Když jsem si před pár lety poprvé přečetla článek o Agility, byla jsem strašně zvědavá, jak takový psí parkur vypadá. Tenkrát jsem si řekla, že by t...
Když jsem si před pár lety poprvé přečetla článek o Agility, byla jsem strašně zvědavá, jak takový psí parkur vypadá. Tenkrát jsem si řekla, že by to mohla být vítaná změna pro ty psy, kteří absolvovali služební výcvik (přece jenom se za nějaký čas omrzí, dělat pořád stejné cviky stále dokola) a hlavně by to bylo vhodné cvičení pro psy neslužebních plemen. A tak jsem začala shánět bližší informace a s radostí jsem zjistila, že se v Brně Agility věnují už od r. 1992 v Kynologickém klubu Zetor. Měla jsem štěstí, protože zrovna pořádali závody a já se mohla podívat, co to obnáší. Přišla jsem, viděla jsem, zírala jsem!!! Především jsem tenkrát přišla na tzv. “prohlídku parkuru” - myslím, že všichni ti, co ji vidí poprvé a netuší o co jde, si musí myslet přibližně to stejné: “co to je za blázny”? V ohraničeném prostoru mezi různými překážkami běhá třeba 25 psovodů (ovšem bez psů) a všichni naráz vykřikují povely, rozhazují rukama, vráží do sebe, diskutují a co víc - chválí ty neviditelné psy. Myslím, že jsem tam tenkrát stála celou dobu prohlídky s pusou otevřenou a kroutila jsem hlavou. No, ale potom začal samotný závod a bylo opravdu se na co dívat. Psi všemožných plemen, psovodi různého věku a úžasné výkony všech! Musím říct, že mě to opravdu nadchlo a dnes už patřím k té partě pobíhajících bláznů i já.
Co to vlastně Agility je?
Jedná se o sport, při kterém pes pod vedením psovoda překonává různé překážky. Tyto překážky jsou rozmístěny v ohraničeném prostoru nejméně 20x40 metrů - v tomto rozhodčí sestaví parkur přibližně z dvaceti překážek, které musí tým psovod+pes překonat v daném pořadí a určeném čase (čím rychleji tím lépe), a pokud možno bez trestných bodů, které se udělují za překročený čas nebo za chybně překonanou překážku. Pes se na této trati pohybuje bez vodítka i obojku a psovod jej na překážky navádí pouze pomocí hlasových a posuňkových povelů. Pokud by se psovod vědomě dotkl psa při běhu, byl by tým diskvalifikován. Důvodů k diskvalifikaci je mnoho, ale nejčastější je to překonání překážky mimo určené pořadí, anebo pokud se pes rozhodne, že za vymezeným prostorem je něco mnohem zajímavějšího a parkur opustí (taková háravá fenka dokáže určitě několika psům zamotat hlavu!) a také za překročení maximálního času nebo za 3 odmítnutí překonání překážky psem na trati.
Překážky, které na parkuru můžete najít:
Skokové překážky:
Jednoduchá skoková překážka - těch je na trati nejvíc. Jedná se o dvě bočnice, které mezi sebou drží lehce shoditelnou laťku.
Skok daleký - 2 - 5 elementů položených na zemi, které pes musí plavmo bez doteku překonat. Tato překážka je v rozích ohraničena 4 tyčemi.
Proskokový kruh - kruh (většinou motocyklová pneumatika) daných rozměrů upevněný pružně v rámu.
Zeď a viadukt - jedná se o plné překážky imitující zídku, poskládané z kusů, které se dají lehce shodit.
Zónové překážky:
na těchto překážkách jsou vyznačeny barevně plochy (zóny), kterých se musí pejsek alespoň jednou tlapkou dotknout, aby tuto překážku překonal bez trestných bodů.
Patří k nim:
šikmá stěna - tzv. áčko
kladina
houpačka
Probíhající překážky:
Tunel pevný - tento tunel je 3 až 6 metrů dlouhý, na obou koncích se stejnými otvory a dá se tvarovat do různých oblouků.
skoková překážka jednoduchá
Tunel látkový - k vchodové pevné části je připevněna 3 metry dlouhá látková nohavice, která uzavírá jeden konec tunelu a pes ji musí svým tělem nadzdvihnout a proběhnout (někdy se do ní také pořádně zamotá!).
dálka
Slalom - určitě nejoblíbenější překážka pro diváky. Jedná se o 8 - 12 tyček umístěných v jedné linii. Pes jimi musí prokličkovat.
kruh
Překážka stůl - jde o čtvercový stůl, na kterém musí pes vydržet po dobu 5 sekund všemi čtyřmi tlapkami (ocásek může přečuhovat).
zeď
Překážky mají rozměry určené zkušebním řádem, ale jejich provedení je opravdu různorodé a fantazii se meze nekladou. Důležité je, aby byly bezpečné pro psy i jejich psovody.
áčko
Týmy jsou rozděleny do 3 kategorií podle kohoutkové výšky psa a to do:
S - small - pro psy do kohoutkové výšky 34,99 cm
M- medium - pro psy do 35,00 do 42,99
L - large - pro psy od 43,00 cm.
Pro každou kategorii jsou určeny rozdílné rozměry překážek.
kladina
Druhy zkoušek a soutěží
Zkoušky:
Týmy (psovod+pes) jsou rozděleny dle výkonnosti a dosažených výsledků do tří skupin: A1, A2 a A3, přičemž do kategorie A3 (elitní třídy) se propracují ty nejlepší a nejrychlejší týmy, které musí každý rok zařazení do této kategorie obhajovat.
houpačka
Jumping
Tento běh může být rozdělen podle výkonnostních tříd zkoušek, ale zpravidla se jedná o otevřený běh pro všechny kategorie zároveň. Na trati při jumpingu nejsou použity žádné zónové překážky a jedná se tak o nejrychlejší závod.
pevný tunel
Open
Jedná se o otevřený závod pro všechny týmy bez ohledu na složené zkoušky.
slalom
Na některých závodech se pořádají i soutěže družstev, nebo rozhodčí může zařadit tzv. hry - například nejrychleji zaběhnutý slalom, paralelní parkur atd. - záleží na fantazii rozhodčího nebo organizátorech závodů, ale většinou jsou tyto doplňkové soutěže zařazovány při vícedenních závodech, kdy je na ně dostatek času. Na závodech se totiž většinou sejde kolem stovky týmů, a tak přece jen toho času nebývá nazbyt.
V naší republice neustále přibývá počet nových týmů i klubů a také organizátorů závodů. A to je dobře, protože právě na závodech můžete srovnávat svoje výkony s ostatními, okoukávat nové techniky vedení psa na parkuru a hlavně si popovídat s ostatními nadšenci.
Většinou jsem se v souvislosti s agility dočetla, že je to sport opravdu pro každého - já bych to doplnila - pro každého, kdo si umí hrát a kdo si rozumí se svým psem. Pokud budete učit svého psa agility pomocí drilu a křičení, nebudete mít ze cvičení radost ani vy a věřte, že se to pozná. Na parkuru je mnohem lepší pohled na pejska, který radostně běží a třeba celou trať proštěká, než na toho, co se parkurem plouží se stáhnutýma ušima a krčí se před ostrými povely svého pána.
Agility se dají běhat jen tak pro zábavu, anebo také na vrcholové úrovni, což ovšem představuje opravdu náročnou přípravu i vyšší finanční výdaje. Ale to platí pro každý sport.
stůl
Celou agiliťáckou společnost u nás zastřešuje Klub Agility České republiky. Podrobnosti o jeho činnosti se dozvíte na internetové adrese
http://klubagility.webz.cz, nebo na adrese U Pergamenky 3, 17 00 Praha 7.
Pokud vás tento článek trochu navnadil agility vyzkoušet, tak neváhejte a vyhledejte nejbližší cvičiště, kde se tomuto sportu věnují a s chutí do toho!!!
Přeji vám hodně úspěchů a spoustu radosti při běhání!