Naše příroda je nevyčerpatelným zdrojem potravy pro mnoho druhů ptáků, je jen potřeba o těchto zdrojích vědět a ve vhodnou dobu je sbírat. Krátce se...
Naše příroda je nevyčerpatelným zdrojem potravy pro mnoho druhů ptáků, je jen potřeba o těchto zdrojích vědět a ve vhodnou dobu je sbírat. Krátce se zmíním o rostlině zvané afrikán - aksamitník (Tagetes).
Tyto letničky se pěstují snadno na záhonech i v truhlících, protože jsou nenáročné. Květy mají barvu světle žlutou, citrónově žlutou, oranžovou, temně žlutou s hnědými plátky aj. Květy mají velikost od 2 cm do velikosti pěsti.
Když jsem byl v roce 1982 na návštěvě u chovatele v Holandsku, zastavil jsem se také u známého kolegy Postemy, významného odborníka na chov papoušků. Všiml jsem si, že všechny voliéry jsou lemované záhony osázenými afrikány. Byl měsíc září a všechno naplno kvetlo. Při obcházení voliér se pan Postema chvíli co chvíli shýbl, utrhl květ afrikánu a buď ho hodil na střechu voliéry nebo ho protlačil do voliéry pletivem. Jakmile poodstoupil od voliéry, papoušci přiletovali a náruživě vybírali semena. Byla to radost sledovat, jak jim chutná.
Semínka mají protáhlý tvar, jsou černé barvy a trochu připomínají známý niger. Papoušci žerou nejen semínka, ale také okvětní plátky.V případě, že je úroda květů tak veliká, že se nedá zkonzumovat, můžeme si je na zimu usušit do zásoby.
Dobré zkušenosti se zkrmováním květů afrikánů popsal v PIZ 1988 chovatel Harazim. Neofémy modrohlavé, ale také andulky, chůvičky a zebřičky zobaly semínka rády a pravidelně. Zaznamenal ještě jeden poznatek. Své ptáky chová v místnosti, která je provoněna afrikány. Toto aroma vypuzuje z prostoru všechen obtížný hmyz - mouchy a komáry.