Blíží se březen příštího roku, kdy musí všichni obchodníci se zvířaty doložit odbornou způsobilost, aby mohli i nadále provozovat nebo si založit živnost Obchod se zvířaty v zooprodejnách a zájmových chovech. Nespornou výhodu mají ti, kteří již v minulosti (tedy do 24. května) se zvířaty obchodovali. Těm novela živnostenského zákona z 9. dubna odpouští léta praxe a k doložení odborné způsobilosti (viz Fauna č. 17/2002) jim stačí pouze příslušné vzdělání nebo rekvalifikační kurs.
Pro ty, kteří svoji živnost zakládají až nyní ovšem zůstává ještě několik nevyjasněných bodů. Podobné je to i s otázkou, jak to bude s prodavači - i ti totiž budou muset v budoucnu doložit odbornou způsobilost, i když podmínky v tomto případě nejsou tak přísné a lhůta pro doložení způsobilosti je delší. Na nejčastější otázky, které se objevují mezi živnostníky v tomto oboru, odpovídá JUDr. Otakar Bothe z živnostenského odboru Ministerstva průmyslu a obchodu:
1. Lhůta 31. března příštího roku se blíží - ale řada živnostníků ještě odbornou způsobilost nedoložila - je reálné, že bude lhůta pro její doložení prodloužena?
Lhůta, 31. března 2003 pro doložení odborné způsobilosti, se nebude prodlužovat.
2. Kolik let praxe musí mít člověk, který si chce nyní nově! založit živnost “Obchod se zvířaty v zooprodejnách a zájmových chovech”. Zákon ukládá rekvalifikaci a čtyři roky praxe - z vlastní zkušenosti ovšem vím, že řada živnostenských odborů k těmto čtyřem letem ještě přičítá další (nevím na jakém podkladě) a tak živnostenské odbory v některých případech požadují 4, v některých 6 a někdy dokonce 9 let praxe. Jak je to správně?
Požadovaná délka praxe je závislá na získaném stupni vzdělání. Při získání příslušného vysokoškolského vzdělání je požadována odborná praxe 1 rok, v případě příbuzného vysokoškolského vzdělání 2 roky, podnikatel se středoškolským vzděláním s maturitou v příslušném studijním oboru musí prokázat 4 roky odborné praxe a absolvent příslušného učebního nebo studijního oboru 6 let praxe. Podle § 24 živnostenského zákona, podnikatel, který nemá příslušné středoškolské vzdělání s maturitou nebo není vyučen v příslušném učebním nebo studijním oboru SOU, může toto nahradit absolvováním rekvalifikačního kurzu podle § 22 odst. 1 písm. e) živnostenského zákona a doložením dokladu o čtyřleté praxi. Tato praxe se připočítává k praxi, která je stanovena pro středoškolské vzdělání v příslušném studijním oboru zakončené maturitní zkouškou, takže musí podnikatel prokázat 8 let odborné praxe. Požadovat 9 let praxe by nemělo připadat v úvahu.
3. Kdo má oprávnění kontrolovat odbornou způsobilost živnostníků a jak může být postižen ten, kdo odbornou způsobilost do uvedeného data nepředloží.
Kontrola, zda podnikatel splňuje odbornou způsobilost, je v působnosti příslušného živnostenského úřadu. Pokud podnikatel nepředloží živnostenskému úřadu potřebné doklady o splnění zvláštních podmínek provozování živnosti, zruší mu živnostenské oprávnění (Čl. VI přechodných ustanovení zákona 356/1999 Sb.).
4. Odbornou kvalifikaci musí ovšem doložit nejen obchodníci se zvířaty, ale i jejich prodavači. Jaké podmínky musí splňovat oni a od kdy?
Pokud je mi známo, v tomto případě je odložena povinnost kvalifikace přibližně o rok oproti živnostníkům. Zaměstnanci podnikatele v předmětné živnosti musí splňovat odbornou způsobilost stanovenou v nařízení vlády č. 209/2001Sb., kterým se stanoví seznam živností, jejichž výkon je podnikatel povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost stanovenou tímto nařízením. Uvedené nařízení vlády bylo zveřejněno ve Sbírce zákounů, částka 80 z 25. června 2001. Podle tohoto předpisu musí zaměstnanci splnit odbornou způsobilost nejpozději do 30. září 2004.
5. Kdo má oprávnění kontrolovat odbornou způsobilost prodavačů a jaké postihy hrozí tomu, kdo by zaměstnal jako prodavače člověka bez odborné způsobilosti.
Kontrola je stejná jako u bodu 4. Postih může být jako v bodu 4., ale živnostenský úřad to může řešit i pozastavením živnostenského podnikání na dobu určitou, ve které budou odstraněny nedostatky nebo jen pokutou.
Děkuji za rozhovor.