Výcvik psů podle výše uváděného zkušebního řádu nabízí psovodům možnost výcvikového zapojení, a to bez ohledu na plemeno psa, jeho velikost i skut...
Výcvik psů podle výše uváděného zkušebního řádu nabízí psovodům možnost výcvikového zapojení, a to bez ohledu na plemeno psa, jeho velikost i skutečnost, je-li s průkazem původu či bez. Zkoušky ZOP, ZPU-1, ZPU-2, ale i zkoušky pasteveckých psů dle tohoto řádu, jsou dnes již mnohým pejskařům známé.
Jaké jsou na tomto poli vlastně možnosti pro malé psí sportovce a jejich pány?
Jako první lze uvést zkoušku ZOP - “zkouška základní ovladatelnosti psa”, která je prvním a povinným stupněm pro ty, kteří chtějí dle tohoto řádu cvičit. Tato zkouška zahrnuje cviky poslušnosti, kdy se v obecné charakteristice jedná o následující cviky:
- přivolání - možné volit ze dvou způsobů, tj. za pohybu “k noze” psovoda, známé např. ze zkoušky ZVV1 dle Národního zkušebního řádu, nebo předsedání psa před psovoda “ke mně”
- ovladatelnost psa na vodítku
- ovladatelnost psa bez vodítka
- cviky sedni, lehni, vstaň
- dlouhodobé odložení vleže, kdy psovod je od psa vzdálen 30 kroků
Další nedílnou součástí této zkoušky je cvičení ve skupině 3 - 5 psů formou “řadovky”, (cviky “skupinové a speciální”) kdy obsahem jsou:
- ovladatelnost na vodítku + chůze po neobvyklém povrchu: štěrk, igelit, linoleum...
- cviky sedni, lehni, vstaň na vodítku ve skupině
- odložení vleže (samozřejmě ve skupině) na vzdálenost 30 kroků, po dobu 2 minut
- přenesení psa psovodem a cizí osobou na vzdálenost 10 metrů, pes musí mít náhubek
Jak vyplývá z uvedeného obsahu zkoušky ZOP, nejedná se o cviky, které by většina malých plemen nemohla zvládnout. Určitou výhodou je to, že pes/fena mohou nastoupit již ve stáří 10 měsíců. Pes si zvyká na přítomnost více psů /fen, což není na škodu ani u jiných stupňů zkoušek, ale i druhů zkoušek podle různých zkušebních řádů. Tato zkouška je i dobrým testem při přípravě např. na zkoušku ZMMP, kdy si lze ověřit některé cviky poslušnosti - např. chůzi u nohy na vodítku, odložení...
Další zkouškou, ve které se mohou rovněž uplatit malá plemena, je zkouška ZPU-1 - “zkouška pracovní upotřebitelnosti I. Stupně”. Podmínkou je úspěšné složení zkoušky ZOP. Tato se, jak je pro tento řád typické, rovněž dělí na část “základní” a “speciální”.
Základní část je tvořena těmito cviky:
- ovladatelnost bez vodítka
- sedni, lehni, vstaň (u nohy, bez vodítka)
- štěkání (v sedě u nohy, bez vodítka)
- aport volný (předmět psovoda)
- skok vysoký (jedním směrem, bez vodítka, pes zároveň se psovodem, pro malá plemena je stanovena výška překážky 50 cm)
- skok šplhem (překážka typu A, jedním směrem, bez vodítka, psovod jde vedle psa)
- volitelný cvik a) - hlídání předmětu psovoda
b) - stopa - vlastní, 100 m dlouhá, 1x lomená v pravém úhlu, 2 předměty
Skupinové cviky u této zkoušky zahrnují:
- ovladatelnost psa bez vodítka
- cviky sedni, lehni, vstaň
- odložení psa za pohybu vleže
- lhostejnost k nárazovému zvuku - psi stojí volně na vodítku, rovněž ve skupině - jedná se např. o bouchání do plechovek apod.
I v tomto případě tvoří skupinu 3 - 5 psů/fen. Přípustný věkový limit pro účast na této zkoušce je již 12 měsíců.
Jak je patrné z dříve uváděných zkoušek ZOP a ZPU-1, nemusí mít psovodi malých plemen obavy. A že tyto zkoušky jsou schopna malá plemena skládat, dotvrzuje i současný stav, kdy kromě značného počtu malých kníračů, kteří cvičí např. podle Národního zkušebního řádu, je i dost kříženců, výjimkou nejsou ani jezevčíci, či pudlové...
ZOP a ZPU-1 jsou možnou motivací pro psovody malých plemen psů, kteří z různých důvodů nemohou či nechtějí cvičit např. podle Národního zkušebního řádu, ale rádi by přece jen se svým malým kamarádem ukázali psovodům s většími psy, že i jejich malí kamarádi jsou schopni se něčemu naučit a navíc na to mají “vysvědčení”.
Ne každý má možnost řádně nacvičit např. rozlišování předmětů, které je obsahem zkoušek ZMMP, ZMP-1, ZMP-2 (viz. Národní zkušební řád pro sportovní výcvik psů v České republice - NZŘ).
V případě volby ZOP a ZPU-1 odpadají určité starosti, např. s návykem na střelbu, u ZOP s aportem…, ale to není důvod, proč podceňovat poslušnost u těchto zkoušek, která dá i u těchto zkoušek mnohdy zabrat.
Cvičit dle ZOP a ZPU-1 mohou i ti cvičitelé, kteří chtějí se svými psy skládat zkoušky ZMMP, ZMP-1, ZMP-2 dle NZŘ, ale popř. další zkoušky, a to podle jiných zkušebních řádů, např. BH - “zkouška doprovodného psa” dle zkušebního řádu SchH, kterou mohou skládat malá plemena, ale v tomto případě jen s průkazem původu.
Cílem bylo ukázat začínajícím psovodům malých plemen, kteří se chtějí věnovat sportovnímu výcviku jednu z možností, jak zaměstnat sebe i svého psa.
Zkoušky ZOP a ZPU-1 nejsou již na většině cvičišť základních organizací Českého kynologického svazu ničím neznámým, takže zájemci by zde mohli získat prvotní informace.
Každý majitel psa by měl vědět, co může očekávat od “svého” plemene, proč má zrovna malého psího kamaráda určité rasy, co s ním případně chce dělat, čeho chce dosáhnout a má-li na to jeho pes či fena fyzické předpoklady?! Každý z nás má dnes možnost volby, co se týče i sportovního výcviku psů. A že to jde, mohu ukázat na příkladu mého
Malého knírače, který má složeny zkoušky ZMMP, ZMP-1, ZOP, ZPU-1. Nyní se připravujeme na BH a ZMP2.