Mezi štěňaty s PP a bez PP je několik rozdílů. Z pohledu kupujícího laika je to jen cena. To je ovšem veliký omyl. Štěně s PP neznamená pes, který...
Mezi štěňaty s PP a bez PP je několik rozdílů. Z pohledu kupujícího laika je to jen cena. To je ovšem veliký omyl. Štěně s PP neznamená pes, který musí chodit na výstavy a neznamená to jen chození na výstavy. Štěně s průkazem je z kontrolovaného chovu. Jeho rodiče jsou alespoň částečně zdravotně, povahově a exteriérově zkontrolováni. To, co si ve standardu přečtete, si z 80 % se štěnětem s PP také koupíte. Ale protože vše živé se vyvíjí a podléhá vlivu okolí, můžete i vy pokazit a vylepšit základní genetickou informaci v jejím fenotypickém projevu. Nicméně máte jisté záruky. Většina chovatelů psů, a chovateli nazývám jen ty, kteří množí psy s PP, se štěňatům velmi věnuje, protože je to jejich vizitka, jejich radost, letitá práce. Jakou šlechtitelskou práci chcete dělat na psech bez PP? Za chvíli je ani nepoznáte, nevíte, kdo čí je rodič. Jakou vizitku si chcete dělat? Kupující si pamatuje sotva vaše jméno. 90 % majitelů psů v ordinaci neví, od koho si psa koupili, sotva mi řeknou město. Zatímco o štěněti s průkazem se rozvykládají, kolik má tatínek titulů, kde všude je zastoupena tato chovatelská stanice. Když zapomenou jméno, přečtou si ho v PP a podruhé už nezapomenou. Jsou pyšní, že jejich pes patří k této stanici.
Chovatelé psů s PP obětují více prostředků na odchov štěňat, protože se jim náklady vrátí. Náklady na štěně se opravdu u PP psů vrátí, ale práci již nikdo nezaplatí. To je náš vklad lásky. Náklady na chovnou matku nebo otce se vrátí málokdy. Pokud navštívíte několik výstav nebo zkoušek a máte psa celoročně v kondici, náklady se nemohou vrátit, ale alespoň pes přispěje na svůj komfort.
Štěňata bez PP jsou buď z rodičů s PP anebo i z rodičů bez PP. Buď proto, že rodiče mají vady vylučující z chovu - exteriérové…, povahové..., zdravotní... Vy sice koupíte štěně za 1/3 ceny, ale u lékaře to v dalších letech doplatíte. Anebo soužití s takovým psem je za “všechny peníze”. Je také možné, že se majiteli na výstavy nechce. Potom nevíte, jak na tom rodiče jsou, ale můžete tušit, jak na tom je majitel. Myslím, že splnit několik podmínek pro chovnost s pěkným, vychovaným psem není zas tak hrozné. S dětmi taky absolvujeme ledacos, než je propustíme do jejich života.
Z ordinace vím, že existují i velmi hodní a svědomití majitelů psů bez PP, kteří chtějí jednou štěňata. Tato kategorie lidí je ovšem po první zkušenosti už víckrát nechce. Další skupinou jsou množitelé. Snaží se štěňata rychle prodat, před prodejem je vykoupu a neukáží vám rodiče. Pak vám z retrívra vyroste křížený ridgeback. Malý rozdíl, že? Většina majitelů psů bez PP nemá takové znalosti jako majitel psa s PP. Pokud majitel psa bez PP získá hlubší znalosti, koupí si dalšího psa s PP.
Chtěla bych varovat budoucí majitele před bezhlavou koupí psa bez PP. Nevíte, co se za tím skrývá. Dojeďte se nejdříve na štěně podívat, poseďte u kávy, prohlédněte si matku, celý vrh. Anebo ušetřete trochu více peněz a zkuste pejska s PP. Výstavy - to je to poslední. Nikdo vás nemůže k ničemu nutit. A kdyby štěně bylo mimořádné, chovatel jistě sám vám se vším poradí a možná i finančně přispěje, když si bude moci se svým - vaším psem pak připustit fenku, anebo když svůj jediný životní vrh napíšete na jeho stanici. Vše je věc domluvy.
Za nejnižší cenu získáte psa z útulku. Je to dobrý skutek, ale vůbec nevíte, co zažil. Takový pes je vhodný pro zkušeného člověka bez dětí.
Pes bez PP je levný, ale bez záruk povahy, vzhledu, zdraví. Pokud jste vzorní majitelé, budete do jeho výchovy investovat stejně času jako do psa s PP. Také do stravy a doplňků stravy a do veterinární péče budete investovat stejnou částku. Ušetříte tedy jen na pořizovací ceně, která je z hlediska 10 let investic zanedbatelná.
Štěně s PP s vadou exteriéru za cenu bez PP? Jsou tu jisté záruky dané standardem. Ale štěně má barevnou vadu, nebo špatný skus nebo nestandardní srst atd. Pro vás výhodná koupě, když chcete štěně jen pro radost a starost.
Štěňata s PP se finančně liší. Je to dané jménem CHS. Baťa má také dražší boty a v průměru kvalitnější než z tržnice. Léty prověřená chovatelská stanice je dražší než začínající. Vliv má množství výstavních úspěchů obou rodičů, množství pracovních zkoušek a také konkrétní vzhled štěněte. Zkušený chovatel pozná, které štěně má předpoklady pro výstavy nebo pro sport atd..
Sami se rozhodněte, za co platíte. Když se vám rozpadnou boty za tři stovky, koupíte si nové, ale když se vám rozpadají ideály nebo zdraví psa, je to horší.
Ať půjdete ke komukoliv, mluvte s ním, ptejte se, zdržujte a otravujte, zkrátka si chovatele prověřte.