Blízký bavorský Norimberk není jistě pro většinu z nás neznámým městem, mnozí z nás jistě už navštívili světoznámé historické centrum několikrát. Přesto je zde místo, které od nás navštívil málokdo a při tom jde o světový unikát. Zejména sběratelé si zde opravdu přijdou na své. Jde o jediné světové muzeum holubů a jejich chovu (Deutsches Taubenmuzeum), které založil Karlheinz Sollfrank někdy v osmdesátých letech. Z původních skromných začátků, kdy většina exponátů byla německého původu, se rozrostly expozice staré literatury, poštovních známek, figurek z porcelánu, keramiky a jiných materiálů, nálepek, plakátů, diplomů, medailí a dalších kuriozit do mnoha desítek tisíc exemplářů.
Exponáty jsou doslova z celého světa a návštěvníky z ČR upoutá skutečnost, že mnoho exemplářů pochází z našeho území jak z doby Rakouska - Uherska, tak i z Československa. Malou část sbírek muzea představují i exponáty z historie chovu drůbeže ve světě. Většina jednotlivých sekcí muzea může nést přívlastek “největší na světě” a to včetně sbírek soukromých sběratelů. Proto se také nedají všechny expozice za jeden den podrobně zvládnout.
Zejména ve filatelistické sekci zaujímají naše známky s “holubí” tématikou významné místo. Při prohlídce československých holubích poštovních známek jsem objevil zajímavost: byla zde zařazena naše série výplatních známek z roku 1918, která ovšem nepředstavuje holuba, ale sokola s rozepjatými křídly! Filatelistická část je nejvíce internacionalizovaná, exponáty jsou doslova ze všech pěti kontinentů. Obsahuje i divoké endemické druhy holubů.
Také expozice nálepek je rozsáhlá, i když zde, na rozdíl od známek jsou zde zastoupeny především německé exponáty. U diplomů je celá řada exponátů i z bývalého Rakouska - Uherska a Československa. Mezi obrazy dominovaly olejomalby z celého světa, pro nás je zajímavé i to, že jsou zde 3 obrazy holubů od známého pražského malíře O. Svobody z třicátých let 20. století. Tento malíř byl sám vášnivým chovatelem holubů pražských rejdičů...
Velmi cennou expozicí muzea jsou figurky a plastiky holubů z různých materiálů, zejména z porcelánu, keramiky, kovů a dřeva. Nechybí ani vzácné figurky z míšeňského porcelánu a některých světoznámých manufaktur. Značná část této expozice nepochází ze sériové výroby.
Drobnějších exponátů, jako mincí, medailí, pohárů, hrnků, vlaječek a přívěsků je zde doslova záplava... I zde řada položek pochází z našeho území.
Řada exponátů dokumentuje také vývoj evropského poštovního holubářství. Poštovní holubi, díky své jedinečné orientaci, kdy jsou schopni návratu do svého holubníku i z několika tisíc kilometrů, sehrávali svoji roli nejen jako doručovatelé soukromých i služebních zpráv, ale měli i významnou roli i ve vojenství až do šedesátých let 20. století. Málokdo ví, že i náš generální štáb měl ještě na počátku šedesátých let svůj vojenský poštovní holubník na půdě MNO v Dejvicích. Poštovní holubi sehráli i nemalou roli ve druhé světové válce, kdy přes kanál spolehlivě přenášeli zprávy od francouzského hnutí odporu spojencům do Anglie. Je jim věnována pozornost i v knize o invazi do Normandie “Den D”. A právě z této piety francouzské ministerstvo obrany zrušilo svoje poštovní holuby až v polovině osmdesátých let.
Holubí muzeum v Norimberku založil K. Sollfrank, podnikatel a přední evropský holubářský odborník a vložil do něho i nemalé finanční prostředky. Když chtěl získat nejstarší italskou holubářskou knihu od autora Aldrovandiho z r. 1599, letěl pro ni až do Austrálie a zaplatil za ni 27 000 DM. A podobných vzácností je v depozitáři muzea celá řada! Návštěvníkům muzea je k dispozici i velmi vkusně zpracovaná ročenka muzea.
Muzeum je umístěno ve vilové čtvrti na okraji Norimberka s velmi dobrou možností k parkování pro osobní auta i busy. Otevřeno pro veřejnost je sice jen několik víkendů v turistické sezóně, ale návštěvu je možno dohodnout individuálně (zejména pro hromadné zájezdy) telefonicky nebo faxem (tel.: 0049/911-483520, fax: 0049/911-484624).
Adresa je: Deutsches Taubenmuzeum, Karlheinz Sollfrank, Schiessplatzstr. 40, D-90469 Nürnberg.