Můj pes nechce zalehávat na stopě předměty. Co mám dělat? David Jedná se o velmi krátký dotaz, avšak odpověď na něj musí být obsáhlá. Dotaz...
Jedná se o velmi krátký dotaz, avšak odpověď na něj musí být obsáhlá. Dotaz bohužel neobsahuje žádné bližší údaje jako např. o jak starého psa se jedná, o jaké plemeno, jak bylo označování - zalehávání učeno a po jak dlouhou dobu. Všechny tyto informace, i mnoho dalších jsou pro věcnou odpověď důležité.
Pes předměty na stopě může označovat, tedy “ohlásit” ulehnutím, sednutím či stáním, nebo je může aportovat - donášet psovodovi. Ne pro každého psa je to či ono “ohlášení nalezení předmětu” vhodné. Některý pes nadevše miluje nošení čehokoliv, od míčku, hadrů až po klíče, a proto se přímo nabízí vést psa k aportování předmětů ze stopy. Avšak u většiny psů je spolehlivější a méně náročné na výcvik předměty označovat. Ale pro které označení se rozhodnout? Označení zastavením se u předmětu, tedy pouze u něj zůstat stát, se může zdát jako nejjednodušší řešení, avšak hůře než u jiných označení se u “stání” cvičí přesnost a setrvání u předmětu. Ze sezení, ale zejména ze stání je pro psa relativně lehké odejít, či udělat pár krůčků navíc, kterými však ztratí body za označení předmětu, byť jej našel. Jako nejspolehlivější označení se tedy nabízí ulehnutí. Proto také bývá nejčastěji učeno. Přesto není pro každého psa vhodné. Především hladkosrstým plemenům, jako je např. boxer,
Dobrman či americký stafordšírský teriér, mnohdy dělá problém ulehnout do studené rosy či poměrně ostrých stébel staré krátké trávy. Jsou také jedinci, kteří mají k lehání vyloženě odpor. U těchto psů je vhodné se zamyslet, zda není jiné “ohlášení nalezení předmětu” pro něj příjemnější (např.sezení), tedy se i bude podstatně snáze učit. Na změnu není nikdy pozdě.
Pokud jste tedy přesvědčen, že u Vašeho psa je označování předmětu zalehnutím to nejvhodnější, je potřeba se vrátit na začátek nácviku zalehávání předmětů. Našlápněte jednodušší stopu jako obvykle (čerstvější, kratší a rovnou, nebo pouze s jedním lomem), avšak položte na ni 3 předměty, od sebe vzdáleny 10-50 metrů. Při počátečním nácviku se při pokládání každého předmětu zastavte, aby jste tak zesílil pach na místě, kde se předmět bude nacházet. Pod každý předmět položte pamlsek, čímž mimo jiné i psa u předmětu zdržíte. Pokud se Váš pes u předmětu nikdy ani na okamžik nezastaví a jednoduše jej přechází, pamlsek dejte také na předmět. Nabízí se i možnost, že do předmětu uděláte kapsičku, nebo využijete starou ponožku, kterou ustřihnutím zmenšíte, a do vytvořené kapsy vložíte voňavý pamlsek. Ale pozor. Pokud by pes měl snahu brát předmět díky pamlsku uvnitř do mordy, pamlsek dávejte pouze pod předmět (případně i na předmět).
Je také nutné připomenout a zdůraznit tři veledůležité okolnosti, u kterých nejeden psovod chybuje. Předmět musí být podobné barvy jako povrch - půda, na které pachové práce provádíte. Pes si v žádném případě nesmí předmětu všimnout ještě dříve, než k němu čumákem dorazí. Jinak se naučí označovat všechny předměty, bez ohledu na to, zda se jedná o předmět kladeče (toho, kdo stopu šlapal), nebo o kelímek od piva, co tam před týdnem někdo zahodil. Předmět musí být z materiálu, který dobře “saje pach”. Tedy nejlépe z látky, filcu apod., až později volte jiné materiály. Předmět musí mít kladeč (zpravidla psovod) alespoň půl hodinu u sebe v kapse, aby nasál dostatek pachu. V neposlední řadě je nutné, aby si psovod přesně pamatoval nejen průběh stopy, ale také místa, kam předměty položil. Přesto tato místa nesmí být nápadná tak, aby se je pes časem naučil poznat bez použití nosu. Tedy zapomeňte na vytyčení místa kde je předmět např. klacíkem, neboť pes si brzy dá klacíky do souvislosti s předměty.
Jakmile psa uvedete na stopu, snažte se mu dávat najevo, že nejvíce Vám záleží na nalezených předmětech. Tedy zpočátku mu odpusťte drobné chyby ve stopování, ale rozjásejte se, jakmile má snahu předmět označit. Nastiňme však situaci, jak je třeba se zachovat, když se pes přibližuje k předmětu: pozvolným přiručkováním po stopovací šňůře se dostaňte až těsně za psa. Jakmile pes narazí na předmět, okamžitě, (ale ne tak, aby jste Vašim prudkým chováním psa polekal) ho u předmětu tlačte do ulehnutí - s citem přimáčkněte a velmi chvalte. Nedávejte povel “lehni” ani žádný jiný. Jednoduše psa jen chvalte. Předejdete tím odbourávání “zalehávání předmětů na povel”. Nechejte ho sníst pamlsky nacházející se u předmětu (případně vytáhněte pamlsek i z předmětu), a další pamlsek vyndejte z kapsy tak, aby to pes viděl a se stálým chválením psa ještě jednou odměňte. Následně ho opět uveďte na stopu a u každého předmětu své nadšené chování s odměňováním opakujte. Pes tak velmi rychle pochopí, co od něj chcete. Časem odbourejte pamlsky pokládané na předmět i pod předmětem, ale je nutné psa ještě několik dalších desítek vypracovávaných stop odměňovat za nalezené předměty pamlskem “z kapsy”. Jen tak se upevní spolehlivé označení předmětů. Samozřejmostí je velká pochvala a odměna na samotném konci stopy.