Naše příroda nabízí hodnotné a zdravé bobuloviny ve velikém výběru. Jsou plné vitamínů a každý chovatel by je měl plně využívat. Připomenu alespoň...
Naše příroda nabízí hodnotné a zdravé bobuloviny ve velikém výběru. Jsou plné vitamínů a každý chovatel by je měl plně využívat. Připomenu alespoň některé.
Hloh jednoblizný (Crataegus monogyna)
roste na mezích, křovinatých stráních a na okrajích lesů v nižších polohách. Plody jsou úzce válcovité malvice. Měkkozobí ptáci, např. drozdi, brkoslavové a holubi stravují dužinu a tvrdá semena nestrávená roznášejí do prostoru. Velcí papoušči (kakaduové, arové, papoušci vějířoví aj.) mají zájem jen o semena a dužinu odhazují. Z našich ptáků jsou jen dlaskové a hýlové schopni semena rozlouskávat.
Sběr větví hlohu s malvicemi nelze doporučit z blízkosti frekventovaných silnic, protože mohou být znečištěny olovem. Ještě je třeba upozornit, že na některých větvích jsou dlouhé trny, které jsou ptákům velmi nebezpečné (možnost zachycení za kroužek s následným úrazem, někdy i smrtelným).
Bez černý (Sambucus nigra)
je keř nebo strom dorůstající výšky až 4 m i více. Roste velmi hojně od nížin do podhůří. Plody jsou černofialové tmavé peckovice, které dozrávají v srpnu a září.
Četné ptačí druhy je s oblibou konzumují. Chovatelé z nich mají jen malou radost, protože silně barví trus a po jeho vyloučení i prostor voliéry. Dávat větve papouškům na oštipování se doporučuje, protože dřevo obsahuje zdraví podporující látky.
Zimolez kozí list (Lonicera caprifolium)
pochází ze střední Asie. U nás je hojně vysazován do parků, také se uplatňuje do výsadby v živých plotech. Plody jsou tmavočervené bobule, kulovitého tvaru. Můžeme je dávat papouškům.
Jmelí borové (Viscum album)
roste na borovicích, vzácně na jedlích v nížinách i v podhůří. Plodem jsou nepravé bobule. Podobné jmelí bílé roste jen na listnáčích. Oba druhy jsou léčivé. Pro většinu chovatelů jistě nebude snadné sehnat dostatek bobulí ke zkrmování. Jmelí je stálezelený cizopasný keř.
Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia)
je u nás velmi hojný strom. Roste ve světlých lesích, na stráních, vysazuje se do stromořadí. Plodem je malvice, která se podobá malým jablíčkům. Dozrává v říjnu. Je to velice oblíbené krmivo většiny velkých druhů papoušků, ale také mnoha našich domácích druhů ptáků.
Ptačí zob obyčejný (Ligustrusm vulgare)
Je hojně větvený keř dorůstající až do výšky 4 m. Plody jsou černé lesklé bobule. Roste na slunných stráních, hojný je v parcích a zahradách. Chovatelé, kteří vlastní větší voliéry, do nich tento druh keře vysazují. Mnoha druhům ptáků, především hýlům, slouží za oblíbenou potravu.
Růže šípková (Rosa canina)
je keř s velkými ostny, roste na mezích a křovitých stráních. Plody “šípky” jsou léčivé.
Zájem ptáků o šípky, které mají sladkou dužinu a obsahují mnoho drobných semen, je různý. Třeba je to jen otázka návyku. Znám chovatele, kteří šípky pilně sbírají, protože je jejich chovanci s chutí konzumují. Četl jsem, že chovatelé v Dánsku dávají šípky téměř všem druhům papoušků po celý rok i v zimních měsících, protože nasbírané šípky ukládají do zásoby v mrazácích. Sbíráme-li kterýkoliv druh bobulí, musíme dbát na to, aby nebyly zasaženy různými jedovatými postřiky, což by mohlo zapříčinit i úhyn ptáků. Doporučuje se v každém případě nasbírané bobuloviny před uložením nebo konzumací důkladně omývat!!