění per z pochvy. Je třeba říci, že to je jen jeden problém a že zdravotních problémů při chybění vitamínů B - velmi závažných - je mnoho. Bude v zájmu našich čtenářů, abych připravil pojednání o všech vitamínech.
Všeobecně platí, že projevy nedostatku vitamínů se podáváním příliš tučné potravy zesilují.
Minerálie a stopové prvky
Výhradní krmení zrninami vyvolává v organismu nedostatek vápníku a jódu. Je známo, že v zrní existuje pro ptáky určitý nepoměr mezi vápníkem a fosforem, důsledkem jsou nejen poruchy výměny látkové, ale také nemoci kostí a problémy s opeřením. Nedostatek jódu také narušuje funkci štítné žlázy a tvorbu peří.
Poruchy opeření způsobené orgánovými nemocemi
Důsledkem mohou být postižení jater a ledvin. Diagnózu lze určit pouze rentgenologicky.
Poruchy štítné žlázy se vyskytují v případech, kdy se ptáci živí samotnými zrninami. Hormony štítné žlázy thyroxin a trijodthyronin regulují základní přeměny živého tvora, u ptáků pelichání a růst peří. Při nedostatku jódu je funkce štítné žlázy narušená. Vedle ztučnění nebo dušnosti při zvětšení štítné žlázy se vyskytují poruchy opeření (vypadávání peří bez svědivosti, peří postrádá lesk, růst peří je opožděn a konce peří (špičky) černají.
Poruchy opeření způsobené parazity se vyskytují většinou u ptáků chovaných v zahradních voliérách. Může se jednat o ektoparazity (vnitřní paraziti), nebo o endoparazity (vnější paraziti).
Bakteriální a plísňová infekce kůže (favus) vyvolává svědivost, především v místech pod křídly. Poměrně často se vyskytuje v chovu papoušků šedých, korel a různých druhů rodu kakadu.
Téma je ve skutečnosti velmi obsáhlé a náročné. Každý chovatel by se s ním měl dostatečně seznámit, aby mohl nedostatkům ve všech směrech předcházet.