(Linnaeus, 1758) Chřestýš brazilský, ve své domovině zvaný “cascabel”, je svalnatý a robustní had. Hlava je velká, trojúhelníková, tělo je také t...
Chřestýš brazilský, ve své domovině zvaný “cascabel”, je svalnatý a robustní had. Hlava je velká, trojúhelníková, tělo je také trojúhelníkovitého tvaru. Základní zbarvení kolísá v odstínech žluté, šedozelené, hnědé, šedé nebo červenavé. Na hřbetě má 18 - 35 hnědých až černých skvrn, které zasahují až k bokům. V odchovech v zajetí jsou známé i podélně pruhované populace. Ocas bývá jednobarevně tmavý. Má silně kýlnaté šupiny ve 25 - 30 řadách. Dorůstá 120 - 180 cm. Dle vlastních pozorování jde o pohodové hady co se týče povahy, ovšem existují také opačné zkušenosti jiných chovatelů. Chřestýš brazilský a křovinář němý (Lachesis muta) jsou nejjedovatějšími hady Jižní Ameriky. Chřestýš brazilský disponuje velkým množstvím značně účinného jedu, který obsahuje neurotoxiny (crotumin), hemorrhaginy a trombiny. Uštknutí tímto druhem často končí fatálně.
Obývá tropické oblasti od jižného Mexika po z. Kostariku přes Amazonskou pánev po střední a jižní Brazílii, Bolívii, Paraguay, Uruguay, Argentinu a JV Peru.
V areálu svého výskytu vytváří 10 - 12 poddruhů:
Crotalus d. durissus - JV Mexiko, JZ Nikaragua, Honduras až SZ a střední Kostarika.
Crotalus d. cascavella - Brazílie
Crotalus d. collilineatus - Brazílie
Crotalus d. culminatus - Mexiko
Crotalus d. cumanensis - SV Kolumbie, Venezuela, z. Guayana, Kolumbie
Crotalus d. dryinas - Guayana, Franc. Guyana, Surinam, Brazílie
Crotalus d. marajoensis - Brazílie (ostrov Marajó)
Crotalus d. ruruima - Venezuela, ojediněle Brazílie
Crotalus d. terrificus - JV Peru, Bolívie, Paraguay, s. Uruguay, Argentina, j. Brazílie
Crotalus d. trigonicus - JZ Guayana
Crotalus d. tzabcan - Mexiko, s. Belize, s. Guatemala
Poslední dva níže uvedené poddruhy jsou považovány jako samostatné druhy:
Crotalus (durissus) unicolor - ostrov Aruba (Venezuela)
Crotalus (durissus) vegrandis - Venezuela, Kolumbie
Před časem jsem měl možnost chovat dva poddruhy Crotalus d. durissus a Crotalus d. cumanensis. Všechny čtyři mladé jedince jsem choval sólo v teráriích 40 x 60 x 40 cm (d x h x v). Jako podklad bylo použito rašeliníku, u Crotalus d. cumanensis jsem udržoval vyšší vlhkost. Teploty se pohybují v rozmezí 27 - 29 °C. V potravě nejsou příliš vybíraví, požírají potravu úměrnou jejich velikosti. Samice v dospělosti rodí 18 - 30 mláďat. Jinak je jejich chov bezproblémový.