V poslední době je u nás stále populárnější turistika na koních, tzv. agroturistika. Pro řadu jezdeckých stájí je agroturistika velmi vítaným zdrojem příjmů. Stáje zaměřené na tuto činnost rostou “jako houby po dešti”. Ovšem kvalita poskytovaných služeb je různá. Nejdůležitější, co musí agroturistická stáj mít, je velmi kvalitní “dopravní prostředek”, tedy kůň. A o tom, jak by měl vypadat nejvhodnější kandidát do jízdárny zaměřené na turistiku na koních, budeme hovořit v této části.
V dnešní moderní a uspěchané době je pro mnoho lidí velmi lákavé vyjet si do přírody na koni. Vnímat všechny barvy, dýchat čistý vzduch a relaxovat. Koní u nás však nebylo nikdy dost. O málokterém hostovi turistické jízdárny tedy můžete říci, že je skutečně dobrý jezdec. Řada hostů své schopnosti spíše nadhodnocuje. Turistické jízdárny navštěvují většinou lidé, kteří mají rádi koně, mají touhu si vyzkoušet ten ničím nenahraditelný pocit sedět v sedle, avšak mají málo možností se pravidelně zdokonalovat. Z této zkušenosti by měl vycházet i výběr koně a ten by měl být maximálně odpovědný.
Není důležité, jaké plemeno si pro agroturistiku zvolíte. Můžete si pořídit v podstatě cokoli. Avšak co se týče exteriéru, vybírejte koně menšího vzrůstu. Ideální výška je mezi 150 - 160 cm pro osoby s průměrnou výškou a váhou. Nedávno jsem hovořila s jedním majitelem jízdárny a ten zastává názor, že “malý kůň není kůň.” Nad takovým argumentem se může člověk znalý věci jen pousmát. Protože čím je kůň menší, tím je lépe ovladatelný. Nehledě k tomu, jaké problémy mají obvykle začínající jezdci s nasedáním! Takže čím menší tím lepší.
Velmi důležité rovněž je, jak je kůň mohutný. Hledejte širokého, dobře osvaleného koně. Čím je kůň mohutnější, tím lépe bude snášet každodenní několikahodinovou nebo i celodenní práci pod sedlem. Důležité také je, aby měl silné kosti a klouby bez defektů. Jakákoli vada pohybového aparátu by mohla velmi nepříznivě narušit vaše plány. Kandidát do turistické jízdárny musí mít naprosto zdravá kopyta! Jestliže má kůň problémy s kopyty, nepomůžou mu ani silné kosti ani sebelepší osvalení.
To, na co musíte při vašem výběru brát největší zřetel, je povaha a stupeň přiježděnosti. Co se týče povahy, pro účely agroturistiky je nezbytné, aby byl kůň psychicky vyrovnaný, nebyl labilní. Je dobré mít koně, který nemá strach z cizích lidí, neprchá před dětmi, neuhýbá před dotyky, neděsí ho hluk. Ideální je takový “domácí mazlíček”, který čeká na každé pohlazení, je vděčný za milé slovo - zkrátka je přátelský. Zásadně se vyhněte koníkovi, který nemá vybudovaný respekt vůči člověku, je nepřátelský, náladový, kope, kouše, vyhazuje. Vždy mějte na paměti, že jakákoli negativní povahová vlastnost představuje problémy. Ideální kůň do agroturistické stáje je spíše pomalejší, rozvážnější pohodář. Nikoli však kůň líný. Líný kůň se může jevit jako pomalejší pohodář, ale většina takových koníků je velmi vrtkavá a velmi často mění své nálady. Z líného koně může být v okamžiku “ohnivá střela” a běda pak překvapenému začínajícímu jezdci! Nevhodný je rovněž nadměrně živý kůň, který ze všeho nejraději pádí tryskem cestou necestou. Takového bouřliváka si můžete dopřát sami pro sebe, nikoli pro nezkušené hosty. Pozor na dostihové koně! I když může být takový koník velmi šikovný a spolehlivý, čas od času se v něm probudí srdce sprintera a pak nám bravurně předvede, že byl kdysi nejrychlejší ze všech.
Míru přiježděnosti koně můžeme definovat jako stupeň žádaných dovedností. Míra přiježděnosti je u různých koní různá. Ve většině případů je závislá na kvalitě trenéra. Dobrý trenér naučí koně zvládnout všechny jeho pobídky velmi brzy. Špatný trenér může mít v práci koně řadu měsíců i let a nemusí ho naučit nic. Kandidát do agroturistické jízdárny musí být dokonale přiježděný. Musí umět reagovat na jakékoli pomůcky (hlasové, holení, sedové atd.), a to působící nezávisle na sobě. Což znamená, že pokud host řekne koni “jdi”, kůň se bez výhrad dá do kroku. Pokud mu dá pomůcku holení - tak opět, dá se do kroku. Naopak, když řekne “hou”, kůň se zastaví, aniž by jezdec musel vynaložit další úsilí. A to samé platí o zastavení za použití přenášení těžiště. Jestliže koně zasednu - kůň musí zastavit, aniž bych použila jinou pomůcku. Kůň do agroturistické jízdárny musí být přiježděn tak, jako bychom ho připravovali na nejprestižnější drezúrní soutěže.
Naskýtá se otázka, jak starý by měl být kůň na agroturistiku. I v tomto případě na věku příliš nezáleží. Není důležitý věk, ale kvalita přiježděnosti. Mladý kůň může být daleko lépe přiježděný než starší. Nicméně, starší kůň bývá obvykle zkušenější a hned tak se nenechá vyvést z rovnováhy. Zapamatujte si, že i v případě koupě dokonale přiježděného koně vás s ním čeká každodenní práce. Každý host chce, aby kůň pracoval, jak si přeje sám. A každý host dělá chyby. Je tedy třeba neustále koně opravovat, aby byl zcela spolehlivý i další den pro další hosty. Čím kvalitnější koně budete mít a čím více se budete vašim hostům věnovat po odborné stránce, tím častěji se k vám budou vracet.
(převzato z časopisu Český reiner)
Mějte stále na mysli, že kůň je poměrně velké zvíře, které ač nerado, může člověku (tedy vašemu hostu) velmi snadno ublížit. Proto je vhodné, abyste měli veškerá rizika spojená s provozem agroturistické jízdárny pojištěna. Zvláště důležité je mít sjednané pojištění pro případ úrazu.
V souvislosti s provozem jízdárny je třeba dodržovat několik základních zásad, které je nezbytné absolutně respektovat:
1) Dokonale přiježděný kůň.
2) Seznámit hosta se způsobem ovládání koně.
3) Zajistit, aby měl host odpovídající jezdecký oděv (dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem), vyhovující obuv a bezpečnostní přilbu na hlavě.
4) V areálu jízdárny přezkoušet prakticky jezdcovi schopnosti.
5) Nikdy nepouštět hosta na vycházku samotného.
6) Skupinu vždy vede trenér či průvodce, ostatní ho následují.
7) Dodržování bezpečnostní vzdálenosti mezi koňmi (cca 1,5 m).
8) Náročnost trasy musí být vždy přizpůsobena jezdeckým schopnostem hostů.
9) Jakoukoli změnu chodu musí trenér oznámit celé skupině.
10) Vyjížďka je dlouhá jen tak, aby nebylo nutné na zpáteční cestě spěchat.
11) Při návratu poblíž jízdárny zásadně nikdy necválat.
12) V průběhu vyjížďky trenér (průvodce) upozorňuje hosty na chyby či nesprávné vedení koně.